Ako ďalej v ochrane života?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako ďalej v ochrane života?

5. 12. 2019 v parlamente neprešiel veľmi jemný a už oklieštený zákon, ktorého ambíciou bolo zvýšiť informovanosť matiek pred tzv. umelým prerušením tehotenstva.

Návrh zákona (rovnako ako predošlé 4) bol v istom zmysle reakciou na Národný pochod za život, ktorý podporuje Konferencia biskupov Slovenska a taktiež zástupcovia ostatných cirkví na Slovensku.

Svojou prítomnosťou a modlitbou tento zákon podporili i niektorí predstavitelia rímskokatolíckej Cirkvi. Vdp. Marián Kuffa bol prítomný ako divák na balkóne Národnej rady, aby tak poslancom vyjadril svoju podporu. Pri tejto príležitosti mali novinári možnosť opäť predviesť svoj amaterizmus. Mám na mysli Petra Hanáka, pracujúceho pre aktuality.sk . Už titulka je smiešna: https://www.aktuality.sk/clanok/746524/farara-kuffu-sme-pristihli-v-parlamente-napriek-biskupom-ma-byt-pociatek-na-slobode-podcast/ Ako keby mal zakázané on alebo ktorýkoľvek iný kňaz zákaz vstupu do NR SR alebo bol biskupmi zbavený svojich občianskych práv. Hanák v rozhovore otcovi Mariánovi tvrdí: „KBS sa od Vás dištancovala ..... postoj KBS, čo naň hovoríte“. Tak pravdu a fakty. KBS má v súčasnosti 14 členov. KBS na margo otca Mariána Kuffu nedala žiadne stanovisko. Stanovisko dali dvaja členovia KBS, teda arcibiskup Stanislav Zvolenský a biskup Štefan Sečka. Je to ich stanovisko, nie stanovisko KBS. Ak teda chceme používať plurál biskupi, tak treba byť presný a exaktný a povedzme arcibiskup a biskup a tiež povedzme, že ďalší arcibiskup Ján Orosch otca Kuffu ocenil práve v deň jeho pamätnej kázne na Trnavskej novéne jednak symbolicky ocenením Ruža sv. Alžbety: https://www.abu.sk/archiv/spravy/mons-jan-orosch-udelili-ocenenie-ruza-svatej-alzbety-za-rok-2019  a tiež potleskom za jeho povzbudivú homíliu spolu s ďalším arcibiskupom Jánom Sokolom.

Prečo Peter Hanák predtým neoslovil otca biskupa Jozefa Haľka večer pred parlamentom, keď udelil požehnanie modlitbovému zhromaždeniu na podporu tohto tzv. protinterrupčného zákona? Biskup Haľko z tejto udalosti zverejnil video na svojom facebooku. Mal by Hanák odvahu dať i jemu nemiestnu otázku – „pán biskup, nemáte byť apolitický?“ alebo len si kopnime do Kuffu, veď teraz sa mu toho uchádza dosť. Tam kde bol biskup Haľko, tam bol aj Kuffa. To čo podporil Kuffa, to podporil aj Haľko.

Rozprava k tomuto zákonu v parlamente bola zaujímavá. Tragikomické bolo sledovať výstupy jednotlivých poslancov. V tejto súvislosti bolo vtipné sledovať menovky poslancov. Nuž, parlamentný software si pamätá! Anna Verešová – OĽANO, Alan Suchánek – OĽANO, Simona Petrík – Sieť, Zuzana Zimenová – Sieť. Parlamentný software s menami nie je natoľko agilný ako poslanci a nepridáva poslancom ich aktuálne zaradenie (Verešová-KDH, Suchánek-PS Spolu, Simona Petrík-PS Spolu, Zuzana Zimenová-SaS). Zaujímavé, že práve týmto prevracačom kabátov sa chcelo najviac diskutovať. Samozrejme, nemožno opomenúť Janu Cigánikovú a jej urážky kresťanov v priamom prenose. Tragikomika diskusie má však aj inú rovinu. Je pochopiteľné, že Suchánek, ktorý kandiduje ako č. 41 na kandidátke PS Spolu bude propagovať chemické potraty a ďalšie zvoľnenie potratového zákona, veď nejako sa prekrúžkovať bude musieť a prečo to neskúsiť cez „ochranu práv žien“, rovnako č. 28 na kandidátke SaS Zuzana Zimenová do prvej desiatky len tak nepreskočí, prečo si teda v rozprave nekopnúť do Mariána Kuffu (mimochodom s odcitovaním zlého dátumu jeho kázne v Trnave).

Anna Verešová prirodzene zaujala opačné stanoviská ako ostatní dosiaľ spomenutí poslanci. Je na zamyslenie, ako chce však s týmito poslancami v budúcnosti ochraňovať život? Veď práve PS Spolu a SaS sú pre KDH prijateľné strany. Hlinu už na ilustračných záberoch v spravodajských reláciách vidno iba s Trubanom a predstaviteľmi tejto strany. Pripomeňme postoj PS: https://domov.sme.sk/c/22266812/koalicia-ps-spolu-vyzyva-sns-aby-stiahla-novelu-o-interrupciach.html Absolútne odmietnutie i takéhoto jemného pozmeňujúceho zákona v prospech života, dokonca zvolávanie protestov proti zákonu za ochranu života. Áno, KDH chce mať vo vláde PS Spolu, SaS, no nie SNS, ktorá tento návrh prostredníctvom troch svojich poslankýň predložilo. Osobitne treba oceniť a vyzdvihnúť iniciatívu pani poslankyne Evy Smolíkovej a jej vecné argumenty v pléne i vo všeobecných diskusiách v médiách. Táto poslankyňa však pre Annu Verešovú (a celé KDH) do budúcna nie je partnerkou (SNS do vlády nie – schválila rada KDH). Avšak Jana Cigániková : https://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Stiahnute-gatky-a-holy-zadok-Pozrite-sa-aku-kampan-si-robi-liberalka-263279, ktorá možno zopakuje svoju obnaženú kampaň a ktorá bude vždy rada diskutovať o ochrane života v lone matky v jeho absolútny neprospech -  nuž áno, ako aj  celá SAS a PS Spolu, ktorá organizuje protesty proti ochrane života, je pre KDH prijateľný koaličný partner. KDH sa tak vyfarbuje a kresťanom dáva jasný signál: ochrana života nie je pre nás prvoradá, dôležitejší je biznis a ekonomické otázky.

Smutné boli však následné konštatovania, spomeňme opäť iniciatívnu Annu Verešovú, ktorá sa vyjadrila takto: „Osobitne treba poukázať na poslancov strany SMER, ktorí celý zákon odmietli. A na to treba v budúcom volebnom období pamätať. SMER NEBUDE hlasovať za návrhy na zlepšenie ochrany života, tobôž nie o zmene zákona o UPT! To si treba dobre uvedomiť a počítať s tým. Pri ochrane života od počatia treba hlasy SMERu pripočítať k hlasom liberálnych strán.“ Takže KDH oprašuje aj pri tejto príležitosti strašenie Smerom, vraj nie je za život. Tak sa teda pozrime na hlasovanie. Za hlasovalo 14 poslancov Smeru. (Mimochodom napr. poslanci Podmanický a Blanár hlasovali aj za septembrový návrh ĽSNS, za ktorý nehlasovala ani Verešová.) Čiže zo Smeru bude vždy niekto hlasovať za zákony za život. Smer neorganizuje protesty proti životu (viď predošlý link) a nepropaguje kultúru smrti ako PS Spolu. Nie je ani ako SaS (ani jeden poslanec za). Pani Verešová ide poučovať Smer, že chýbali 4 potrebné hlasy. Prečo sa však nepýta tých poslancov, s ktorými sa do parlamentu dostala na jednej kandidátnej listine, teda OĽANO, prečo nehlasoval Matovič, Suchánek a ďalší? Pani Verešová, vo Vašich návrhoch môžete počítať skôr so Smerom, než ako ich sama nazývate – s liberálnymi stranami (s ktorými chcete spolupracovať v budúcej vláde). Mimochodom, ak by si pani Verešová a všetci poslanci KDH obliekli trička s nápisom ĽSNS je fašistická strana a bude sa hlasovať o návrhu z dielne KDH o ochrane života, vedzte, že hoc aj s takýmto tričkom na hrudi, môžete s hlasmi celej ĽSNS počítať ako to bolo z ich strany pri všetkých návrhoch o ochrane života v tomto volebnom období. Tento príklad uvádzam preto, že sa KDH  po tomto hlasovaní zapáčili grafy a matematika (graf o hlasovaní na svojom facebooku zverejnila napr. kandidátka KDH Eva Grey). KDH tvrdí, že SNS má k ochrane života politický postoj, vraj naháňa hlasy pred voľbami, pretože septembrový návrh Igora Matoviča neprešiel do druhého čítania iba o jeden hlas. Rovnako politický postoj má potom v tomto kontexte v téme ochrany života aj KDH, keďže 4 poslanci nehlasovali za jeden zo 4 septembrových návrhov kvôli politickej príslušnosti predkladateľov: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=42996

Poznámka: Tento text nie je súčasťou redakčných textov Postoja. Autor si vyhradzuje právo na jeho časopisecké publikovanie. Autor nie je členom žiadnej politickej strany.

Predošlé dva blogy Pohľad na kandidátku KDH do volieb 2020 a Za Júliusom Paštekom boli publikované v časopise Kultúra č. 21/2019.

Ad diskusie: Máme 30 rokov slobody prejavu a slobody slova, kedy každý môže verejne prezentovať svoj názor bez obáv, pluralita názorov – výdobytok novembra. Nemusí sa za svoj názor hanbiť, teda sa nemusí skrývať za prezývku a hanbiť za svoje meno a názor. Otázky možno autorovi adresovať na: Tollarovic.Peter@gmail.com

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo