Zopár otázok pre kandidujúce politické strany...

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zopár otázok pre kandidujúce politické strany...

Okrem tém, ktoré momentálne hýbu Slovenskou politickou scénou a sú viac alebo menej zohľadnené vo volebných programoch pre voľby 2020 existujú aj témy, prípadne navrhované riešenia, ktoré som vo volebných programoch nenašiel (alebo ak aj áno, tak len veľmi nekonkrétne). Dovolil som si zostaviť zoznam otázok, za účelom zistenia, ako sú kandidujúce subjekty pripravené popasovať sa s problémami, ktoré by sa vo volebnom období 2020 až 2024 mohli vynoriť a bolo by ich nutné riešiť, prípadne čím sa odlišujú od ostatných.

Keďže si myslím, že odpovede na tieto otázky môžu zaujať aj širšiu verejnosť rozhodol som sa to urobiť touto formou.  Verím, že sa nájdu subjekty, ktoré poskytnú svoje stanoviská (aj keď neočakávam, že každý subjekt zodpovie všetky otázky) a to formou samostatného blogu (z dôvodu lepšej prehľadnosti). Dúfam, že im Postoj.sk nebude, brániť v zverejnení svojich stanovísk.

Otázky subjektom, ktoré sa uchádzajú o hlasy voličov vo voľbách 2020:

 1. V Rakúsku bola jednou z predvolebných tém „Právo na platbu hotovosťou“, neuvažujete, že by sa obdobné právo malo dostať aj do nášho právneho poriadku, najmä vzhľadom na to, že:
  • je obmedzená výška platby hotovosťou (podnikatelia max 5000 EUR, súkromné osoby 15000 EUR)
  • peniaze uložené v bankách ľudom a podnikateľom spôsobujú straty (nulové resp. v niektorých prípadoch záporné úročenie vkladov kontra rastúce poplatky za všetko)
 2. Prípadne, aký máte postoj k názoru úplného zrušenia hotovosti, pričom komplet platobný styk by bol plne bezhotovostný (každý občan by mal platobnú kartu a každý poskytovateľ služby či tovaru by mal platobný terminál) s tým, že štát by znášal s tým spojené náklady (napr. hradil by ich bankám namesto klientov,..)
 3. Aké máte pripravené opatrenia proti únikom na DPH? Resp. aký mate názor na nasledovné otázky:
  • Je riešením podľa Vás prenesenie daňovej povinnosti na konečného spotrebiteľa?
  • Je riešením zrušenie DPH ako takej, prečo ?
 4. Aký volebný systém (prosím uviesť konkrétne úpravy, zmeny) bude Váš subjekt navrhovať / presadzovať v nasledovnom volebnom období ?
 5. Aké samosprávne usporiadanie presadzuje Váš subjekt, resp. je lepšia centralizácia alebo väčšia decentralizácia ako je v sučasnosti?
 6. Aké konkrétne opatrenia máte pripravené pre riešenie problematiky škôlok, škôl a zariadení poskytujúcich sociálne služby (kapacita, dostupnosť pod.) ? Prípadne ste za to, aby do riešenia vstúpil priamo štát namiesto samosprávy?
 7. Reorganizovali, by ste ministerstvá či kompetencie verejnej správy, ako?
 8. Keďže je Slovensko vo viacerých výskumoch najviac ohrozenou ekonomikou v počte straty pracovných miest s príchodom tzv. priemyselnej revolúcie 4.0 (PR40), aké konkrétne opatrenia Váš subjekt navrhuje?
 9. Aký máte postoj či názor k otázkam:
  • Ste za priznanie právnej spôsobilosti / subjektivity umelej inteligencii ? Nemala by byť táto otázka riešená v ústave SR?
  • Ste za zavedenie Dane z robotov ?
  • Ste za zavedenie tzv. nepodmieneného príjmu ?
  • Ste za postupné skracovanie pracovnej doby ?
 10. Máte predstavu, kam do akých segmentov by sa mali presunúť ľudia čo prídu o prácu z dôvodu robotizácie - PR40 ?
 11. Máte predstavu, ktoré profesie nezasiahne resp. zasiahne len v obmedzenej miere robotizácia - PR40 ?
 12. Pri ktorých konkrétnych kompetenciách, ktoré SR preniesla na EÚ by ste boli zato, aby sa vrátili späť prípadne, ktoré by ste preniesli na EÚ?
 13. Máte nejaké unikátne riešenie / riešenia, ktoré ponúkate (všeobecne na hocičo)?
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo