Rodinná omša vo Svätom Jure

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodinná omša vo Svätom Jure

Na Slovensku je populárne nariekať nad našou situáciou, chváliť socializmus, hovoriť o našej „žumpe“, beznádeji, strachu a pasivite.  Keď vidím státisíce na púťach, stovky ľudí v rade v meste, ktorí čakajú na spoveď a mnohých mladých na nedeľných omšiach, vidno, že tu existujú aj mnohí, ktorí, napriek problémom, radostne žijú svoj život.

Túto nedeľu, ako vždy o tomto čase, o 10,30 zaznel zvonček a kŕdeľ miništrantov rôzneho veku sa hrnulo so školským dekanom a farárom Pavlom Póšom a pomocným kňazom Jurajom Čisárom k oltáru kostola Svätého Juraja. Čakal ich preplnený kostol, mnoho deti, mládeže, rodičov a starých rodičov. Spieval „zmiešaný“ zbor, dospelí s deťmi, s nemalým hudobným sprievodom. Dirigujú a hrajú – Beáta Pjataková a Eva Veselovská, ale tých ľudí okolo nich je veľa, nemožno ich všetkých vymenovať. Slová, aj rytmických piesní, sú na obrazovke. Aj babky spievajú, dávno dopredu sa vie, kto bude čítať čítania. Deti v rade majú pripravené prosby, vybraní nosia obetné dary k oltáru. 

Téma prvého čítania bola o siedmich bratoch Makabejcoch, ktorí nezradili pred pohanským kráľom židovskú vieru a nechali sa za ňu všetci, aj s matkou zabiť. Ich prosté a úžasné svedectvá sú z doby 160 rokov pred Kristom.

Kázeň nahradil výstižný diecézny pastiersky list arcibiskupa Stanislava Zvolenského o svätom Martinovi, ktorý je patrónom Bratislavskej diecézy. Chýbala mi v ňom iba informácia, že sv. Martin sa narodil v Panónii, v meste Savarii, súčasnom maďarskom Szombathely, v roku 316-7 (?). List informoval aj o tom, že dnešná tradičná svätomartinská zbierka pôjde na výchovu seminaristov a na charitu do Ugandy a Iraku.

Malých matky v rytme piesní hojdajú na rukách, otcovia sledujú pohyb väčších. Je tu veľa mladých rodín zo svätojurských bytoviek, domáci sa tešia, že chodia na omšu pre rodiny.

Pokoj a bratská láska zavládla kostolom, mnohí sa bratajú a podávajú si ruky. V rozvadenom Slovensku je to dôležitá súčasť bohoslužby. Všetky deti sa hrnú na krížik, rodičia aj s ratolesťami na rukách, aj pár dospelých ho dostalo. Na prijímaní boli mnohí, aj veľa mladých rodičov spolu. Šaty nejednej maminy prezrádzajú, že u nich čakajú ďalšie bábo.  

Oznamy nie sú krátke, akcií tohto týždňa je veľa. Vo štvrtok modlitby otcov, v piatok modlitby matiek a v nedeľu často aj modlitby seniorov. Na fare pravidelne bežia stretnutia detí a mladých, ktorí neraz šantia po farskej záhrade.

Na pulte sú náboženské knihy, obrázky, aj CD-čká.  V októbri, ktorý bol Mimoriadnym misijným mesiacom, každý dostával texty verbistov k tejto téme. Stále je možnosť vybrať si obálky s modlitbami a menami birmovancov, ja mám patronát nad L.B.  Dvaja miništranti s košíkmi pre svätomartinskú zbierku stoja pri vchode. Vonku sa debatuje, často bývajú krsty. Ľudia sa na obed neponáhľajú. 

O 16,50 fara a OZ Rodinné centrum pripravili lampiónový sprievod mestom, na priestranstve pred kostolom víta deti svätý Martin na bielom koni. Prišiel aj Braňo Letko z Lamačských chvál, potom sa išlo do Scheidlinovej záhrady na čaj a hľadanie odkazu sv. Martina.

Aj táto nedeľa ukazuje, že na Slovensku, napriek všetkému, je veľa schopných a dobrých ľudí, ktorým záleží na budúcnosti a preto svojimi životmi vydávajú svedectvo viery, nádeje a lásky.

P.S.: Mobil som zabudol doma, takže ako ilustratívnu fotku dávam Juranky, ktoré som v júni stretol v Ríme. Druhá zľava je Milada Passeriniová, matka 5 detí, otec Enzo je z Talianska. Zajtra sa vidíme na stretku.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo