Dôverovať a byť naivný je rozdiel

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dôverovať a byť naivný je rozdiel

Každý človek si v živote veľakrát prechádza údoliami cynizmu a kopcami dôvery. Deti nepotrebujú na vloženie dôvery do rodiča úradné pečiatky ani veľké úspory, pre ne je to prirodzené. Úplne dôverujú a potom sa sklamú – raz to prísť musí. Potom zas dôverujú a zase sa sklamú, až kým detskú naivitu nevystrieda riadna dávka pubertálneho cynizmu. Aj táto fáza je však dôležitá, pokiaľ v nej adolescenti nezamrznú... doživotne.

Ak je trauma v detstve priveľká, do dieťaťa sa odtlačí veľmi silný pocit, že dôverovanie ľuďom sa vo všeobecnosti nevypláca. Nasleduje sled ľahko predvídateľných katastrof. Čo je horšie ako ľudská bytosť bez lásky?

Svet cynikov je chladným miestom a predovšetkým klietkou, v ktorej sa nemôže nikdy vytvoriť vzťah. Úspech a šťastie v živote človeka priamo podmieňuje jeho schopnosť vytvárania zdravých vzťahov založených na dôvere, či už hovoríme o vzťahoch v rodine alebo v práci. Ak dôvera chýba, dieťa nikdy nepochopí podstatu vzťahu a lásku už vôbec nie. Láska a vzťah úzko so sebou súvisia. Môže prežiť jedno bez druhého?

Cynizmus charakterizuje strach z dôvery, a teda stojí na opačnom konci vzťahu. Je paradoxné, že cynik sa navonok javí ako „drsný človek“, ktorý je primúdry, aby sa nechal okúzliť detskou naivitou. Je to však len maska. Skutočným znakom cynika je pocit ochromenia: profesionálny cynik je iba vystrašenou dušou skrčenou kdesi pri zemi. Je príliš zranený, aby sa dokázal premôcť a začal skutočne žiť, a nie len prežívať.

Napriek tomu „byť dôverčivým“, „byť odvážnym“ a „byť šialencom“ môže v istých kruhoch znamenať to isté. Zrelý človek si však uvedomuje dve veci: každý človek toho druhého niekedy sklame, ale bez odvahy vložiť do človeka dôveru je nemožné vytvoriť si s ním vzťah. A načo je potom dobrý taký život bez vzťahov? Bez lásky? Áno, sériový vrah takéto otázky nerieši, ale aspoň niekto menej sériový a viac originálny by mohol.

Aby cynik každé ráno vôbec dokázal vstať z postele, musí klamať sám seba, inak by strávil deň na najspodnejšom mieste jeho mrazničky, niekde vedľa mrazeného hrášku a mrazenej sviečkovej. Nemrhajme teda obdivom k drsným cynikom s frajerskými frázami. A už vôbec ich nenasledujme.

Obdivujme ľudí, ktorí vkladajú do vzťahov dôveru, lebo jedine tak vzniká medzi ľuďmi skutočná láska. A nemýľme si odvahu a lásku s detskou naivitou, ktorá znie síce hlúpo, ale má tiež svoje miesto vo vývoji človeka.

Naivita = dôvere bez odvahy čeliť realite. Skutočná dôvera teda obsahuje len polovičnú porciu naivity. Tou druhou polovicou je odvaha.

Ak by sme si odmysleli tých odvážnych a dôverčivých, aj tak sú v živote šťastnejší tí naivní než tí, ktorí pre istotu neveria nikomu. Ani sebe. Poradie vesmírnej spokojnosti je teda takéto:

1) buďte odvážni a dôverujte, hoci s vedomím, že sa sem-tam v ľuďoch poriadne sklamete – 8 bodov šťastia z 10;

2) buďte naivní a šťastní a ignorujte sklamania – 5/10;

3) buďte cynickí a žite vašu dvadsaťštyrihodinovú tragédiu 365 dní v roku, ak sa nezmôžete na kroky 1) či 2) – získavate tak po mojich zložitých výpočtoch presne 0/10. Ale budete vyzerať drsne!

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo