Kresťania na jednej kandidátke nepôjdu, je to realita

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kresťania na jednej kandidátke nepôjdu, je to realita

Prečo musí byť najväčším nepriateľom kresťana kresťan ? Nepodsúvajú nám to naši neprajníci, chcú nás eliminovať z rozhodovania o Slovensku ? V prvom rade kresťania by mali uzavrieť pakt o neútočení.

Pred skoro dvoma rokmi som vo svojom blogu tu na Postoji sa zamyslel nad tým čo by mali urobiť kresťania, aby vytvorili do volieb spoločnú kandidátku https://blog.postoj.sk/31266/moze-krestanskodemokraticke-hnutie-ziskat-podporu-vacsiny-krestanov  .  Vychádzal som z toho, že predsa kresťan nepotrebuje mať stranícku legitimáciu a že už prestalo byť módou chodiť do kostola a kresťanských spoločenstiev preto, že by to bolo výhodné, tak ako si to mnohí mysleli v začiatkoch po roku 1989. Kostoly sa od takých už dávno vyprázdnili a dnes je to často naopak. Byť kresťanom začína byť znovu nevýhodné. Preto vytvoriť spoločnú kandidátku pozostávajúcu z predstaviteľov všetkých kresťanských organizácií by nemal byť problém.

O zjednotenie kresťanov sa snažili viacerí, ale to nevyšlo. Zbytočné dnes bude hľadať vinníkov. Realita je taká, že okrem KDH budú kresťania na kandidátkach mnohých politických strán.

Podľa hlasovania v parlamente pri hodnotových témach a verejne deklarovaných postojoch menujem tých najznámejších aj keď riskujem pohoršenie - OĽANO (Krajči, Hoger, Záborská, Vašečka), v Sme rodina (Krajniak, Pčolinský), Za ľudí (Remišová, Žitňanská, Šeliga), Kotleba Naše Slovensko (Grausová, Kotleba), KDŽP (Kuffa, Molda, Taraba), SNS (Bernaťák, Smolíková, Zelník) a ktovie kto a kde ešte.

Čiže kresťanskí voliči budú postavení pred dilemu, ktorej strane majú dať svoj hlas. Výber bude veľký. Keďže v tých stranách kandidujú aj nekresťania, budú odkázaní na krúžkovanie. Koľko kresťanov sa takto dostane do parlamentu bude veľká hádanka. Môže sa stať, že pri stále silnom štatistickom zastúpení kresťanov (70%) v konečnom dôsledku liberálov porazia na hlavu, ale môže to dopadnúť aj opačne. Terajší volebný systém je neprehľadný a nespravodlivý.

Iste bude tu rozhodovať aj obava, aby hlasy stranám, ktoré nedosiahnu 5% neprepadli. Preto sa všetci budú snažiť vsadiť na istotu a to ako predstavitelia strán, tak aj voliči. Pre predstaviteľov strán to znamená, aby slabší sa spojili so silnejšími. Doteraz to spravila KU spojenectvom z OĽANO. Spájanie však určite pôjde ďalej. Vo štvrtok je rokovanie Kotlebu s Harabinom. V najbližších dňoch tak uvidíme ďalšie spájanie síl.

Za takýchto okolností by kresťania nemali zanedbať žiadnu príležitosť, aby našli cestu dostať sa do parlamentu. Ide totiž o veľa, rozhoduje sa o tom aké bude Slovensko. Či pôjde cestou iba zlepšovania súčasného stavu, alebo dôjde k zásadnej zmene k lepšiemu.

Liberáli sľubujú, že budú vládnuť lepšie. Ich liberálne programy s gender ideológiou, otvorením sa migrantom a ďalšími problémovými témami v kresťanských kruhoch zákonite musia vyvolávať veľké obavy.

Kresťania si musia dať za cieľ viac a to spravodlivosť pre každého, odstránenie vplyvu oligarchov a mafiánov, vrátenie rozhodovania o štáte ľuďom, skutočná podpora tradičnej rodiny a zásadné riešenie marginalizovaných skupín obyvateľstva. Ďalej zastavenie vymierania a vysťahovalectva a najmä vrátiť ľuďom vieru vo vlastný štát. Ponúkanie riešení a osobností, ktoré ich dokážu realizovať a nie vzájomné kádrovanie a osočovanie, to by malo byť hlavným obsahom volebnej kampane kresťanov.

Pre dosiahnutie uvedených cieľov je potrebné pre nich čo najsilnejšie zastúpenie v parlamente a preto pakt o neútočení by teraz mali uzavrieť v prvom rade kresťania medzi sebou a nie s liberálmi.

Najbližšie dni ukážu či sme toho schopní.

Viliam Oberhauser. KDŽP - Aliancia za Slovensko

Obrázok: horiaci Notre Dame 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo