Otec Marián Kuffa a svet, ktorý neveriaci nepochopí

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Otec  Marián Kuffa a svet, ktorý neveriaci nepochopí

Všetci sme pod obrovským tlakom materiálneho sveta a tiež racionalizmu a preto hoci si o sebe myslíme, že sme veriaci kresťania, predsa len každý v sebe nesie stopu deformácie materializmu a racionalizmu.

Preto sa ani nečudujem zásadnému nepochopeniu otca Mariána Kuffu. On nie je sociálny a charitatívny pracovník, ako by ho radi zaškatuľkovali mnohí mudrlanti typu Daniela Pastirčáka, ktorý o ňom hovoril na TA3 v relácii Téma dňa. Komunita Cenacolo so svojim zariadením pri Senci, Inštitút Krista Veľkňaza v Žakovciach, Kresťanské misijné centrum Oáza Viery pri Košiciach, Občianske združenie Dobrý Pastier v Kláštore pod Znievom a ďalšie podobné zariadenia nie sú obyčajnými sociálnymi, alebo charitatívnymi zariadeniami.

https://www.comunitacenacolo.it/sk/index.php?option=com_content&view=article&id=489&Itemid=591

http://www.ikv.sk/

http://new.oaza-nadej.org/

http://ozdobrypastier.eu/

V nich sa dejú zázraky, ktoré by sa nestali bez prítomnosti Svätého ducha. Kto nevidel dielo, ktoré bolo vybudované v podstate bez prispenia klasických podporných systémov, akými disponujú štátne sociálne zariadenia a kto nezažil a nebol ani napríklad na sv.omši, kde tí čo by do nich tí liberálni mudrlanti ani nekopli, sa modlia za Slovensko a denne strávia hodiny času v eucharistickej prítomnosti Krista, si to ani nevie predstaviť. To čo robia otec Kuffa, Gombita, Maslák a ďalší, to je mimo pochopenie iných ľudí. Ľudia, ktorí svoj život obetovali tým najbiednejším, nad ktorými už všetci zlomili palicu a dokážu z nich znova urobiť ľudí - to nie je klasická sociálna práca, ale je to z krajiny zázrakov. O materiálnych statkoch čo s nimi vybudovali, ani nehovoriac. Jednoducho v týchto zariadeniach môžete vidieť Božiu prítomnosť a jej ovocie v praxi.

Hodnotu  týchto Božích ľudí, takí čo nič podobné nerobili a nezažili, nevedia ani posúdiť. Preto uverejnené články a diskusie plné buď naivných, alebo dokonca znevažujúcich príspevkov sú iba vizitkou úbohej úrovne týchto mravokárcov. Rovnako ak niekto neverí, že pre Boha nie je nič nemožné, dokonca aj zmeniť ľudí a dokonca aj takéto ľudské trosky na ľudí, tak potom je to z ich kresťanstvom veľmi biedne.

Preto som hlboko presvedčený, že verejné vystúpenia týchto mužov obety sú preniknuté Duchom pravdy a z toho vyplýva aj zrozumiteľnosť ich slov, ktorá je blízka každému.

V tejto súvislosti by som rád pripomenul slová otca Kuffu, ktoré odzneli Trnavskej novéne ako pomoc pre rozlišovanie kde hľadať pramene skutočného humanizmu a svetla v dnešnej zmetenej dobe.

Vo svojej kázni na Trnavskej novéne pre pochopenie rozdielu medzi liberálom a liberálnym kresťanov uviedol príklad z Kristových čias.

Príklad liberála deklaroval na konaní Piláta, ktorý Krista dal popraviť a liberálnych kresťanov na postupe farizejov a zákonníkov, ktorí ho Pilátovi vydali a žiadali jeho smrť.

Uviedol, že liberál Pilát rozhodol, že dá Krista zabiť lebo sa bál, že ak to neurobí ohrozí si svoje postavenie. Tým jasne preukázal, že to nerobí z presvedčenia, ale pre materiálne benefity vyplývajúce z jeho postavenia. Čiže jeho rozhodovanie čo spraví, obrazne povedané, vychádzalo z brucha.

Tak aj dnešní liberáli robia všetko preto aby si „užili“ života a preto okrem vyhľadávania všetkého čo im mastí „brucho“, likvidujú to čo im stojí v ceste. Napríklad nenarodené deti, ktoré znižujú ich pohodlie, starí a chorí ľudia, ktorí vyžadujú finančné náklady a námahu pri starostlivosti atď.

Naproti tomu konštatoval, že farizeji a zákonníci síce verili v Boha, ale neverili v Krista. Bolo to preto, lebo im stúpal do svedomia a ukazoval pozitívne príklady, ako sa ľudia z mýtnikov, prostitútok a pod. dajú zmeniť k lepšiemu. Preto ho nenávideli a chceli sa ho zbaviť.

Rovnako tak konajú aj dnešní liberálni kresťania. Svojimi činmi ukazujú, že síce veria v Boha, ale nenávidia Krista, ktorí k nim hovorí cez ich biskupov a kňazov, lebo keby verili tak by dodržiavali jeho slová. Preto majú potrebu stále iných kresťanov, ale aj kňazov a biskupov neustále kádrovať a stále im na verejnosti vyčítať čo zlé v minulosti urobili. Kristus keď svojich apoštolov vyslal do sveta tak im povedal: „Kto mňa počúva – vás počúva, kto vami pohŕda mnou pohŕda.“  Preto aj jeden z dôkazov sú aj útoky proti kňazom a biskupom bez toho, aby si preverili dôvody, pre ktoré ich odsudzujú a výčitky im povedali najprv medzi štyrmi očami. Takýto liberálni kresťania keď na verejnosti pošpinia dobré meno biskupov a kňazov a robia to preto, aby ich ponížili a seba povýšili.

Skutoční kresťania sa správajú nielen podľa Desatora, ale aj Kristových Blahoslavenstiev. Ich viera vyviera s Ducha a nie z brucha. Čiže oni rešpektujú Božiu vôľu Kristom zvestovanú. Z toho čerpajú lásku k blížnemu a inšpiráciu konania v láske ku všetkému Božiemu stvorenstvu a to aj tým čo sú najbiednejší.

Chápem, že mnohí, ktorí sa v tom vyobrazení videli tak ho zahrnuli množstvom výčitiek a obvinení.

Rovnako zrozumiteľne vysvetlil aj ohrozenie klasickej rodiny pozostávajúce s jednej ženy a muža ako aj ich detí.

Preto aj vypočutie celej jeho kázne je pre orientáciu v dnešnom zložitom svete pre každého kresťana skutočným obohacujúcim zážitkom.

https://www.youtube.com/watch?v=dzfyxz97Ffs

Príklad práce o.M.Kuffu s Rómami https://www.youtube.com/watch?v=MiVICAoDDLw  

Obrázok: Inštitút Krista Veľkňaza

Viliam Oberhauser, KDŽP – Aliancia za Slovensko

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo