Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. novembec 2019

Kotleba premiérom

No dobre, len poverený zostavením vlády, ako víťaz volieb.

Pamätáte si ešte to zhrozenie, ktoré nastalo po tom, čo bol bývalý predseda zrušenej Pospolitosti zvolený za banskobystrického župana?


Bolo to ako blesk z jasného neba. Niekto by to mohol nazvať aj Zázrak. Nie pre to, že by to bolo tak krásne alebo dobré ako zázraky zvyknú byť, ale preto, že to bolo tak nepravdepodobné.


Nasledoval úspech v parlamentných voľbách.


Ešte stále sa s nimi nikto nebavil. Prijal sa konsenzus, že je to len taká vypuklejšia Anomália politického systému. Politický život bežal v akejsi absurdnej nádeji, že sama spľasne.


Nasledoval dokonalý politický ťah. Predloženie zákona, ktorý by zakázal potraty na požiadanie, až na pár výnimiek.


Ten kto vie čítať znamenia doby vidí, že čas na zmenu pohľadu na právo na život nenarodených prichádza. Argumenty sú nepriestrelné. Kto chce vidí a počuje.


Prichádza masívna podpora tomuto návrhu od intelektuálnej, najmä katolíckej, elity. Napríklad Chromík, Chautur, Kuffa, Palko, Duda, Ziolkovský a Šúst. Ojedinelý je príspevok Jána Vigľaša, ktorý je postavený na tom, že ak sú v predkladanom zákone výnimky, a teda ten zákon nie je dobrý, nie je poslanec vo svedomí viazaný za neho hlasovať. Z dôvodu spoločenského pohoršenia vzhľadom na predkladateľa zákona nepodporuje hlasovanie zaň ani František Mikloško, Alojz Hlina, či Veronika Remišová. V súvislosti aj s tým, že zákon nemá šancu byť schválený hlasovanie zaň nepodporujú ani niektorí ďalší, ak si dobre pamätám tak napríklad Miriam Kuzárová, či Anna Záborská.

Inzercia

Vsuvka, oprava: vyhľadala som si vyjadrenie Anny Záborskej, citujem z rozvoru, ktorý s ňou viedli Jozef Majchrák a Jaroslav Daniška 26. 2. 2019: "Ste dlhodobo zviazaná s pro-life hnutím. Keby ste mohli o tom hlasovať minulý rok, podporili by ste Kotlebov návrh na obmedzenie interrupcií?" "Pri tejto téme by som oddelila dve veci. Je tu otázka svedomia poslanca a otázka vydania svedectva voči ľuďom. Keby som sedela v slovenskom parlamente a nezahlasovala za tento zákon, tak by som sa neprevinila ani voči učeniu cirkvi ani voči svojmu svedomiu. Vedela by som si to zdôvodniť. Iné je to v prípade vydania svedectva pre ľudí, ktorí tomu až do takej hĺky nerozumejú. Pre nich tento zákon predstavoval áno alebo nie umelému ukončeniu tehotenstva. Čo je dôležitý moment, ktorý sa nedá ignorovať." "Hlasovali by ste teda za?" "Áno." 

Tabu bolo prelomené. Bolo vopred jasné, že ak sa vyjadrí podpora hlasovaniu za Kotlebov návrh, stane sa TO. Kotleba bol v určitej konzervatívnej vrstve spoločnosti legitimizovaný. Hrádza praskla. Nastal efekt snehovej gule. Respektíve, ak do vyjadrenia podpory Kotlebovmu návrhu sa k nemu hlásilo len pár čudnejších autorít a viac menej sa za to hanbili a nepriznávali sa k tomu verejne v tejto veci nastala zmena paradigmy. Kotleba od svojej hviezdnej parlamentnej chvíle prestáva byť ignorovaný, vyčleňovaný. Ďakuje sa mu (napríklad cez Ziolskovského), za hlasovanie.


Smeru vďaka nemu prechádzajú návrhy zákonov. Napríklad aj ten o päťdesiat dňovom moratóriu na prieskumy, pre voličov. Pamätné je Ficove video, v ktorom sa zastal odsúdeného poslanca Mazureka, ktorý vďaka tomu, že bol uznaný za vinného prišiel o poslanecký mandát. Fico v podstate povedal, že to čo vyjadril Mazurek voči Rómom, a za čo bol odsúdený, si myslí každý.


Vzhľadom na dodatok v pakte o neútočení, ktorý hovorí o vylúčení spolupráce so Smerom, čo osobne považujem zatiaľ za najpodstatnejšiu vec, ktorá sa na predvolebnej politickej scéne udiala. A ako píše Dag Daniš, aj Fica dokázala naštartovať a vyrušila ho v jeho 20 percentnej istote. Pellegrini stratil svoju hodnutu. Ak Fico v niečom ustúpil v prospech Pellegriniho skupinky, najmä ak to bolo za ten týždeň o ktorý sa podpis Kisku pod dohodu oddialil, je to pre predsedu Smeru jemne povedané, nepríjemné. V Kočnerovom slovníku by to znelo trochu inak. Fico vo svojom klasicky plačlivom extempóre o daňovom podvodníkovi, drogovom dílerovi, gorilom mláďati, pre Hlinu zatiaľ nenašiel výstižnú floskulu, tak si požičal to čo už používa na Matoviča - poloblázon, takmer zhovievavo spomenul OĽaNO a SaS, že "im sa venovať momentálne nebude, keďže oni sa toho podpisu nezúčastnili". Jeho (teda skôr smerácka) posledná nádej, okrem Kollára, je Matovič so Sulíkom. Politika je pre voliča niekedy tak príjemne sarkastická, ala Joe Trendy Show.


Fico sa pokúsi vycúvať z dohody s Pellegrinim. Ohľadom počtu a umiestnenia jeho ľudí na kandidátke. Čím menej poslancov mu po voľbách, v ktorých nebude schopný zostaviť vládu bez Kotlebu odíde, tým väčší predpoklad udržania si moci. Ak sa mu to podarí, zväčšuje sa riziko straty volebného lídra. Aspoň jeho motivácie bojovať za Ficov Smer a získavať jeho ľuďom poslanecké mandáty. Kiska Fica dostal do neriešiteľnej situácie. Východisko z núdze Fico nemá vo vlastných rukách, je neisté, v podobe prepadnutia hlasov pravdepodobne SaS, pri splnení dvoch ďalších podmienok, parlamentného Druckera a Mostu, čo by udžiavalo v hre Pellegriniho. Možno sa v posledných dňoch pred Moratóriom objaví aj Nahrávka, dostatatočne demotivujúca voličov opozície ísť voliť.


Ak sa Kotleba spojí s Harabinom, a Za ľudí nebude extrémne stúpať, môžeme mať nového víťaza volieb. Ktorý by mal byť poverený zostavením vlády.
 

Odporúčame

Blog
Demokracia – opak oligotyranie

Demokracia – opak oligotyranie

Ak potrebuje demokracia nejaký prívlastok, tak vždy mám podozrenie, že chce niečo zakrývať. Na tejto skutočnosti nič nemení ani fakt, že som dlhé roky spolupracoval s hnutím, ktoré tiež dávalo pred demokraciu prívlastok. Demokracia môže byť len jediná – bez prívlastku. Buď je, alebo nie je. Vláda ľudí a pre ľudí. Presnejšie - vláda väčšinového záujmu, väčšinového zamerania, väčšinových hodnôt.