Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
24. november 2019

Od Šaštína do Šaštína

Presne o mesiac ku nám príde Ježiško a týždeň po ňom aj koniec roka 2019. Niektorí z nás začínajú v týchto dňoch predzáverečné hodnotenie plnenia svojich osobných cieľov za končiaci rok, niektorí ešte finišujú v ich naplnení a niektorí možno už aj zabudli, aké osobné ciele si vôbec dali. A tí šikovnejší už ....
Od Šaštína do Šaštína

Podľa psychológov si vraj novoročné ciele alebo novoročné predsavzatia dáva čoraz menej ľudí - a to z dôvodu, že u prevažnej väčšiny nefungujú. Súhlasím, ciele samé o sebe nefungujú. Ich realizácia si vyžaduje našu aktivitu - a tá nefunguje. A prečo nefunguje naša aktivita v ich plnení? Lebo sme si dali slabé ciele. Slabé v zmysle, že nás  nedokážu zdvihnúť z gauča a ísť do akcie. Preto na základe mojich niekoľko desiatok rokov dlhých osobných skúseností so stanovovaním osobných ročných cieľov si dovolím povedať, že to najdôležitejšie je predtým. 

Za najdôležitejšie považujem stanovenie silných cieľov. Silných natoľko, že nás každé ráno zdvihnú z postele a budeme sa tešiť  hoci na milimetrový posun v ich plnení. Silných v zmysle plnenia nášho poslania na tomto svete.   Zdieľať

Niekoho odradí aj veľký počet cieľov, ktoré si na začiatku na seba naloží. Na základe mojich skúseností najlepšie funguje stanovenie 3 osobných cieľov (životných aj pracovných spolu) a 1 cieľ duchovný. Niekto svoje ročné predsavzatia zverejňuje svojmu okoliu, pre niekoho sú prísnym tabu.

Súčasťou našich osobných cieľov sú aj ciele duchovné, ktoré pomáhajú a podporujú plnenie ostatných osobných cieľov.  Zdieľať

Veľa z nás si ročné ciele plánuje na kalendárny rok, možno niekto na cirkevný rok, možno niekto od jedného významného medzníka po druhý. Ja si moje osobné ciele plánujem na kalendárny rok a preto v tomto období finišujem, a moje duchovné ciele si nesiem zo Šaštína do Šaštína. Odkedy som ja prvýkrát navštívila Śaštín, presnejšie Národnú baziliku v Šaštíne na jeseň roku 2014, odvtedy si odtiaľ nosím svoj duchovný cieľ na ďalší rok. Preto od Šaštína do Šaštína. 

V jubilejnom roku Sedembolestnej Panny Márie 2014 vraj navštívilo prvú baziliku na Slovensku viac ako 50 000 pútnikov. Ja som bola jednou z nich. Z matematického pohľadu ihla v kope sena, z duchovného pohľadu pre mňa poklad pokladov. Vrcholom púte bol sviatok patrónky Slovenska, ktorý pripadá na 15. septembra. A tento deň, 15. september je aj deň mojich narodenín. 

Prvýkrát som čarovnú svätynu navštívila na jeseň v roku 2014 spolu s našou farnosťou Nitra – Kalvária autobusom. Odvtedy chodíme individuálne autom naša rodina podľa časových možnosti jej členov. Vždy na jeseň, v oktobri. Tento rok to bolo už šiestykrát, šiesty raz Šaštín v októbri v rade rokov za sebou. Ja už môj duchovný cieľ do budúceho Šaštína 2020 mám, je pre mňa náročný a pracujem na jeho plnení. Už aj viem čo budem robiť, ak si s tým nebudem vedieť rady - tak ako minulý rok, doprajem si na tú tému koučovací rozhovor. 

Natíska sa otázka, či nie je zbytočnou komplikáciou, keď moje osobné ciele a duchovné ciele idú každé svojim vlastným kalendárom? Nemyslím si to. Dôležitejšie ako súlad časomiery je súlad osobných a duchovných cieľov.   

Inzercia

Sila mojich osobných zážitkov, prežívaní, plnení mojich duchovných cieľov, prekážok aj výsledkov, každoročných osobných posolstiev Šaštína od roku 2014, to všeko je oveľa obsiahlejšie než rozsah jedného článku a oveľa hlbšie, než som v súčasnosti pripravená verejne zdieľať. Viem, že raz o mojich silných osobných zážitkoch zo Šaštína budem pripravená písať, bude to jedna veľká kapitola mojej ďalšej knižky... Všetko má svoj čas.

Prečo píšem tento blog?  Zdieľať

Lebo teraz je ten vhodný čas nielen na predzáverečný rozbor plnenia osobných cieľov tohto končiaceho roka, ale hlavne ten vhodný čas na kvalitnú prípravu silných cieľov blížiaceho sa roka 2020. Vraví sa, že dôkladná “pozápasová analýza” nás naučí viac ako všetky predpovede bookmakerov, aj nás lepšie pripraví na ďalší zápas. Najprv rozbor reality, potom nový plán.  

A tí šikovnejší už pracujú na svojich silných cieľoch na rok 2020. Niektorí sami, niektorí so svojim koučom. Ak má mať náš život určitý smer, nevyhnutné je mať ciele. Už Seneca vedel, že „Ak nevieš, do ktorého prístavu plávaš, žiaden vietor ti nie je dobrý.“

www.dodkadanova.sk

Som mediátor + kresťanský kouč. Pomáham ľuďom pomôcť si. Je nemožné žiť bez konfliktov - je rozumné naučiť sa ich zvládať. Som autorkou populárno-náučných kníh o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme = o zvládaní konfliktov je moja kniha "KĽÚČ OD KONFLIKTU" a o odpustení je moja knižka "VIEM ODPUSTIŤ?". Niečo aj zo súkromia? Manželka, matka, babka. Viac info na mojom webe www.dodkadanova.sk.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Tri sitá

Tri sitá

Túto milú poviedku poznáte? Volá sa Sokratesove tri sitá – je stručná, poučná a stále aktuálna.

Blog
KDH a Pochod čertov

KDH a Pochod čertov

Na dnes som mal pripravený blog o tom, ako KDŽP označuje KDH za liberálov a o tom ako pán farár Kuffa nepriamo podporuje aktivity KDH. Ale keďže práve na tomto portáli sa zjavil zavádzajúci príspevok Štefana Patrika Kováča o tom ako KDH nič neurobilo pre zastavenie Pochodu čertov v Piešťanoch, tak sa budem venovať tejto téme a uviesť veci tak ako sú.

Blog
Prečo sa bojíme tlkotu srdca?

Prečo sa bojíme tlkotu srdca?

Keď pozeráme seriály z lekárskeho prostredia, tlkot srdca v nás vzbudzuje silné emócie. Čím rýchlejšie srdce bije, tým viac vnímame naliehavosť jeho ochrany. Keď sa tlkot zastaví, vnímame to ako čosi tragické a konečné. Vieme, že nejde o prerušenie ale ukončenie života.