Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. novembec 2019

Môžu sa kresťanské strany spájať s ĽSNS? Sú skutočne "kotlebovci" pro-life?

Je naozaj v poriadku, ak budú kresťanské strany kandidovať do volieb v koalícii spolu s "kotlebovcami?" A ako je to vlastne s ich "pro-life" hodnotami? Čiastočne recyklovaný blog s doplnenou úvahou.

Keďže podľa medializovaných informácii podpísala s ĽSNS predvolebnú spoluprácu aj kresťanská strana KDŽP Aliancia za Slovensko (ďalej len KDŽP), stojí za to pozastaviť sa nad týmto fenoménom. Je známe, že ako ĽSNS tak i KDŽP podoporujú ochranu ľudského života od počatia po prirodzenú smrť a manželstva založeného na vzťahu muža a ženy. Zdalo by sa preto, že obidve strany majú vo svojom portfóliu silno zakotvené pro-life hodnoty. Je to ale skutočne tak? Sú obidve strany naozaj "pro-life?" Pozrime sa, ako to vyzerá z pohľadu katolíckeho (kresťanského) voliča. Dole nasleduje krátka úvaha nad kritériami, podľa ktorých by sa verím mal kresťanský volič rozhodovať pri voľbách do orgánov verejnej správy, ktoré som zrecykloval z môjho predchádzajúceho trochu neohrabaného blogu a na základe ktorých dospejeme k odpovedi.

Pretože účelom voľby je posilniť spoločné dobro, hodnosť alebo nehodnosť kandidáta pre úrad sa tým pádom dá najlepšie posúdiť na základe vzťahu k základným princípom spravodlivého sociálneho poriadku a ich vôľou ich zlepšiť (Katechizmus 1906). Poďme sa pozrieť, čo sa vlastne myslí pod pojmom spoločné dobro.

Spoločné dobro „Na prvom mieste predpokladá rešpektovanie osoby ako takej“ (KKC 1907). Na druhom mieste spoločné dobro vyžaduje sociálny blahobyt a rozvoj samej spoločnosti (KKC 1908). Napokon spoločné dobro zahŕňa v sebe pokoj, to jest stálosť a bezpečnosť spravodlivého poriadku (KKC 1909).

Podobne to opísal emeritný pápež Benedikt XVI.:

„Pokiaľ uvažujeme Katolícku cirkev, základným cieľom jej zásahov vo verejnej sfére je ochrana a podpora dôstojnosti osoby a tým vedome priťahuje určitú pozornosť k princípom, ktoré nie sú vyjednávateľné. Medzi nimi sa dnes jasne objavujú:

(a) ochrana života vo všetkých štádiách, od prvého momentu počatia po prirodzenú smrť;

(b) rozpoznanie a podpora prirodzenej štruktúry rodiny ako zjednotenia medzi mužom a ženou na základe manželstva a jej obrana od pokusov urobiť ju právne rovnocennú radikálne odlišným formám zjednotenia, ktoré ju v skutočnosti zraňujú a prispievajú k jej destabilizácii, zastierajúc jej osobitný charakter a jej nenahraditeľnú sociálnu úlohu;

(c) ochrana práva rodičov vzdelávať ich deti“

 

(Prejav pápeža Benedikta XVI. Európskej parlamentnej skupine, 30. marec 2006)

Ak by si vám preto zdalo, že presadzovanie ochrany ľudského života od počatia po prirodzenú smrť a manželstva založeného na vzťahu muža a ženy a opozícia voči iným formám inštitucionalizovaného spolužitia v politickom programe nemajú byť medzi prvými kritériami, na základe ktorých sa kresťanský volič rozhoduje pri voľbe (či už do parlamentu, alebo pri prezidentských voľbách; v obidvoch prípadoch je väčšie či menšie riziko, že názorové postoje jednotlivých kandidátov sa v tejto oblasti pretavia do praxe), odporúčam si znovu prečítať citovaný úryvok z príhovoru pápeža Benedikta XVI. členom európskeho parlamentu.

Inzercia

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že ĽSNS svojimi prejavmi - a napíšem to priamo - neprejavuje vždy "rešpekt k osobe ako takej (KKC 1907)." Naopak, viacerí ju, domnievam sa právom, obviňujú z nenávistných prejavov k určitým skupinám obyvateľstva. Ak totiž ĽSNS spochybňuje ľudskú dôstojnosť niektorých ľudí (spomeňte si na výroky o "parazitoch"), tak sa zdá, že to nezodpovedá obrazu ich strany ako pro-life hnutia. A už vôbec nie kresťanskej strany. I keď sú proti potratom. Nazdávam sa preto, že ich to, na základe vyššie uvedených kritérií, diskvalifikuje z voľby zo strany kresťanského voliča. Tých kritérií je samozrejme viac, len nie som teológ, tak som to skoro určite celé nepostihol.

Čo teda s KŽDP? Môže sa spájať s ĽSNS? A môže KDH vytvárať predvolebnú koalíciu napr. s PS-Spolu, známymi svojimi extrémnymi liberálnymi hodnotami, často nezlúčiteľnými s kresťanskou morálkou? Týmto druhým spojenectvom som sa venoval v predchádzajúcom blogu. Zakázať sa im to samozrejme nedá, ale vzbudzuje to, aspoň vo mne, značné pochybnosti. A to bez ohľadu na "dohody o neútočení." Je to situácia, keď sa kresťanská strana spája s politickým subjektom, ktorý je z pohľadu kresťanského voliča dovolím si povedať nevoliteľný a nedokáže úplne garantovať, že predvolebná dohoda zamedzí riziku presadzovania nazvime to liberálnej agendy potenciálneho koaličného partnera. Aby som to skrátil - z môjho pohľadu a zdá sa i z uvedeného "volebného zrkadla" nie je v poriadku, ak budú kresťanské strany kandidovať do volieb v koalícii s ĽSNS. Nemyslím si totiž, že by sa takýmto spojenectvom dalo vyhnúť ešte horšiemu scenáru.

Je zjavné, že úplný hodnotový prienik politické strany nedosiahnu nikdy. Domnievam sa preto, že by sme sa na prvom mieste mali riadiť na základe postoja strán k nevyjednávateľným hodnotám ("non-negotiables"), tak, ako ich definuje pápež Benedikt XVI a Katechizmus. A potom ďalších.

Z tohto pohľadu ĽSNS nie je kresťanská strana. A nie je pro-life. Pre väčšinu voličov je toto snáď zrejmý fakt. Ale je potrebné to napísať. Bez ohľadu na to, či sa jedná o spoluprácu s KDŽP alebo hocijakou inou stranou. Nech spolu hlasujú v partikulárnch záujmoch, napr. v diskutovanom protipotratovom zákone, podľa svedomia. Ale vytváranie predvolebnej koalície môže v súčasnej situácii nabudzovať dojem spoločných hodnôt. A to nie je pekná vizitka pre strany, ktoré si hovoria kresťanské. Ešte sa môžu samozrejme od kontroverzných postojov ĽSNS dištancovať. Ale i tak je to pochybné spojenectvo, ktoré mnohých kresťanských voličov akúrat tak popletie. Opravte ma, ak sa mýlim.

Majte požehnanú voľbu ;)

 

Disclaimer: nie som teológ, je to moja súkromná úvaha a tak rád sa nechám poučiť.

Zdroje: Katechizmus katolíckej cirkvi a časť som citoval a prebral aj z materiálu "Guide to Moral Duties Concerning Voting“ (https://www.ewtn.com/vote/download/moralguide.pdf).

 

Odporúčame