Úroveň diskusie predsedu KDH

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Úroveň diskusie predsedu KDH

Časy štipľavých televíznych debát Jána Slotu sú už nenávratne preč. Na tradíciu urážok spoludiskutérov i ďalších v štúdiu neprítomných politických oponentov nadväzuje predseda KDH Alojz Hlina, čo dokazuje i nedeľná debata Hlinu s Mariánom Kotlebom a Tomášom Druckerom v relácii O 5 minút 12.

Cieľom tohto príspevku nie je prepis Hlinových vyjadrení, celú debatu ale aj jednotlivé časti možno nájsť v archíve RTVS a internetových kanáloch. Dôvodom tohto upozornenia je ľútosť nad všetkými členmi KDH v slovenských obciach, ktorí spravujú drobné bunky tejto strany v niektorých dedinách i 30 rokov. Vyjadrenia ich predsedu z ostatnej nedele ich urážajú a zaťahujú do krčmového slovníka najnižšej kategórie.

Toho predsedu, ktorý za ostatné decénium vystriedal tri politické subjekty. Pozoruhodná integrita. Vďaka “obchodu so zmiešaným tovarom“ (ako sám Hlina nazýva OĽANO) sa dostal do politiky, ako kandidát prvej desiatky Matovičovej strany v roku 2012 zasadol do kresla NR SR. Neskôr si založil stranu Občania Slovenska s ktorou veľa vody nenamútil. Treťou stranou je KDH, ktorú dnes vedie do volieb 2020 (naschvál sa opakujem, tento fakt som konštatoval iba nedávno, no keďže i predseda Hlina hovorí dookola to isté, použijem jeho rétoriku).

Áno, predseda KDH by mal byť v istom zmysle tzv. trendsetterom pre všetkých členov svojej strany (dnes minimálne 150 členov kandidátky). Stotožňuje sa vedenie a strana s takýmto slovníkom plným osobných urážok a invektív? I keď je mi to nepríjemné, musím i ja tón tohto príspevku prispôsobiť atmosfére, akú nám predstavil Hlina vo svojej poslednej debate.

Hlina predstaviteľov ĽSNS nazýva úchylákmi, obťažujúcimi mladistvých: „musel sa stať učiteľom, aby si našiel frajerku, čo ste tým deťom ukazovali, biceps, brucho, či niečo pod tým?“ Naozaj úbohé. Hlina pokračoval: „toto mi nesedí na tradičnú rodinu. Najväčší úchyláci Kotleba s Kollárom“. Hlina pokračoval znevažovaním kríža na hrudi predsedu ĽSNS. Pojem partia úchylákov potom používal neustále. Urážky vygradoval výsmechom z výzoru: „napchávate sa tou treskou, vypasený ste“.

Kotlebove reakcie boli pokojné, stoické, vzhľadom na tón Hlinu priam neprimerane kľudné. Treba tiež spomenúť, že moderátor relácie musel Hlinu viackrát slovne napomenúť, aby sa krotil vo svojich vyjadreniach a emóciách.

Urážky sa však vzťahovali aj na niektoré konkrétne regióny Slovenska: „pečienku by som si nedal transplantovať v Gelnici“, čím urazil pracovníkov tamojšej nemocnice. Zaujímavá rétorika, podobná Ficovmu výroku: „na východe nič nie je“, keďže Hlina neváhal uviesť príklad z východného Slovenska. Pokračoval výrokom o pôrodnici, v ktorej sa vraj rodia 3 deti, tak takú nemocnicu treba zavrieť.

Ušlo sa však aj tzv. vlastným poslankyniam (ktoré síce kandidovali v posledných voľbách za OĽANO, no infiltrovali sa podobne ako nedávno Hlina do KDH), tieto nazval minimálne štyrikrát “chúďatami“, chúďatami, ktoré sa vraj pomýlili. (Zaujímavé, že všetky tri sa zhodne poplietli, KDH bude asi potrebovať niekoho ako bola pre Smer poslankyňa Jana Laššáková, ktorá ukazovala poslancom palec hore – za hlasovanie a palec dole - nie).

Kotlebu nezaskočila ani opäť chybná a nepravdivá štylizácia moderátora relácie o vyjadrení KBS na adresu vdp. Marián Kuffu (KBS žiadne vyjadrenie nedala, jedná sa o vyjadrenie 2 členov KBS viac pozri tu: https://blog.postoj.sk/49709/ako-dalej-v-ochrane-zivota). Kotleba pohotovo upozornil napr. na ocenenie vdp. Kuffu arcibiskup Oroschom.

Svoj charakter však Hlina ukázal už pred reláciou, keď odmietol diskusiu s Eduardom Hegerom, predsedom poslaneckého klubu OĽANO, keďže predseda Igor Matovič bol chorý. Diskusiu s ním neodmietol ani Kotleba ani Drucker. Demokratické a kresťanské gesto... Hlina tým mohol sledovať azda dve veci, získať viac času pre seba, no pravdepodobne sa zľakol diskusie s kresťanským intelektuálom Hegerom, ktorý by Hlinu pravdepodobne predčil v kultivovanosti a erudovanosti debaty s Kotlebom (čo debata samozrejme potvrdila). Mimochodom, Hlina už raz takúto krutú porážku utrpel v relácii TV Lux V Samárii pri studni: https://www.tvlux.sk/archiv/play/21232 , v ktorej ako predstaviteľ kresťanského zmýšľania neobstál v konkurencii veriaceho a vzdelaného poslanca Jána Podmanického. Hlina ďalej vyzval k analýze kandidátky. O zhrnutie faktov som sa už pokúsil, rád na podnet predsedu Hlinu pripomeniem: https://blog.postoj.sk/49101/pohlad-na-kandidatku-kdh-do-volieb-2020 . V obhajobe svojej neakceptácie Hegera vraj Hlina použil argument: „Aj ja som mohol poslať podpredsedu strany.“ Dodajme: veru by to nezaškodilo, úroveň debaty by samozrejme iba stúpla a tým i obraz o strane KDH. No vo výpočte morálnych vlastností kandidátov, aké nám Hlina u oponentov ponúkol zostaňme. Mohlo KDH ponúknuť do debaty č. 2. Milana Majerského? Nuž, ťažko by sa rozprávalo o „oslave rodiny“ človeku, ktorý má za sebou skúsenosť s rozvodovým konaním. (Nie som nekorektný, nevyťahujem nič tajné – hoďte si do googlu: Milan Majerský - rozvod). Pán Hlina v debate venoval pozornosť číslu 82 na kandidátke ĽSNS, nuž obdobne sa pristavujeme pri čísle 2 na kandidátke KDH.

Na záver však zdôraznime politický aspekt debaty. Hlina v diskusii viackrát nazval úchylákom nielen Mariána Kotlebu, ale i Borisa Kollára. Toho Borisa Kollára, s ktorým rada KDH nevylúčila spoluprácu (na rozdiel napr. od SNS). Takže s týmto úchylakom, je KDH ochotné spolupracovať v prípadnej budúcej vláde. Čo na tom, že je úchylák, keď ho budeme potrebovať? O čosi menej Kollára a jeho stranu Sme rodina urazil Andrej Kiska. V odpovedi na otázku, či je Boris Kollár možným koaličným partnerom Kiska na tlačovke odpovedal: „Možno nás život dotlačí a budeme musieť spolupracovať ... Ak to inak nepôjde budeme musieť spolupracovať.“ To je naozaj slušná komunikácia, ako keď Vás niekto pozve na kávu a vy mu poviete: „vieš, čo ak nepôjdem ku kamarátovi a ani švagor nebude doma, možno sa zastavím prinajhoršom teda u Teba“. Hlina teda v nedeľu Kollára počastoval za úchyláka. Takejto hrubej urážky by sa od Smeru veru Kollár nedočkal, ani od SNS, ani od Kotlebu, vlastne od predstaviteľa žiadnej terajšej koaličnej či opozičnej strany. Snáď Kollár tieto vyjadrenia svojich nádejných koaličných partnerov eviduje.

Hlina na svojom facebooku po debate vo videu povedal: „možno som to povedal aj za niekoho iného, kto tiež cíti veci rovnako“. Takmer ako Fico, ten tiež povedal, že Mazurek povedal iba to, čo si myslí polovica Slovenska. Zaujímavá podobná rétorika.

Aj “večný KDHák“ a podporovateľ strany (dokonca na nedávnom sneme, na ktorom schvaľovali kandidátku) Jozef Mikloško sa na svojom facebooku zamýšľa o slovách Hlinu: „Predsedníctvo KDH mlčí a teda svedčí?“

Dnešná relácia bola hanbou a urážkou pre celú kandidátku KDH do volieb 2020 a rovnako pre všetkých slušných členov tejto strany, ktorým je slovník Alojza Hlinu cudzí, pretože sa nie málo vymyká medziam slušného vyjadrovania a reči aká má vychádzať z úst kresťana v mediálnom priestore. Ak je toto tvár ich kresťanskej politiky a komunikácie, potom kresťanská demokracia na Slovensku dosiahla svoje doterajšie dno.  

Poznámka: Tento text nie je súčasťou redakčných textov Postoja. Autor si vyhradzuje právo na jeho časopisecké publikovanie. Autor nie je členom žiadnej politickej strany.

Ad diskusie: Máme 30 rokov slobody prejavu a slobody slova, kedy každý môže verejne prezentovať svoj názor bez obáv, pluralita názorov – výdobytok novembra. Nemusí sa za svoj názor hanbiť, teda sa nemusí skrývať za prezývku a hanbiť za svoje meno a názor. Otázky a podnety možno autorovi adresovať na: Tollarovic.Peter@gmail.com

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo