Top Knihy 2019

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Top Knihy 2019

Čo sú knihy, ktoré bez váhania odporúčam každému?

Rok 2019 sa nám blíži ku koncu a začínam sa pomaličky ohliadať späť. Jednou z mojích vášní je čítanie a ako u iných vecí premýšľam, čo ma najviac zasiahlo, vzdelalo, pomohlo mi k pozitívnej zmene? Tento rok som prečítal o pár strán viac ako ten minulý. Hoci mám ešte rozčítaný Zločin a Trest od Dostojevského a Stručnú históriu času od Hawkinga, nevedno, či ich dočítam ešte tento rok. Sú hlboké a nie na jedno posedenie. Preto rekapitulujem už teraz.

Statistika môjho čítania za ostatné roky

Najlepšia kniha

Toto je naozaj ťažké. Väčšina kníh, ktoré som čítal, boli skvelé, ba až fantastické. V kategórii najlepšia kniha som sa rozhodoval medzi:

  • Dievča so siedmimi menami - skutočný príbeh Severokórejčanky, ktorej sa podarilo uniknúť z tejto "najlepšej krajiny na svete". Strhujúce, silné, dojemné, hlava nechápe. Odporúčam.
  • Nie je čo závidieť:  v tejto knihe autorka, reportérka Barbara Demick, opisuje históriu totality v Severnej Kórey na príbehoch myslím že šiestich ľudí, ktorým sa podarilo újsť a viedla s nimi interview po ich príchode do Južnej Kórey.
  • Majster Šarkanov (Kite Runner) - táto kniha od Afgánsko-amerického autora bola, hoci fikcia, napísaná tak pútavo, hlboko a srdcervúco, že pri pohľade na jej obal som ju tu okamžite musel dať. Jednoznačne jedna z kníh, ktoré by mal každý čítať.

A vítazom sa stáva - Majster Šarkanov! Prečo? Možno preto, že som ju z týchto troch čítal ako poslednú a emocionálna stopa je najživšia. No aj objektívne, táto kniha je z pomedzi týchto troch asi najhlbšia. Príbeh môže byť fiktívny, no reálie okolo nie. Doprajte si ten zážitok a prečítajte si "Kajt Ranera" v 2020.

Najlepšia historická kniha

V tejto kategórii som čítal asi len tri knihy, no budúci rok ich bude viac. Dve z nich stoja za zmienku a to už spomínaná "Nie je čo závidieť" a ešte nespomínaná "Guns, Germs and Steel" od profesora Jareda Diamonda. Hoci Diamondova kniha je svojím rozsahom ako dielo úchvatná, jej obsah by mi viac sadol, keby nemala 500 ale povedzme 250 strán. Preto by som odporúčal ľuďom, ktorí sa zaujímajú o otázky typu "prečo sú svetové populácie a bohatstvo rozdelené tak, ako sú" skôr nejaký sumár ako tento. Najlepšou historickou knihou, ktorú som čítal v 2019 je jednoznačne Nie je čo závidieť.

Najlepšia biografia / memoár

Memoáre som do tohto roku veľmi nečítal, no úplne som im prepadol. Budúci rok ma ich čaká asi päť :)

V tejto katogórii u mňa súťažili Dievča so siedmimi menami, Elon Musk a Vzdelaná. Keďže som Dievča so siedmimi menami nevybral ako najlepšiu knihu celkovo, je to určite najlepší memoár. Bodka. Fantastická kniha, ktorú každý, kto smúti za komunizmom, potrebuje čítať.

Najlepšia "Politics and Current Events"

Mal som v pláne prečítať viac kníh v tejto kategórii, ale snáď budúci rok. Jednoznačne úchvatná, na faktoch založená, hlboká, šírkou obsahu neuveriteľná, je kniha od Douglasa Murraya Podivná smrt Evropy. Ak nie ste spokojný s úspešným kandidátom na prezidenta ako so svojím zdrojom informácií o migrácii v Európe, skúste zvážiť túto knihu.

Sklamanie roka

Nie všetky knihy, čo som tento rok čítal, sa mi aj páčili. Niektoré som mal problém dočítať. V tejto kategórii súťažili:

  • Sedemstupňová hora - autobiografia najvplyvnejšieho západného duchovného učiteľa - trapistického mnícha Thomasa Mertona. "Všetci" hovoria, že ak chcem začať čítať Mertona, treba začať touto. Začal som a rozhodol som sa ňou aj neskončiť a dať mu ešte šancu. Kniha je fajn, no určite nie je pre každého. Je to mučivo detailný opis jeho života od raného detstva do prvého roku v kláštore Getsemani. Keď poviem detailný, tak DETAILNÝ! Ako si vôbec niekto môže pamätať také veci? Buď je jeho pamäť na svoje detstvo do 5 rokov mimo tabuliek alebo to bola z časti fikcia a vymyslené spomienky? Kto dokáže napísať o svojom ranom detsve 100 strán? Ale chvála Bohu, zvládol som to, prečítal som si jeho 500 strán o sebe samom, mám pocit úspechu a vytrvalosti a ideme ďalej.
  • How should we then live? - táto kniha mala byť akýmsi vysvetlením dejín z kresťanského pohľadu a kritikou kultúry našej doby. Dal som jej hodnotenie 2/5 za snahu a rozhľad autora. Mal som však obrovské problémy s jeho logikou, videl som mnohé diery v jeho uvažovaní a čítal som ju s prekríženými rukami na prsiach skôr podozrievavo. S mnohými jeho závermi som nesúhlasil, s niektorými súhlasil. No neviem, jednoznačne sklamanie.
  • Ďžentleman v Moskve - na túto knihu som sa strašne tešíl, no asi som mal o nej falošné predstavy. Kniha je skvelá z pohľadu toho, čo sa človek dozvie o pomeroch v Moskve za komunizmu a o tom, čo sa jedlo v hoteli, kde bol Gróf ubytovaný, no chýbal mi tam dej. Hrozne. Vždy, keď som mal nádej, že sa už-už rozbehne, prišiel sek a ďalšia kapitola nasledovala mesiace alebo rok po tej predošlej. Kniha je skôr súpisom príbehov ako uceleným, napínavým románom.

Najlepšie knihy - treba spomenúť

Tieto knihy sa na zoznam nedostali, ale boli takmer úplne fantastické:

Budúci rok ma čaká

Budúci rok by som chcel viac čítať klasické diela svetovej literatúry, najmä tie, ktoré dnes môžeme nazvať už historická fikcia od Dostojevského a Tolstoja.

Z historických kníh by som chcel prečítať diela snažiaca sa rozpovedať príbeh ľudstva ako Sapiens od Harariho ale Stručná história všetkého od Wilbera. Potom sa vrhnúť na dejiny Európy a fokus najmä na dejiny 20. storočia.

Z kníh o súčasnosti ma čakú V zajatí geografie a Factfulness.

Z biografií a memoárov je tam toho viac + plus ešte nejaké knihy o písaní a pár praktických, ktoré sa mi budú hodiť v pracovnom živote.

A čo vy?

Všetky knihy, ktoré som dočítal v roku 2019

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo