Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. november 2019

Spájam, spájaš, spájame, alebo predvolebná groteska na Slovenský spôsob

Pred každými voľbami som si hovoril: Horšie to už snáď nebude. Plané sľuby, doťahovačky, bitky o miesta na kandidátke, ohováračky, klamstvá, intrigy. A vždy to prekoná moje očakávania. V týchto voľbách je okrem tradičnej predvolebnej disciplíny hádzania bahna jeden po druhom v obľube nová disciplína. Spájanie.
Spájam, spájaš, spájame, alebo predvolebná groteska na Slovenský spôsob

Túto pandorinu skrinku otvoril Igor Matovič s tým, že ide pomáhať KDH. Nakoniec ale nedostal na svoju kandidátku KDH, čo by podľa môjho skromného názoru pomohlo skôr OĽaNO než KDH, ale dostal aspoň KU. Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. Vtedy sme ešte netušili, čo bude nasledovať. Ako sa blíži čas odovzdania kandidátnych listín, roztrhlo sa nám tu so zjednotiteľmi vrece. Každý chce byť ten vyvolený záchranca národa, spasiteľ, ktorý zjednotí všetky podobne zmýšľajúce sily a zachráni Slovensko. Až na to, že my už spasiteľa máme. Túto nedeľu sme oslavovali slávnosť Krista, Kráľa. Ktorý pred naším nebeským otcom zjednotil všetky národy vo viere. Nie ako vojvodca, nie demonštrovaním sily a šírením strachu. Láskou pribitou na kríži. Žiaľ, niektorí ľudia si stále myslia, že politici majú  byť spasiteľmi. Vodcami. Kráľmi. Kotleba, Kollár, Kiska, Fico... Ja mám iného Kráľa. Opovrhnutého a posledného z ľudí, muža bolesti. Na ňom je trest pre naše blaho a jeho ranami sme uzdravení. Preto už iného kráľa alebo záchrancu nepotrebujeme.

Potrebujeme slušných ľudí, ktorí budú konať tak, ako hovoria, ktorí nebudú intrigovať, špiniť a zaujímať falošné pózy. Ktorí sa budú, ako správne hovorí otec Kuffa, riadiť desatorom. Nie ako otroci zákona, ale ako synovia a dcéry. Ktorí budú toto desatoro žiť láskou, nie vynucovať silou.

Po tom, ako sa Anka Záborská postavila vedľa Igora Matoviča a ohlásila ponuku na spájanie, ktorá bola veľmi štedrá, až veľkorysá, napriek tomu pre KDH neprijateľná, sa spustila lavína spájania. Mimochodom, Anka Záborská je asi jediná, ktorej verím úprimnosť tejto snahy o spojenie. Stále k nej vzhliadam ako k vzoru kresťanskej osobnosti, napriek tomu, že ma niektorými politickými rozhodnutiami sklamala. Ale verím, že všetko, čo robí, robí s najlepším úmyslom. Nepovažujem za náhodu, že rétorika zástupcov OĽaNO sa výrazne zmiernila príchodom Anky.

Samozrejme, aj extrém zistil, že to spájanie nie je až taký zlý nápad. Vodca bieleho slovenského národa sa rozhodol vyzvať na zjednotenie „kresťanských“ „národných“ síl do jedného silného bloku. Vyzval k tomu paradoxne aj starého boľševika, komunistu, mečiarovca, ficovca, teda teraz už veľkého „kresťana a vlastenca“ HA-RA-BI-NA. Aj HA-RA-BIN vyzval na spájanie sa. Dokonca oslovil aj KDH. Musím osobne povedať, že moment, kedy by sa KDH na čomkoľvek dohodlo s týmto človekom, by bol mojím posledným dňom v tejto strane. Našťastie, nič také nehrozí. KáDéHáci totiž majú historickú pamäť a zdravý rozum. Nakoniec však z tejto extrémnej dvojice vyšiel ako víťaz Kotleba, ktorý Harabina prechytračil. Groteskná tlačová konferencia týchto dvoch extrémnych protipólov mi navždy ostane vrytá do pamäti. Tu sa mi tlačí do prstov Gašparovičova známa veta: žiaľbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, že ziaľbohu, Kotleba, ktorý má parlament už istý, z tejto grotesky vystúpil ako víťaz a Harabin si značne skomplikoval vstup do parlamentu. Páni z KDŽP, alebo ako sa oni sami radi titulujú, „Kuffovci“ si nastúpili do nacistického vlaku do parlamentu. Kto chce vidieť, s kým sa to „Kuffovci“ spojili, nech si prečíta blog pána Benčíka TU: https://dennikn.sk/blog/742523/akym-pravom-oznacujete-niekoho-za-fasistu/ Pripájam aj malú ochutnávku:

Inzercia

A nebojte sa, keď si prečítate blog na denníku N, nepôjdete do pekla. Pretože tento blog je plný faktov a dôkazov, nie demagógie a prázdnych fráz. Napriek tomu súd ĽSNS nerozpustil. Pretože z threemy vieme, že Kočner vybavil. Nie pre to, že by ĽSNS nebola banda nacistov, gardistov, fašistov a šovinistov. Ale pre to, že sú záchranným člnom titanicu menom SMER-SD.

Potrebu spájať sa objavili aj ministrany na ľavej strane spektra, kde sa pospájalo niekoľko subjektov okolo socialistu Chmelára. Treba povedať, že by mi bol Chmelár ako reprezentant socialistov oveľa sympatickejší ako Fico, ale spájať sa s komunistickými extrémistami zo strany VZDOR asi nie je cesta. Uvidíme.

A nakoniec, samozrejme tu máme spájanie demokratickej opozície. PS a SPOLU ukázali už dávnejšie, že ideologicky podobne zamerané strany dokážu vyvolať synergický efekt pri spájaní. Preto by som chápal, keby sa liberálne subjekty SaS a Za Ľudí spojili do tejto koalície. Prípadne aj s protikorupčným hnutím OĽaNO, ktoré má svoje stabilné a silné liberálne krídlo. To kresťanské je zatiaľ ako na húsenkovej dráhe, raz hore, raz dole, točí sa to tam ako na radvaňskom jarmoku. No takéto spojenie 4, respektíve 5 strán, by dávalo logiku. Logiku by nedávalo spojenie liberálov s kresťanmi. No Andrej Kiska sa rozhodol jednoznačne. Že sa spájať nechce, ale nechce ani to, aby vyzeral ako ten, čo pravicu rozbil. Tak, ako rozbil protesty za predčasné voľby spolu s pánom Šeligom. Pretože ak by prišli predčasné voľby, kým by bol v úrade, nemohol by sa stať novým „záchrancom národa“. Musím povedať, že po tomto divadle, v ktorom napriek dohode o neútočení označil KDH za vinníka toho, že opozícia je rozbitá ako sociálne zariadenia v nemocnici na kramároch, je mi osoba pána exprezidenta ešte menej sympatická ako doteraz a skutočne nechápem, ako v ňom niekto môže vidieť nádej na zmenu. A medzitým, Boris Kollár, ktorý chce ľuďom rozdávať landrovery a byty za pár eur, ostáva nepovšimnutý. Pritom práve na ňom bude stáť a padať akákoľvek koalícia proti Ficovi. Finančný expert Sulík rozoberá Kotlebov demagogický program, ako keby bola čo i len mizivá šanca, že osloví voličov Kotlebu. Ale bezbrehé rozdávanie, ktoré sľubuje Kollár, na úrovni Salviniho „1000 eur mesačne pre každého“, necháva nepovšimnuté. Každý si rád kopne do KDH, ktoré prezentuje reálny program, reálne východiská, kvalitných a odborne založených kandidátov, ale stranu Borisa Kollára, vodcu národa so srdcom na „správnom mieste“ nechávajú bez povšimnutia. Keby si ekonomickí experti zobrali na pranier tento jeho nebezpečný demagogický pamflet, ktorý s odvahou nazýva „volebný program“, skončila by táto strana bez obsahu, programu a osobností na smetisku dejín. To sa ale nedeje. Chápem, že niekomu sa môžu zdať moje slová tvrdé, ale je to tak. Kto neverí, nech si ten program prečíta. Toľko nesľubuje ani Fico. A to je už čo povedať.

Nakoniec mi ostáva len vysloviť túžbu, aby tieto voľby dopadli dobre. Aby ľudia nehľadali spasiteľov národa, kráľov, ale aby hľadali zdravý rozum a správne hodnoty. Lebo spasiteľ je len jeden, tí ostatní sú falošní proroci. Aby sme sa nenechali oklamať lacnými sľubmi a šírením strachu. Aby sme sa nenechali zastrašiť nenávistnými komentármi farizejov, liberálnych ani konzervatívnych extrémistov. Aby sme hľadali najprv nebeské kráľovstvo. To všetko ostatné dostaneme navyše. Len sa nebojte, buďte silní a udatní.

 

nedokonalý Kresťanský Demokrat

Odporúčame

Blog
Pane, nauč ma milovať tak, ako miluje Otec Kuffa svoje dietky

Pane, nauč ma milovať tak, ako miluje Otec Kuffa svoje dietky

Správnejšie by asi bolo povedať: Pane, nauč ma milovať tak, ako ty miluješ, aby som miloval ako som ja tebou milovaný. Aby som poznal, ako som ja poznaný. Tvojou nepochopiteľnou, tajomnou a nikdy nekončiacou láskou. Tam sa chcem dostať. Je to cesta. Jeden z jej míľnikov môže byť ten, že sa naučím milovať otcovsky tak, ako Otec Kuffa miluje svoje dietky v Žakovciach.

Blog
O nevyhnutnosti morálnej obrody spoločnosti

O nevyhnutnosti morálnej obrody spoločnosti

Momentálne síce žijeme v materiálnom dostatku, ale v neuveriteľnej všeobecnej duchovnej chudobe. Život okolo nás z hľadiska elementárnej morálky nie je vôbec v poriadku. Naopak! Všade je vidieť množstvo morálne chorobných a patologických javov. Blahobyt je len pozlátko, zatiaľ čo pri hlbšom pohľade sa spoločnosť javí ako organizmus, nahlodaný mnohými chorobami.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.