Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. december 2019

Päťdesiatdňové moratórium je krátke

Prieskumom, odvozní približne s príchodom Troch kráľov. Len pre voličov, prirodzene. Prichádzajú mi na um aj Haščákové slová, čosi ma brzdí verejne nadávať, hoci pred pár dňami na nedostatočne označenej, rozkopanej ceste mi to išlo bez problémov. Mohla by som si s Trubanom podať ruku v jeho kachličkovom období. Fejs tu fejs pracovníkom na ceste, nie na akademickej pôde. 

Prenikavejšou vecou, než škorica vo vianočnom punči, tohtoročného tradičného pohanského sviatku zimného slnovratu a ak bratia liberáli dovolia tak skromne a nenápadne si dovolím napísať aj kresťanskej oslavy Narodenia Božieho Syna, (dobre, dobre, viem, že sa nenarodil v decembri – keď On je Svetlo sveta, a toho začína v tých posledných, depresívnych, samovražedných, decembrových dňoch pribúdať, teda aspoň na severnej pologuli) budú prieskumy. Bude veľmi ťažké zaspievať si gýčovú pesničku, s mierne upraveným textom Prieskumy, zahoď svoje prieskumy, pozri aký je krásny deň. Najmä pre tých, čo z tých prieskumov žijú. Prieskumnými agentúrami začnúc, nádejnými poslancami a serióznymi novinármi pokračujúc, maniakmi a maniačkami končiac. 

Pôst od prieskumov by sa kresťanom viac hodil do adventu. Pre priebeh pokojných sviatkov by moratórium mohlo končiť po, už v úvode spomínaných, Troch kráľoch. Hej, zase nejaká zbytočná kresťanská požiadavka. Stále niečo, raz zákaz nedeľného predaja, potom zákaz, radšej ani nepíšem čoho, a áno aj toho. Aj my na to ideme salámovou metódou, ktorú odobril aj Jozef Ratzinger, čo mu, okrem toho, že poslal aj list do Petržalky, slúži ku cti. Čudujem sa, že to kresťanom - poslancom, ktorí schválili päťdesiatdňové moratórium nenapadlo. Predstavujem si ako napr. predseda parlamentu hovorí, nie je ťažké si to predstaviť, že si cení kresťanské sviatky, a preto prichádza so zákonom, ktorý nám má priniesť kresťansky pokojný advent bez zbytočného zaťažovania sa prieskumami, veď keď v parlamente zakázal Horalky, prečo by nemohol zakázať v advente zverejňovanie prieskumov. Pre voličov. Politici, nie len hlásiaci sa ku kresťanstvu, môžu praktizovať prieskumové obžerstvo. Keď môžu byť rozvedení, či inak v nesúlade s desatorom, poznanie verejnej mienky, v čase, keď sa od nej, pre svoje dobro, voliči postia, je len taká drobnôstka.  

Vsuvka pre niektorých čitateľov: Advent - obdobie pred Vianocami, vymedzené štyrmi nedeľami (aj dňami medzi nimi), ktoré Vianociam predchádzajú, príprava na Narodenie Božieho Syna, nie pôst v priamom slova zmysle, skôr radostné očakávanie príchodu Spasiteľa, sprevádzané stíšením - vnútorným, vonkajším, odklon od závislostí, nedokonalostí (vlastných), príklon k dobru, v sebe, okolo seba, hľadanie dobra v druhých, pre druhých... Častý symbol - adventný veniec - kruh zvyčajne z ihličnatých vetvičiek so štyrmi sviecami. Sviece postupne zapaľujeme, vždy o jednu viac v nedeľu, najprv jednu, potom dve atď. - svetla pribúda, príchod Spasiteľa sa blíži. Pri zapálených sviecach adventého venca sa stretáva a modlí rodina, napr. aktuálne - v Roku Božieho Slova - s Bibliou. Koniec vsuvky. 

Realitou ostáva moratórium na fašiangový čas radosti, veselosti. Popolcovou stredou (tohto roku 26.2. - v deň, v ktorý sme sa dozvedeli, že zavraždili Martinu Kušnírovú a Jána Kuciaka, pre jeho prácu) bude moratórium pomaly končiť. A tak sa paradoxne možno v čase pôstu budeme veseliť, alebo nám nebude až tak zaťažko prijať to známe "pamätaj, že prach si a na prach sa obrátiš". Umenie voličov počas päťdesiatich dní pred  voľbami rozpoznať ako na tom sú ich favoriti aj tí druhí má možnosť sa apgrejdovať. Od Pánovho krstu budeme na politikoch sledovať tón hlasu, gestikuláciu, iskru v očiach, smerovanie kútikov úst, farbu pokožky, slovné prejavy, cirkusové autdorové aktivity, bizarné tlačovky, srdcervúce videá, či novinárov v pozore kladúcich otázky apolitickému lídrovi politicej strany v talári sudcu Najvyššieho súdu. Mám pár tipov na trvalý poker fejs, je ich o dosť menej ako tých na niekoľko nezvládnutých divadelných predstavení.  

Napadá mi, čo keby sme si to moratórium dobrovoľne predlžili od adventu, až do príchodu Troch kráľov? Vznikne nám malé, pár dňové okno, ktoré môžeme vyriešiť vypnutím internetu, alebo radšej aj elektriny. 

P.S. Vďaka za príspevok redakcie denníka Postoj do adventných dní tunajšieho blogu. V konečnom dôsledku to (nielen) kresťanskej politike prospeje. 

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
V Štrasburgu  sme si pripomenuli 30. výročie Novembra

V Štrasburgu  sme si pripomenuli 30. výročie Novembra

Ivan Štefanec (EPP Group): Nežná revolúcia spred tridsiatich rokov priniesla do našich životov množstvo zmien. Okrem znovunastolenia demokratického systému považujem za najdôležitejšie obnovenie náboženskej slobody a vytvorenie podmienok pre integráciu Slovenska do vyspelej Európy, od ktorej nás štyri desaťročia oddeľovala umelá a pre mnohých fyzicky neprekonateľná bariéra Železnej opony. Preto je November 1989 bezpochyby významný nielen v kontexte nášho bývalého spoločného štátu, ale aj celej Európy a považoval som za potrebné si ho pripomenúť i na pôde Európskeho parlamentu.