Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. november 2019

Rodinná omša vo Svätom Jure

Na Slovensku je populárne nariekať nad našou situáciou, chváliť socializmus, hovoriť o našej „žumpe“, beznádeji, strachu a pasivite.  Keď vidím státisíce na púťach, stovky ľudí v rade v meste, ktorí čakajú na spoveď a mnohých mladých na nedeľných omšiach, vidno, že tu existujú aj mnohí, ktorí, napriek problémom, radostne žijú svoj život.
Rodinná omša vo Svätom Jure

Túto nedeľu, ako vždy o tomto čase, o 10,30 zaznel zvonček a kŕdeľ miništrantov rôzneho veku sa hrnulo so školským dekanom a farárom Pavlom Póšom a pomocným kňazom Jurajom Čisárom k oltáru kostola Svätého Juraja. Čakal ich preplnený kostol, mnoho deti, mládeže, rodičov a starých rodičov. Spieval „zmiešaný“ zbor, dospelí s deťmi, s nemalým hudobným sprievodom. Dirigujú a hrajú – Beáta Pjataková a Eva Veselovská, ale tých ľudí okolo nich je veľa, nemožno ich všetkých vymenovať. Slová, aj rytmických piesní, sú na obrazovke. Aj babky spievajú, dávno dopredu sa vie, kto bude čítať čítania. Deti v rade majú pripravené prosby, vybraní nosia obetné dary k oltáru. 

Téma prvého čítania bola o siedmich bratoch Makabejcoch, ktorí nezradili pred pohanským kráľom židovskú vieru a nechali sa za ňu všetci, aj s matkou zabiť. Ich prosté a úžasné svedectvá sú z doby 160 rokov pred Kristom.

Kázeň nahradil výstižný diecézny pastiersky list arcibiskupa Stanislava Zvolenského o svätom Martinovi, ktorý je patrónom Bratislavskej diecézy. Chýbala mi v ňom iba informácia, že sv. Martin sa narodil v Panónii, v meste Savarii, súčasnom maďarskom Szombathely, v roku 316-7 (?). List informoval aj o tom, že dnešná tradičná svätomartinská zbierka pôjde na výchovu seminaristov a na charitu do Ugandy a Iraku.

Malých matky v rytme piesní hojdajú na rukách, otcovia sledujú pohyb väčších. Je tu veľa mladých rodín zo svätojurských bytoviek, domáci sa tešia, že chodia na omšu pre rodiny.

Pokoj a bratská láska zavládla kostolom, mnohí sa bratajú a podávajú si ruky. V rozvadenom Slovensku je to dôležitá súčasť bohoslužby. Všetky deti sa hrnú na krížik, rodičia aj s ratolesťami na rukách, aj pár dospelých ho dostalo. Na prijímaní boli mnohí, aj veľa mladých rodičov spolu. Šaty nejednej maminy prezrádzajú, že u nich čakajú ďalšie bábo.  

Oznamy nie sú krátke, akcií tohto týždňa je veľa. Vo štvrtok modlitby otcov, v piatok modlitby matiek a v nedeľu často aj modlitby seniorov. Na fare pravidelne bežia stretnutia detí a mladých, ktorí neraz šantia po farskej záhrade.

Inzercia

Na pulte sú náboženské knihy, obrázky, aj CD-čká.  V októbri, ktorý bol Mimoriadnym misijným mesiacom, každý dostával texty verbistov k tejto téme. Stále je možnosť vybrať si obálky s modlitbami a menami birmovancov, ja mám patronát nad L.B.  Dvaja miništranti s košíkmi pre svätomartinskú zbierku stoja pri vchode. Vonku sa debatuje, často bývajú krsty. Ľudia sa na obed neponáhľajú. 

O 16,50 fara a OZ Rodinné centrum pripravili lampiónový sprievod mestom, na priestranstve pred kostolom víta deti svätý Martin na bielom koni. Prišiel aj Braňo Letko z Lamačských chvál, potom sa išlo do Scheidlinovej záhrady na čaj a hľadanie odkazu sv. Martina.

Aj táto nedeľa ukazuje, že na Slovensku, napriek všetkému, je veľa schopných a dobrých ľudí, ktorým záleží na budúcnosti a preto svojimi životmi vydávajú svedectvo viery, nádeje a lásky.

P.S.: Mobil som zabudol doma, takže ako ilustratívnu fotku dávam Juranky, ktoré som v júni stretol v Ríme. Druhá zľava je Milada Passeriniová, matka 5 detí, otec Enzo je z Talianska. Zajtra sa vidíme na stretku.

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
Strieborná ruža alebo Ahoj, Duch Svätý

Strieborná ruža alebo Ahoj, Duch Svätý

9.11.2019 bola na Bibliotéke beseda so spisovateľmi, ktorá bude vysielaná v relácii rádia Devín Ars Litera. Redaktorka Ľuba Šajdová vyspovedala Katarínu Kolárikovú, Bystríka Šikulu, Pavla Tomašoviča, Andrijana Turana a mňa. Otázky sa týkali nových pripravovaných kníh a prečítania úryvku z nich. Tu sú moje odpovede:

Blog
16 ročné deti v šiestej triede? Situácia sa zlepšuje vďaka zahraničným darcom

16 ročné deti v šiestej triede? Situácia sa zlepšuje vďaka zahraničným darcom

Podľa indexu ľudského rozvoja, ktorý každoročne meria OSN, sa Haiti umiestnilo na 168. mieste zo 180-tich meraných krajín. Jednou z najdôležitejších hodnôt, z ktorých sa tento index vypočítava, je vzdelanie obyvateľstva. Priemerný Haiťan počas svojho života strávi v školských laviciach len 5,3 roka. Pre porovnanie, priemerný Slovák či Slovenka až 12,5 roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.