Čakanie na lásku

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čakanie na lásku

„Pane, chcel by som milovať, potrebujem lásku. Túžim po nej celou bytosťou: moje srdce, moje telo - všetko ma ťahá nocou k tomu neznámemu, čo môžem milovať. Ruky vzpínam do prázdna a láska uniká. Som sám a chcel by som byť v dvoch. Hovorím, a niet toho, kto by ma počúval ...... žijem, a niet toho, kto by si môj život prisvojil ... Načo mi je toľko bohatstva, keď niet koho obohatiť? Odkiaľ prichádza láska a kam smeruje? Pane, tebe dávam tú nesplnenú túžbu“ ...Toto je úryvok z Modlitby mladých za lásku. Boh veľmi dobre chápe túžby ľudského srdca. Každý človek túži byť milovaný. Zároveň však láska neodmysliteľne kráča ruka v ruke s trpezlivosťou. Mentalita „jednoducho a rýchlo“ sa tu veľmi nevypláca.

Musím sa priznať, že mám rád romantické filmy. Jedným dychom však dodávam, že sa neraz len pousmejem nad tým ako sa častokrát hlavní hrdinovia vedia rýchlo „spárikovať.“ Romantika v hollywoodskych filmoch a reálny život sú jednoducho dve rozdielne veci. Dnešní ľudia si však cit veľmi často zamieňajú za lásku – bez nejakého veľkého rozlišovania. 

Rozdiel medzi zamilovanosťou a láskou je neraz priepastný. Láska je ako koláč, z ktorého iba jeden kúsok je zamilovanosť. Zamilovanie je istotne prirodzený štartér každého partnerského vzťahu. Človek sa môže zaľúbiť aj platonicky – bez toho aby o tom objekt túžby niečo vedel. Zamilovanosť nie je ničím neobvyklým, zaľúbiť sa môže aj vydatá/ženatý. Stáva sa to. Rozhodujúcou otázkou zostáva ako s tým dotyčný naloží. Alebo svoje city udrží v rozumnej miere alebo ho prevalcujú a záväzok padne. Podobne to platí aj v prípade zasvätenej osoby. Áno, aj oni sú len ľudia. Wunibald Muller v zaujímavej knihe s príznačným názvom Zamilovanosť píše o známom spisovateľovi a rehoľníkovi Thomasovi Mertonovi, ktorý sa raz zaľúbil do istej zdravotnej sestry. „Merton sa od tej chvíle prestal ovládať. Stále sa pokúšal nadviazať s ňou spojenie. Bol do nej blázon. Uvedomoval si to veľké napätie, v ktorom sa nachádzal – na jednej strane kláštorný život a sľuby, na strane druhej vášeň a túžbu po nej. Postavil kláštorné pravidla na hlavu, vymýšľal si núdzové taktiky, aby ju mohol vidieť, rozprávať s ňou alebo písať si s ňou. “ Byť zamilovaný je nepochybne nádherné, no neraz zároveň aj náročné.

Koláč lásky však nezahŕňa iba cit. Patrí tu ochota obetovať sa, byť rozumný, mať správny rebríček hodnôt, ... City sú často nestále a nespoľahlivé. A nie je dobré byť závislý od toho, či mi niekto stále dáva pocítiť svoju náklonnosť alebo nie. Človek môže žiť lásku aj keď nič necíti a ešte viac vtedy keď prežíva vyprahnutie a pocity osamelosti. Aj slobodný človek môže milovať a čakanie na svojho/svoju vyvolenú/vyvoleného nech spojí s modlitbou za neho/ňu. Existuje krajší darček ako povedať svojmu partnerovi: „Ešte som Ťa nepoznal a už som Ti posielal odkazy lásky v podobe modlitby? “ Slobodný stav sa niekedy zdá byť súžením. Človek túži po láske a túži lásku dávať, no zdanlivo niet nikoho, kto by na to reagoval. Obdobie čakania však môže byť veľkým požehnaním. Nech je teda prepojené modlitbou, službou blížnym a prácou na sebe. Je vari lepší spôsob ako prejaviť lásku svojmu nastávajúcemu/nastávajúcej?

Použitá literatúra – Muller, W: Zamilovanosť, 2011.

Titulný obrázok - https://everydaypower.com/patience-quotes/

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo