Glosa k pádu berlínskeho múra

Udalosti z novembra 1989 majú podobnú symboliku, ako dávny biblický príbeh o zrútení hradieb Jericha.

...

Günter Schabowski vyslovil večer 9. novembra na tlačovej konferencii známe slová, ktoré obleteli svet. Vyzneli jednoznačne v tom zmysle, že sa otvárajú hranice,  že "práve teraz, od tohto okamihu" je možný voľný priechod občanov NDR na Západ, do slobodného sveta. Čo na tom, že sa Schabowski v danom okamihu pomýlil, raz tie slová zazneli a nedali sa zrušiť. Ľudia sa pohli. Tej noci (z 9. na 10. novembra 1989) sa múr začal rútiť. Občania sa pri ňom zhromažďovali, vzali útokom priechody a nikto ich vlnu už nemohol zastaviť. Oslavovali do rána, pokúšali sa preraziť prvé otvory a cez ne si z oboch strán radostne, priateľsky podávali ruky.
A práve v tom momente mi odrazu vystúpila pred očami súvislosť s 51. výročím takzvanej Kryštálovej noci z 9. na 10. novembra 1938, kedy nacistický režim rozpútal vlnu pogromov, násilia, rabovania, podpaľačstva a vraždenia. Otvorila sa doba neskrývaného štátneho teroru. Akoby sa definitívne prelomili hrádze vo svedomí ľudí a vo vedomí spoločnosti, ktoré možno dovtedy ešte bránili plnému, otvorenému nástupu zla.
Pád berlínskeho múra naštartovaný v predvečer tragického výročia Kryštálovej noci vnímam ako silné znamenie. Skončila sa éra dvoch strašných, proti Bohu a proti ľudskosti namierených totalít. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora