O troch prútoch (resp. o 2,5 prútoch)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
O troch prútoch (resp. o 2,5 prútoch)

V slovenskej konzervatívnej (hlavne kresťansko-demokratickej) politike pozorujeme fenomén roztrieštenosti. Zamyslenie je o niekoľkých prútoch, ktoré môžu prispieť k bohatstvu nášho národa.

 

V našej lokálnej slovenskej konzervatívnej (hlavne kresťansko-demokratickej) politike pozorujeme fenomén roztrieštenosti. Jav to nie je tak neobvyklý aj inde v Európe.

Je  ďalej než za hypotetickou rovinou že KDH, OľaNO, KU, resp. konzervatívnosť naznačujúcie maďarské strány nájdu pred voľbami k sebe cestu (o SKS a podobných konzervatívnych minivýznamných stranách ani nehovorím). Strany s konzervatívnymi prvkami: SaS, Za ľudí, Sme rodina a čiastočne aj SNS, pre potreby našej úvahy neberiem teraz do úvahy.

V odstavci hore sme si asi vyčerpali teoretický konzervatívny potenciál. Za rozbor stoja prví traja menovaní , pretože pri širokom rozoberaní vstupuje do hry  mnoho premenných a neznámych veličín.

Takže najprv dajme si trocha matematiky  k posledným  prieskumom (napr.  novembrové prieskumy agentúry AKO):

Pri tomto prieskume získali KDH a OĽaNO-KU: 6,4%+ 7,6 % = 14% Tieto čísla z novembra naznačujú, že by sa do parlamentu dostalo okolo 20 poslancov, ktorí by si snáď po predvolebnom boji už neškriabali oči. Inak môžeme hovoriť, že každý siedmy-ôsmy poslanec NR  by patril do „zdravého konzervatívneho jadra“ a to už je nejaký základný politický (ale aj mienkotvorný) potenciál.

Plačeme za elitami, ale tri sa nám počas ich (kratšieho-dlhšieho) politického maratónu ako tak vypracovali. Myslím na lídrov Hlinu, Matoviča a Záborskú. Zjednodušene k ich danostiam:

Pán Hlina je autoritatívny, naznačuje autonómnu zdatnosť hájiť svoje (KDH) politické presvedčenie, politicky dobre pripravený a odolný. Je talent na vyhľadávanie spolupracovníkov a vyznačuje sa  prirodzenou intuíciou.  Má (KDH) veľkého žolíka v členstve v EPP, čo je vstupenka na eurokonzervatívnu scénu. Tento žolík ho povyšuje do akéhosi šľachtického stavu.

 Pani Záborská má prirodzenú až rodinne pokračujúcu autoritu s europlamentnými skúsenosťami, spojenú s úžasnou pracovitosťou a zmyslom pre takt a iste i diplomaciu. Svojimi pro-life postojmi sa stala v tejto oblasti bezprecedentným etalónom.

 Nedoceňovaný  pán Matovič, je politický excenter, reprezentant atypických politických činov, s veľkým potenciálom pre odolnosť v tlaku. Narába so zmyslom pre spravodlivosť (niekedy až za každú cenu) ba  až z chrabrosťou. S trojice má najväčší potenciál rastu. V niečom pripomína historického Cosima Medičiho, ktorý dokázal zakončiť otcovo započaté dielo -nedokončiteľnú kupolu katedrály vo Florencii . Ak si uvedomí potrebu šľachtického stavu ako Mediči  (tu sa myslí EPP), má aj nebývalé euromožnosti . Nič nie je nemožné, všetci nejako dozrievame.

Hovorí sa, že akých kňazov sme si vymodlili, takých máme. Rozšírme si to aj na tieto naše politické  osobnosti. Vyzerá to, že pri pamäti na frázu „čo bolo to bolo“ , môže konzervatívny volič počítať so zmysluplným troj (resp. 2,5) prútom a jeho úspešným plávaním vo vodách budúceho parlamentu. A to ako dúfame, bez afér a v duchu inštitútu skutočného ministra, ale aj s tu zatiaľ neodhadnuteľným potenciálom rozvoja konzervativizmu na KD princípoch nielen na Slovensku.

Na záver : Adam Smith vo svojej kultovej knihe „Bohatstvo národov"  poukazuje  na adaptáciu, flexibilitu, ako aj hodnotenie efektivity svojho počínania, usilovnosť, striedmosť, neúplatnú počestnosť, snahu o neustále zvyšovanie individuálnej úrovne a šetrnosť.  Sú to vlastnosti, ktoré často našim ľudom pri ešte stále zakorenenom  modeli postkomunistického správania  chýbajú  a práve ktoré si súčasná doba a kapitalistická spoločnosť tak žiada.

 Ako by bolo zadobre tieto vlasnosti aj cez novoprístupy našich politických  „frontmanov“  pomaly ale iste hlbšie zakoreňovať do našej spoločnosti ako základného predpokladu obohatenia nášho národa.

 

 

 

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo