Falošní proroci a dôsledky ich spravovania štátu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Falošní proroci a dôsledky ich spravovania štátu.

Čo sa deje okolo kontajnerov na smeti. Bublina blahobytu pre niektorých, ktorá určite časom praskne. Kto a čím založil chudobu na Slovensku podobnú rozvojovým krajinám. Morové rany postihujúce doterajších dôchodcov. Falošnosť kritikov zvyšovania dôchodkov. Bohatí lídri politických strán nezrealizujú účinné zmeny.

V nedeľu poobede, kedy som išiel vyniesť smeti v jednom okresnom meste na strednom Slovensku, ma pri kontajneroch oslovil jeden slušne vyzerajúci muž v strednom veku, ktorý tam bol aj so svojou partnerkou a prosil ma o pomoc. Hovoril, že síce prehľadal kontajnery, ale nenašiel v nich nič na jedenie a že sú hladní. Prosil ma, aby som mu prispel aspoň na kúpenie niekoľkých rožkov. Dal som mu niekoľko eur a on sa mi nekonečne vyďakovával.

Mnohí mladí ľudia, ktorí žijú v eufórii súčasnej ekonomickej konjunkturálnej bubliny vytvorenej nekrytým tlačením peňazí (pekne nazvaným „kvantitatívne uvoľňovanie“, v skutočnosti znehodnocovanie eura) a nulovými úrokmi, ktorými to zabezpečuje Európska centrálna banka a majú dobre platené zamestnanie si ani neuvedomujú, že popri nich existuje svet státisícov ľudí žijúcich v úplnej chudobe. Keď im to niekto povie zľahčujú to tým, že tí ľudia v dnešnom svete nekonečných možností sú si tomu sami na vine. Nuž nie je to také jednoduché. Iste nájdu sa aj takí, ale mnohí z rôznych dôvodov zato nemôžu.

Je všeobecne známe, že bieda už dostúpila na Slovensku do takej miery, že zo 4,4 milióna dospelých ľudí je 1,1 milióna ľudí je v exekúcii (25%), že mnohodetné rodiny a neúplné rodiny s jedným, dvoma a troma deťmi, ktorých je okolo 200 tisíc žijú v ťažkých pomeroch. Rovnako aj dôchodcovia s minimálnymi dôchodkami, ktorých je okolo 600 tisíc sú na tom rovnako zle. Preto ma zarážajú diskusie prebiehajúce v médiách, v ktorých viacerí politici a tzv. “ekonomickí experti“ strašia ľudí tým, čo údajne schválené sociálne opatrenia spôsobia v budúcnosti. Vzhľadom na rozsah problematiky nebudem sa venovať všetkým chudobou postihnutým ľuďom, chcem však upozorniť na niektoré skutočnosti, ktoré spôsobili biedu dôchodcom.

Súčasní dôchodcovia, ktorí sa zaslúžili o vytvorenie štátneho majetku, s ktorým Slovenská republika disponovala na začiatku 90-tych rokov boli postihnutí niekoľkými „morovými ranami“. Išlo o niekoľkonásobnú devalváciu slovenskej meny, ktorou sa zničili ich úspory a tzv. „privatizáciu“, ktorá bola pomocou schválených zákonov legalizovaným rozkradnutím majetku štátu. Príčinou, ktorá spôsobila túto katastrofu bola z Prahy presadená ekonomická reforma  tzv. „šoková terapia“. Autorom tejto reformy bola skupina ekonómov okolo Václava Klausa a na Slovensku ich prisluhovačov, okolo Jozefa Kučeráka a Ivana Mikloša. Žiaľ aj po vzniku Slovenskej republiky nebola odvaha, alebo aj bolo možno už neskoro, zásadným spôsobom ekonomickú reformu zmeniť.

Ekonomický program KDH presadzoval úplne iný model reformy, ktorý by nemal na obyvateľstvo takéto negatívne dopady. Dnes s odstupom času dochádzam k záveru, že odvolanie Vladimíra Mečiara v roku 1991 z funkcie predsedu vlády Slovenskej republiky nebolo spôsobené tým čo sa verejne hovorilo, ale bolo dôsledkom potreby odstrániť jeho ekonomických ministrov ako boli Michal Kováč (minister financií), Rudof Filkus  (minister pre hospodársku stratégiu) a najmä Augustín Marián Húska (minister pre privatizáciu). Títo ministri mali totiž na ekonomickú transformáciu rovnaký názor ako my v KDH a tak boli prekážkou presadenia privatizácie a tzv. šokovej terapie slovenskej ekonomiky. Najmä A.M.Húska ako kresťan a skutočný odborník bol ten, ktorý odolával ich ekonomicky nezmyselným návrhom privatizácie a preto bez jeho likvidácie si nevedeli svoje veci presadiť. Namiesto neho potom nastúpil Ivan Mikloš, ktorý im vo všetkom vyšiel v ústrety. My naivní začínajúci politici sme si v tom čase neuvedomovali, že mnohým vtedajším vrcholovým politikom nešlo o demokratické zmeny, ale o majetky. Na to VPN-kárskych lídrov z novembrových tribún rýchlo presvedčili a usmernili ich boľševickí politickí matadori, ktorých si dali na svoje kandidátky v prvých slobodných voľbách. Viac o tom píšem na blogu https://blog.postoj.sk/45875/privatizacia-lupez-storocia-roky-1990-1992 .  

Vráťme sa ale k situácii dôchodcov. Mudrlanti ako sú Sulík, tzv. ekonomický expert Páleník, Šramko a ďalší z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť  stále strašia ľudí, že zvyšovanie dôchodkov a zastropovanie veku odchodu do dôchodku spôsobí v budúcnosti hotovú katastrofu. Pritom pri súčasnom vývoji nevie nik dopredu čo bude o 20-30 rokov.

Aby sme si uvedomili aká bola situácia pred určením minimálneho dôchodku uvádzam údaje zverejnené Sociálnou poisťovňou.

Rozdelenie penzistov podľa výšky starobného dôchodku v roku 2016 (podľa prispôsobenej metodiky poisťovne):

Výška penzie                            počet dôchodcov

do 76 eur                                          2 477

od 76,10 do 110 eur                        3 267

od 100,10 do 200 eur                    18 690

od 200,10 do 305 eur                     87 496

od 305,10 do 415 eur                   329 994   spolu 441 924

od 415,10 do 515 eur                   174 288

od 515,10 do 605 eur                     68 158  spolu 684 370

od 605,10 do 705 eur                     35 873

od 705,10 do 800 eur                     15 721

od 800,10 do 900 eur                       8 595

od 900,10 do 1 000 eur                    4 653

od 1 000,10 eur  vyššie                     3 605 

Z uvedeného vyplýva, že do 415 eur bolo s takým a nižším príjmom 441 924 dôchodcov. Do výšky minimálnej mzdy ich bolo 684 370. Samostatne žijúcich na Slovensku podľa štatistiky je 2,2 milióna osôb. Dá sa predpokladať, že veľká časť je z nich v dôchodkovom veku. Títo musia z tých mizerných príjmov zaplatiť za bývanie, energie, doplatky za lieky a za stravu. Odhaduje sa, že novela prijatá Národnou radou SR, ktorá naviazala výšku minimálneho dôchodku na výšku priemernej mzdy v NH sa bude týkať 280 tisíc dôchodcov a ich dôchodok bude takto stanovený na úroveň 350 eur. Ostatným dôchodcom sa zvýši dôchodok o 9 eur, čo určite nebude kryť infláciu, ktorej sme pri zvyšovanie cien potravín svedkami. Odporúčam tým mudrlantom, ktorí kritizujú zvyšovanie dôchodkov, aby si vyskúšali z takej sumy peňazí vyžiť a potom nech diskutujú o dôchodkoch, ale s dôchodcami a nie medzi sebou. Čo môže totiž „sýty“ vedieť o problémoch „hladného“.

Devalvácia meny a rozkradnutie majetku štátu spôsobili, že zo svojho okolia viem, že pracovníčky, ktoré celý život odpracovali v namáhavých povolaniach ako je krmička hovädzieho dobytka, pracovníčka v obchode a pohostinstve odchádzali do dôchodku s 240 eurovými dôchodkami. Po všetkých doterajších valorizáciách majú dôchodky okolo 300 eur. Devalvácie spôsobili, že dnešných 300 eur je skoro ako voľakedy 300 korún. Žiadny koeficient 30,126. Kilo zemiakov stálo 50 halierov, teraz stojí aj cez jedno euro. Rožok stál 30 halierov a dnes stojí 8 centov. Rovnako chlieb, maslo, mlieko a ostatné základné životné potreby. O platbách za lieky, ktoré aj z ústavy by mali byť zdarma ani nehovoriac.

Mladým, zdravým a s dobre plateným zamestnaním, ktorí sa nemusia o nikoho starať, tým sa žije, ale s ostatnými je to úplne inak. Preto bratislavské demonštrácie za zmenu ľudí s plným bruchom rozmýšľajúceho človeka nemôžu nadchnúť, najmä keď pritom počúva z tribún politikov, ktorí s ľuďmi práce a chudoby pohŕdajú.

Slovensku môžu pomôcť iba takí politici, ktorí vrátia štátu ukradnuté majetky a začnú naozaj spravovať štát pre dobro najmä tých najchudobnejších. Dôchodcom by určite pomohlo aj zrušenie druhého piliera, ktorý vkladateľom vyrába iba stratu a osoh z neho majú iba majitelia DDS-siek. Rovnako aj zastaviť odlievanie ziskov do zahraničia firmám, ktorí na Slovensku majú dcérske spoločnosti využívajúce štátnu podporu a daňové prázdniny, ale úžitok z nich majú ich matere v zahraničí. Potom by bolo dosť peňazí aj na zdravotníctvo a školstvo.

Takéto opatrenia však zbohatlíci s „gorilami“ rôzneho druhu na krku, ktorí sú na čele mnohých terajších politických strán určite nespravia, preto každý z nás musí dobre zvážiť komu dá svoj hlas vo voľbách.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo