Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. december 2019

Tak som sa zamyslela...

... pri 3 horiacich sviečkach na adventnom venci. Je už upratané?
Tak som sa zamyslela...

Veľké vianočné upratovanie v tomto čase už asi máme za sebou. Na túto tému zľudoveli 2 protichodné názory - "Na Vianoce musí byť všetko vyluxované ” alebo ”Ježiško sa narodil v maštali, tak by sa u nás mal cítiť ako doma…”. 

Vačšinou upratovaním rozumieme upratovanie “manuálne”  v našom byte či dome. Skúsené gazdinky majú urobený podrobný plán vianočného upratovania – kedy sa umývajú okná a perú záclony na ktorej izbe, kedy sa čistia koberce, kedy lustre, kedy sa leští nábytok, sedačka, kedy sa mení postelné prádlo, kedy sa žehlia vianočné obrusy… 

Upratujeme pred Vianocami svoj príbytok rovnako ako svoje vnútro, svoju dušu? 

Zdieľať

Súvisí to spolu? Upratanie v dome a upratanie v sebe? Odborníci tvrdia, že rozumné manuálne upratovanie vnáša do ľudskej duše poriadok a harmóniu. Vraj ten, kto si nevie urobiť poriadok oko seba, vo svojom príbytku, nevie si ho urobiť ani vo svojom živote.  Výsledok upratovania prispieva k pohode a kľudu, zvyšuje sebadôveru, navodzuje dobrú náladu a potrebnú životnú rovnováhu.

Dnes si upratovacie služby do nášho príbytku môžeme aj objednať, urobí to niekto iný. Upratanie v našom vnútri neurobí nikto iný za nás, to musíme urobiť len my sami. Na upratavanie v sebe si môžeme vybrať sprievodcu, svojho kouča, možno kresťanského kouča, ale urobiť to musíme samy.  

Máme aj plán vianočného gruntovania v sebe? 

Zdieľať

Doprajme si čas aj na upratanie v sebe. Prečo sa nám do toho veľmi nechce? Lebo sa často bojíme ísť do svojho vnútra, do svojich hĺbok, do svojej zamknutej 13.komnaty, bojíme sa stretnutia samých so sebou. Bojíme sa toho všetkého, čo tam nájdeme, či tam nezablúdime a či sa budeme vedieť vrátiť späť. To čo očami vidíme na povrchu, nad hladinou je len malý zanedbateľný kúsok – podstata je pod hladinou, v hlbinách, nebojme sa zatiahnuť na hlbinu.

Inzercia

Žijeme bohato navonok a chudobno vo vnútri. Príliš bohato navonok a príliš chudobno vo vnútri. Čo tak to aspoň vyrovnať alebo otočiť? Náš život nezáleží od toho, čo máme, ale aký sme. To, čo sa nám deje, je závislé na tom, čo sa deje, čo sa odohráva v našom vnútri., 

Veľké vianočné upratovanie v dome nám vydrží pár dní, možno niekoľko týždňov. Potom treba poriadok udržiavať, upratovanie priebežne najlepšie pravidelne opakovať. Vtedy máme doma príjemne čisto. Ako často upratujeme v sebe? Máme v tom pravidelnosť alebo nám stačí raz ročne? Doprajme si čas na upratanie v sebe, v ktorom nám môže pomôcť aj kresťanský kôuč. 

Darmo bude rozžiarený dom, keď bude tma a smútok v duši. Aby Vianoce neboli iba sviatkami brucha – ale sviatkami Ducha. Čistota nášho srdca je dôležitejšia ako čistota domu.

A po vnútornom poupratovaní vieme, s čím potrebujeme zájsť do spovedelnice. Počula som vtip, že už aj tá by mohla byť zautomatizovaná, možno ako táto.

Želám veľa síl do upratovania v sebe! 

Dodka

Som mediátor + kresťanský kouč. Pomáham ľuďom pomôcť si. Je nemožné žiť bez konfliktov - je rozumné naučiť sa ich zvládať. Som autorkou populárno-náučných kníh o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme = o zvládaní konfliktov je moja kniha "KĽÚČ OD KONFLIKTU" a o odpustení je moja knižka "VIEM ODPUSTIŤ?". Niečo aj zo súkromia? Manželka, matka, babka. Viac info na mojom webe www.dodkadanova.sk.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Od Šaštína do Šaštína

Od Šaštína do Šaštína

Presne o mesiac ku nám príde Ježiško a týždeň po ňom aj koniec roka 2019. Niektorí z nás začínajú v týchto dňoch predzáverečné hodnotenie plnenia svojich osobných cieľov za končiaci rok, niektorí ešte finišujú v ich naplnení a niektorí možno už aj zabudli, aké osobné ciele si vôbec dali. A tí šikovnejší už ....

Blog
Hovorcovia a manipulátori Mariána Kuffu

Hovorcovia a manipulátori Mariána Kuffu

Známy kňaz Marián Kuffa sa často kontroverzným spôsobom vyjadruje k politike. Keď s ním spájaná strana KDŽP spravila volebnú koalíciu s Kotlebovou ĽSNS, biskupi vydali Smernicu zakazujúcu klerikom a menovite Kuffovi účasť na činnosti politických strán. Napísal som Kuffovi 10 otázok na objasnenie jeho vzťahu k politike strany KDŽP. V diskusii sa objavili zaujímavé fakty o tom kto Kuffu ovplyvňuje a využíva na svoje politické a ideologické ciele.