Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. november 2019

Giacomo Leopardi - smutný básnik

Nedávno dávala ČT2 137 minútový taliansky film Leopardi – Il giovane favoloso (rozprávkový mladík), dielo firmy Palomar z r. 2014. Režisérom bol Mario Martone, náročnú rolu Leopardiho výborne zahral Elio Germano. Film sa mi páčil, ľahšie sa však sleduje tomu, kto už predtým niečo o tomto básnikovi vedel. Pripomenul mi „moje stretnutia“ s ním.
Giacomo Leopardi - smutný básnik

Vo februári 2001 ma v Ríme navštívil bývalý minister Franco Foschi, riaditeľ Svetového centra poézie G. Leopardiho v Recanati a pozval ma na návštevu tohto mesta. Sprevádzala ho slovenská prekladateľka Dagmar Sabolová, ktorá mi venovala knihu Leopardi a slovanský svet. Prvý lektor slovenčiny v Neapole, Blahoslav Hečko, v nej opísal svoje stretnutie s Leopardim, keď si v r. 1942 v antikvariáte kúpil jeho zbierku poézie za 11 lír.

Pri mojich dvoch návštevách Recanati som získal viacero kníh o Leopardim. Básne tohto osamelého romantika a vzdelaného aristokrata sú plné smútku a bolesti, márnosti sveta, hrdosti a dôstojnosti a vlastenectva. Za života ho sledovala polícia, bol aj bojkotovaný.   

V Recanati, meste poézie, všetky cesty vedú k domu Leopardiho, kde sídli Svetové centrum poézie a  Národné centrum Leopardiho štúdií. Leopardi sa tu narodil 29.6.1798, mladosť presedel v knižnici. Ako 15-ročnému mu otec dovolil čítať zakázané knihy, sú tu uložené.   Zomrel počas cholery v Neapole 14.6.1837. Pochovali ho v kostole Dobrého pastiera, v r. 1939 hrobku otvorili, chýbala lebka a trup, zvyšky sú v hrobke v Posillipe.

Pred domom Leopardiho nás čakala 82-ročná grófka Anna Leopardi, posledná z jeho potomkov. Porozprávala nám živote a diele svojho štúdiom zhrbeného predka. Páčia sa mi najmä jeho básne Nekonečno, Silvia a Ginestra – kručinka. V r. 1988 v Recanati vydali knihu prekladov 15-riadkovej básne Nekonečno  - 19 je francúzskych, 10 španielskych, 9 anglických, 8 nemeckých. České sú od J. Vrchlického z r.1876 a K. Bednářa z r. 1959. Slovenský preklad chýba, aj keď ho Gustáv Hupka publikoval v r. 1970. Báseň Silvia opisuje krásnu dcéru pohoniča, ktorá  ako 16-ročná zomrela na tuberkulózu. Ginestra je žltý voňavý  kvet rastúci na úpätí Vezuvu, ktorý víchor zohne, nezničí, ale pri erupcii prvý padne za obeť.   

Grófka Leopardi nám ukázala kopček, kde vznikla v r. 1819 báseň Nekonečno. Pri jej čítaní chytá človeka clivosť, nostalgia a smútok (ukážky sú z prekladu G. Hupku):

Ten pustý vŕšok prirástol mi k srdcu

i toto husté krovie, čo mi bráni

uvidieť dotyk neba s horou v diaľke...

za kríkmi vôkol nekonečný priestor,

najhlbšiu večnosť v tomto mieste cítim,

div, že mi z hrude srdce nevyskočí...

zrovnávam šelest vetra s večným tichom...

do hlbín ponára sa myseľ moja,

dobre je zhynúť v týchto vlnách mora.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

Grófka nás zaviedla k oknu Leopardiho pracovne, z ktorého obdivoval Silviu:  

Silvia, spomínaš si

na chvíle, čo bývali plné jasu?...

O tiché steny búšil

zvonivý spev tvoj svieži...

Náš osud v kruhu blúdi,

aký je život krutý!...

Príroda, naša pramať,

dáš svojim deťom sľuby,

prečo ich potom sklameš, nádej zradíš,

keď ťa tak každé ľúbi?

Prv ako plameň mrazu trávu spálil,

Inzercia

zákerná nemoc spálila ti srdce...

Vidím ťa ako živú,

smrť drží tvoje prsty

a ty mi chladnou rukou ukazuješ

do diaľky na hrob pustý.

Leopardi žil od roku 1833 v Neapole. V čase cholery sa v r. 1836 presťahoval k Vezuvu, kde po erupciách sopky v r. 1805 a 1822 premeditoval krutý osud človeka v porovnaní s osudom žltého kvetu sopečnej púšte  – ginestry:

Tu na pustom upätí,

kde hrozivo k nebu hľadí vrch

Vezuv a sám už vzbudzuje strach,

nerastie strom  a žiadny kvietok

ľudský zrak nepoteší,

tu kríčok pri kríčku sama kručinka

s omamnou vôňou v pustine rastie....

A ty, nádherná kručinka,

kvet, čo si okrasou tejto pustiny,

bez zelene lesov i ty čoskoro

padneš za obeť ohňu,

čo sa zákerne z podzemia prikráda,...

a ty bez slova skloníš svoju hlavu

s vrúcnou pokorou pod vraždiacu lávu,...

 

Onedlho vybuchla aj sopka života Leopardiho, zomrel na úpätí Vezuvu.

P.S.: Odvtedy za Leopardim odišli aj F. Foschi, D. Sabolová a A. Leopardi.

 

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
Rodinná omša vo Svätom Jure

Rodinná omša vo Svätom Jure

Na Slovensku je populárne nariekať nad našou situáciou, chváliť socializmus, hovoriť o našej „žumpe“, beznádeji, strachu a pasivite.  Keď vidím státisíce na púťach, stovky ľudí v rade v meste, ktorí čakajú na spoveď a mnohých mladých na nedeľných omšiach, vidno, že tu existujú aj mnohí, ktorí, napriek problémom, radostne žijú svoj život.

Blog
Tip na Advent - Evanjelium podľa Matúša

Tip na Advent - Evanjelium podľa Matúša

Nový liturgický rok, do ktorého vstúpime už o pár dní Prvou adventnou nedeľou, bude z pohľadu nedeľných evanjeliových čítaní patriť predovšetkým Evanjeliu podľa Matúša. Jeho čítanie môže byť predsavzatím, ktorým začneme Advent.

Blog
Zamilovanie - potešenie alebo súženie?

Zamilovanie - potešenie alebo súženie?

„Byť zamilovaný je krásne. Byť zamilovaný môže byť ale tiež ťažké, ak láska nemôže byť naplnená. Zamilovanosť môže človeku ukázať nové oblasti seba samého. Zamilovanosť môže človeka otvoriť dimenziám, ktoré ho presahujú. “ Tieto slová možno nájsť na obale knihy s názvom Zamilovanosť od nemeckého autora Wunibalda Müllera. Nechcem robiť reklamu knihe - skôr ma oslovili slová, ktoré vystihujú podstatu témy tohto článku.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.