Koniec sveta príde čoskoro, plus-mínus 5000 rokov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koniec sveta príde čoskoro, plus-mínus 5000 rokov

Téma apokalypsy je dnes veľmi populárna, dokonca aj medzi neveriacimi. Zatiaľ čo jedna skupina ľudí sa jej hrozí, tá druhá by ju rada privolala. Tretia skupina chce stihnúť pred koncom sveta ešte zopár jeho začiatkov. Štvrtá, maličká skupina sa na prelome tisícročí pre istotu povraždila – naozaj svojský prístup k apokalypsám.

Piata skupina naháňa všetky predošlé, ak medzičasom odhodili na zem plastové obaly. Existujú aj takí experti, ktorí jednoducho siahli po kalkulačke a presný dátum apokalypsy si vypočítali.

Niektorí ľudia sú zase hlboko presvedčení, že po konci sveta budú ešte ich potomkovia živoriť stovky rokov v dierach pod zemou a jesť neobyčajné množstvá konzerv, najmä sardiniek.

Ak to tak bude, potom by to, bohužiaľ, nebol koniec sveta, ale iba taký falošný. Koniec by to bol len pre tých vyberavých, ktorým ryby smrdia aj na Vianoce.

Biblický humor je jedinečný. Aj pre samotnú knihu platí, že má sem-tam pokazenú sekundovú aj minútovú ručičku, a veľakrát aj tú hodinovú. Sto rokov pôsobí v Starom zákone dosť krátko. Tisíc rokov trvá o niečo dlhšie – aspoň jeden deň.

Na druhej strane, Biblia je celkovo rozšafná, pokiaľ ide o čísla – Šalamún mal ku sklonku života zhruba sedemstočlenný hárem. Každému je potom jasné, prečo nežil tak dlho ako Abrahám – 80 : 175. Ak teda máte čírou náhodou o 698 manželiek viac, nečudujte sa, že vám dokopy skrátia život o 95 rokov.

Raní kresťania, vzhľadom k skorému predpovedaniu druhého príchodu Ježiša, mohli naozaj čakať koniec sveta každú chvíľu. A mali pravdu. Pre každého človeka príde osobný „koniec sveta“ v hodine jeho smrti. Ak teda raní kresťania zomreli prirodzenou smrťou či v levích arénach, koniec sveta bezpochyby zažili.

Pre tých netrpezlivých veriacich i neveriacich, ktorí sa tešia na naplnenie Jánovej Apokalypsy, mám preto veľkú útechu. Ak by ste sa jej nestihli dožiť, určite príde za vami – ak si len, pravdaže, nemyslíte, že budete priamo vzatí do neba, možno na obrovskom ohnivom voze s ohnivými koňmi, ako to zažil starozákonný prorok Eliáš.

Aj apokalypsa môže mať svojský, individuálny štýl.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo