Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. novembec 2019

Iluzionista

Ako malé dieťa ma veľmi zaujímali vystúpenia kúzelníka Davida Copprerfielda. Jeho ilúzie boli veľmi pôsobivé a jeho schopnosť odpútať pozornosť od toho, čo naozaj robí, dostávala davy do vytrženia. Malých i veľkých dostával do stavu, že naozaj neboli schopní odlíšiť ilúziu od reality aj dávno po skončení predstavenia. Myslím, že odvtedy tento stav u veľkého množstva ľudí pretrváva dodnes. Zmena je len v tom, že to množstvo iluzionistov sa rozrástlo. Možno sú to len učni majstra ilúzie, ale ilúzie sú takmer majstrovské. Netrénované oko ich ťažko odhalí. Je to niečo podobné, ako keď si predstavíte bielu farbu a nahlas si hovoriac biela, biela, biela, biela, biela, rýchlo odpoviete na otázku, že čo pije krava? Ak ste si odpovedali, že mlieko, tak sa netrápte, je to totiž normálne a našťastie to nemá následky pre vás, ani pre ľudí okolo vás. V tomto type ilúzie sa topíme takmer celý deň, po celý náš život. A nemyslím tým len reklamy na najlepší a najdokonalejší výrobok, či službu. Ak si vyberiete druhý najlepší výrobok, tak vás to až tak mrzieť nemusí, lebo aj ten bol do nedávna ten najlepší a lepší ako konkurencia. Teraz je na trhu lepší. Nevadí! Pozrite si výrobcu. Najpravdepodobnejšie bude ten istý a len vytvoril ilúziu, že tento výrobok je ten lepší. Volá sa to sebakanibalizácia. Nakoľko výrobca, či majiteľ značky je ten istý, tak opäť na vás zarobil ten istý človek.
Iluzionista

        Niečo podobné máme aj v inej oblasti nášho života. Veľmi bohatí ľudia, niekto ich nazval oligarchovia. Vlastnia veľmi neprehľadnú sieť rôznych firiem a spoločností navzájom popretkávaných do nepriehľadnej štruktúry, kde je naozaj extrémne ťažké zistiť, že kto je skutočným majiteľom. A to už nemusíme zostať len v oblasti klasického obchodu. Tí istí ľudia, takýmto istým spôsobom vstupujú už desaťročia do politiky. Uplatňujúc princíp diverzifikácie rizika, investujú do rôznych politických subjektov, ktoré sú pre konečného pozorovateľa na presne opačných stranách barikády. Keď si ľudia vyberú jednu z tých strán za majoritnú, tak profitovať budú aj tak tí istí majitelia, presne ako pri tom najlepšom výrobku, ktorý ste sú kúpili na základe mimoriadne drahej reklamy, len akurát, že tu sa to volá predvolebná kampaň. A najlepšie je vybrať si na základe ponuky v televízii vlastnenej tým istým oligarchom.

         A aby sme nezabudli na kresťanov, ako sľubuje nadpis. Ak sa priveľmi často, tak priveľmi často, že už ani nič iné vás viac netrápi, len piate a šieste božie prikázanie. ( Piate je Nezabiješ! a šieste Nezosmilníš!) Ak nerobíte nič iné, len bojujete za život a spovedáte sa z toho, že ste porušili celý rad vecí týkajúce sa príkazu Nezozmilníš! Tak vedzte, že to je dielo iného majstra, pre tých čo chápu, tak Majstra! Majstra klamstva! On našepkáva, že to je normálne, že veď ste ľudia, že svet sa zmenil, že je moderná a iná doba, že teraz sú už niektoré veci inak a aj inak sa volajú, že to už nie je vražda, že to už nie je smilstvo, že to sa teraz môže, že musíme byť tolerantní. Nuž, ak je tomu tak, tak mu to naozaj vyšlo a krava pije mlieko! No, nepije! Pije vodu! To len malé nedospelé teliatka ešte pijú mlieko! Majstrovi klamstva sa podarilo sústrediť vašu pozornosť len na niektoré veci a aj tie ešte obaliť trblietkami a voňavým dymom. Dokonalá ilúzia! Zlodej kričí, chyťte zlodeja! My sme už bez hriechu, to tí druhí hrešia! Ale pravda je, že Mojžiš priniesol z hory desať prikázaní a napísané boli iste nie v náhodnom poradí. Ak totiž budeme viac citliví na tie prvé prikázania a dáme Boha vo svojom živote na to miesto, ktoré mu patrí, tak je nie, že možné, ale isté, že s tými ostatnými problém mať ani nebudeme! A už nebudeme potom musieť riešiť ochranu života, čo kto s kým robí v posteli, či mimo nej, či akékoľvek formy zlodejstva a korupcie, a ani nebudeme súdiť iných, lebo to aj tak patrí Inému. Ak teda pochopíme slová z evanjelia, že „Hľadajte najskôr Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť“ , tak potom ostatné nám bude naozaj dané. A potom sa už nebudeme musieť báť, že nás nejaký hnedý, zelený, modrý, či červený Iluzionista dobehne svojimi trikmi a klamstvami ! Viete, krava naozaj pije vodu !

Inzercia

Inzercia

Ak po modlitbe pred jedlom nenasleduje jedlo, tak je niečo zle a sme hladní. Nestačí sa len modliť, ale najmä byť aktívny. Láskou zapálený človek nemôže ostať neaktívny. Ak nie je kvasom, tak je trkvasom. Odmietam prijať podsúvanú pravdu, a kriticky ju skúmam. Ak mám možnosť ozvem sa. Píšem o viere, láske, priateľstve, motivácii, pravde i politike.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Giacomo Leopardi - smutný básnik

Giacomo Leopardi - smutný básnik

Nedávno dávala ČT2 137 minútový taliansky film Leopardi – Il giovane favoloso (rozprávkový mladík), dielo firmy Palomar z r. 2014. Režisérom bol Mario Martone, náročnú rolu Leopardiho výborne zahral Elio Germano. Film sa mi páčil, ľahšie sa však sleduje tomu, kto už predtým niečo o tomto básnikovi vedel. Pripomenul mi „moje stretnutia“ s ním.

Blog
Tip na Advent - Evanjelium podľa Matúša

Tip na Advent - Evanjelium podľa Matúša

Nový liturgický rok, do ktorého vstúpime už o pár dní Prvou adventnou nedeľou, bude z pohľadu nedeľných evanjeliových čítaní patriť predovšetkým Evanjeliu podľa Matúša. Jeho čítanie môže byť predsavzatím, ktorým začneme Advent.