Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. december 2019

Listy Matejovi 6: KBS, krst a metóda paradajok

O krste, jazykových reformách, biskupoch a paradajkách.
Listy Matejovi 6: KBS, krst a metóda paradajok

3. 12. 2019, XXX

KBS, krst a metóda paradajok

Milý Matej,

počul si o tom novom vyhlásení konferencie biskupov o používaní slova krst? Vraj také vážne slovo neslobodno používať len tak mirnix-dirnix – napríklad na označenie krstu platne alebo knihy. Aby sa neurážalo jemné cítenie nás veriacich, bolo by vraj vhodnejšie namiesto “krstiť” hovoriť “uviesť”, “predstaviť”, “predostrieť“, “podať“, “dať do pozornosti“ alebo “ponúknuť“.

Už sa neviem dočkať tej novej doby, kedy sa všetci slovenskí umelci oboznámia s hodnotnými myšlienkami tohto dokumentu a začnú ich dôsledne aplikovať v praxi. Keď napríklad spisovateľovi vyjde nová kniha, nenapadne mu už ani vo sne, aby zorganizoval akciu s nevhodným, ba až vulgárnym názvom “krst knihy”. Namiesto toho využije niektorú z teologicky nezávadných a kultivovaných alternatív odporúčaných Konferenciou biskupov Slovenska. Svojich kolegov, priateľov a známych pozve napríklad na “Predostretie knihy”, “Ponúknutie knihy” alebo možno celkom jednoducho na “Danie knihy do pozornosti”. A to je jasné, že tým celá akcia razom nadobudne úplne inú úroveň, noblesu, náboj a cveng.

Zmäkčilosť zahraničných lingvistov

Kladiem si však otázku, či to vôbec stačí a či by nebolo potrebné zakročiť proti tomuto mrzkému nešváru omnoho tvrdším a nekompromisnejším spôsobom, aby sa ho podarilo vykoreniť čím skôr a všetci slušní katolíci na našom Slovensku si mohli konečne zhlboka vydýchnuť. Uznávam, vzhľadom na to, že voľby sú už prakticky za rohom, pravdepodobne sa v parlamente teraz nepodarí presadiť zmenu ústavy, ktorá by to v našom právnom systéme pevne ukotvila. Na druhej strane sú však aj iné spôsoby a opatrenia. Keďže ide o jazyk, myslím, že najlepšie by bolo inšpirovať sa slovenskými jazykovedcami. Tí v sebe našťastie nemajú ani zamak zmäkčilosti, ktorou oplývajú liberálni lingvisti z niektorých západných krajín. Tí totiž len nečinne sledujú vývoj jazyka a pasívne študujú jeho zmeny. Naši jazykovedci sú našťastie z iného cesta a chránia si rodnú slovenčinu ako oko v hlave – konkrétne tak, že ju podrobujú pravidelným korektívnym operáciám.

Zatiaľ čo záhaľčiví angličania nepohnú ani prstom a nechajú texty autorov ako sú Shakespeare a Chaucer ležať ladom, takže sú už modernému čitateľovi takmer nezrozumiteľné, príčinliví slovenskí jazykovedci menia podobu slovenskej literatúry priebežne a preventívne, aby sa takej katastrofe predišlo. V dielach spisovateľov ako sú Jesenský, Kukučín a ďalší nahrádzajú systematicky slová, ktoré sa už opotrebovali, inými, vhodnejšími ekvivalentmi, takže je prakticky nemožné na Slovensku zohnať akúkoľvek knihu zo začiatku 20. storočia v pôvodnom znení. Vďaka ich usilovnej a nepretržitej práci my všetci žijeme v bezpečí a môžeme si byť istí, že budeme dielam slovenských velikánov rozumieť aj vo vzdialenej budúcnosti: hoci aj za tú nepatrnú cenu, že v nich ani jedno slovo nezostane pôvodné.

Metóda paradajok a jej nevýhody

Je však predsa len možné, že sa biskupom opatrenia v porovnateľnej škále nepodarí uskutočniť: predsa len, na rozdiel od jazykovedcov nemajú asi svojich skrytých agentov v každom slovenskom vydavateľstve. V tom prípade nezostane slušným ľuďom na Slovensku zrejme nič iné než pokračovať v šírení jazykovej reformy metódou paradajok (pozor, nemýliť si s tzv. salámovou metódou – napriek tomu, že paradajky a saláma idú dokopy, nejde o ten istý koncept).

Inzercia

Ak si o tejto známej metóde náhodou ešte nepočul, ide o prístup, ktorý vynašli botanici. Tí totiž podľa svojich schém a definícií kategorizujú paradajku ako ovocie. Jeden čas preto vznikla informačná kampaň, ktorá sa snažila vykoreniť inú neodpustiteľnú chybu nášho jazyka: že paradajku nesprávne, ba oplzlo označujeme za zeleninu. Tí, ktorí sa zmene jazyka odmietli prispôsobiť, boli sympatizantmi reformy a priateľmi botaniky právom označovaní za opovrhnutiahodných nevzdelancov, neochotných oboznamovať sa s modernými poznatkami a s precíznym vedeckým jazykom.

Napriek tomu sa prívržencom metódy paradajok veľký úspech podariť nedosiahlo a bežní Slováci – dokonca aj v dnešnom pokrokovom svete – zvyknú paradajky hľadať ešte vždy poväčšine v regáloch so zeleninou a melóny zase v oddeleniach s ovocím. Je to poľutovaniahodné, ale Slováci su už raz takí... Obávam sa, aby to aj s iniciatívou biskupov nedopadlo podobne. Uvidíme.

Pozdravuj Martu a užite si aj s deťmi príjemný advent!

Tvoj Martin

Obrázok: pixabay.com

Odporúčame

Blog
Socha zodpovednosti a Šikmý postoj v Pise

Socha zodpovednosti a Šikmý postoj v Pise

Najväčší súčasný básnik futurizmu Andrej Danko, alebo srbsky Oknad Jerdna – ako chcete, raz spomenul pamätné „horúce gaštany zodpovednosti“. V tomto blogu si na ne posvietime, takže buďte v strehu! Hlboké úvahy a analýzy nad týmito nedopečenými gaštanmi môžu spôsobovať závraty a halucinácie, najmä ak ste si dali do kapustnice iné huby ako dubáky.

Denník Svet kresťanstva