Zastavme drancovanie pôdy a hazardovanie so zdravím

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zastavme drancovanie pôdy a hazardovanie so zdravím

Málokto si uvedomuje kde môže viesť hazardovanie s kvalitou pôdy, ktoré sa tvorila stáročia. Premeníme slovenský juh na púšť? Rovnako kvalita potravín a zdravie ľudí. Nie všetko je iba cena, bez ohľadu na kvalitu. Iba to čo máme pod kontrolou môže byť zdravé.

V Zuberci sa v dňoch 8.-9.novembra uskutočnil ďalší zo seminárov Kresťan na vidieku, tentoraz zameraný na problémy slovenských farmárov.

Niekoľko kľúčových myšlienok.

Slovensko vymiera ako väčšina európskych krajín. Spolu s ostatnými  štátmi východnej Európy trpí tiež vysťahovalectvom, lebo mladí ľudia z vidieka odchádzajú za prácou do veľkých miest a do zahraničia. Takto sa vidiek vyprázdňuje a v prímestských oblastiach pomesčuje. Ľudia už nič nepestujú a svoje záhrady premenili na sterilné parky.

Niekoľko čísiel charakterizujúci tento stav.

Pôrodnosť zo záchovnej hodnoty 2,1 dieťaťa sa scvrkla na 1,4 pričom jej výšku zachraňuje Rómske etnikum. V zahraničí trvale žije okolo 700 tis. Slovákov, z ktorých sa málokto plánuje vrátiť domov. V zahraničí študuje cca 50 tisíc mladých ľudí, pričom podľa doterajších skúseností sa domov nevráti najmenej tretina.

Na slovenskom vidieku bola v minulosti práca v poľnohospodárstve pre 360 tisíc pracovníkov a dnes je to okolo 50 tisíc. Poľnohospodárske podniky, ktoré v minulosti na tej istej výmere zamestnávali 600 ľudí dnes ich zamestnávajú 60. Podobne zaznamenalo pokles zamestnanosti lesné hospodárstvo a drevospracujúci priemysel. Z vyťažených 9 mil. kubíkov dreva sa veľká časť vyváža do zahraničia a tak dáva prácu iným. K nám sa potom dovážajú výrobky z nášho dreva rovnako, ako aj pri vývoze iných surovín.

Závery diskusie v poľnohospodárskej téme:

Súčasné pravidlá v poľnohospodárstve zvýhodňujú veľké podniky, ktoré na úrodných pôdach krútia stále dookola tie isté plodiny a to obilniny, olejniny a kukuricu. Pôda je zhutňovaná ťažkými mechanizmami, zapracuje sa do nej málo organickej hmoty, používa sa množstvo chemikálií na hnojenie a ochranu pred škodcami. Takýto spôsob hospodárenia spôsobuje degradáciu pôdy, zvyšuje jej eróziu a nepriepustnosť.  

Ak to nezastavíme premeníme Slovenský juh na púšť.

V podhorských oblastiach, na ktorých sa v minulosti pásol dobytok, kozy a ovce, veľké podniky, ktoré sa zmocnili pôdy trávu namiesto toho, aby ju využívali na chov hospodárskych zvierať iba mulčujú. Z 2 miliónov kusov dobytka klesol ich stav iba na 380 tisíc. Rovnako je to i v chove oviec.

K tomuto ich doviedol súčasný dotačný systém uplatňovaný v poľnohospodárstve, pri ktorom je najvýhodnejšie pracovať popísaným spôsobom. Tvorcom tohto stavu sú aj zákony, ktoré sťažili farmárom dostať sa k pôde zabetónovaním nájomných zmlúv a pomalým procesom pozemkových úprav. K tomu sa tiež pridružili dôsledky korupcie a klientelizmu pri rozhodovaní o prenájmoch a predaji pozemkov Slovenským pozemkovým fondom a pri schvaľovaní dotácií.

Druhou vážnou otázkou, o ktorej sa diskutovalo je kvalita potravín. Dnes v obchodoch je slovenských potravín iba 38%. Pritom kvalita zahraničných je problémová, ale o tom sa hovorí iba vtedy, keď vypuknú škandály so zdravím ohrozujúcich výrobkoch. Raz je to mäso z chorých kráv, potom vajíčka s obsahom jedov, výrobky pre kojencov s obsahom umelých hmôt, atď. Pritom je to iba špička ľadovca, lebo to sú zachytené iba krikľavé prípady, ktoré sa už nedajú ututlať. Veď každému, kto pracuje s potravinami musí byť jasné, že ovocie, zelenina, ktorá sa vezie cez celú planétu musí byť riadne zakonzervovaná aby prežila dopravu. Rovnako aj jej zber zrejme nemôže byť v zrelom stave, lebo by tovar prišiel k spotrebiteľovi minimálne prezretý, ak nie zhnitý.  

Rovnako je to aj z mäsom. Raketový výkrm asi bez anabolík, antibiotík a hormónov by bol zrejme nereálny. Veď ako by mohlo kura narásť z pár gramov za 32 dní na 2,5 kg. Potom našim chlapcom narastú prsia, ako keby boli dievčatá. A takéto fígle sa používajú aj u iných zvierat s krátkym cyklom produkcie, s ktovie akými následkami.

Výsledok diskusie:

  1. Pravidlá v poľnohospodárstve upraviť tak aby boli zvýhodnení tí podnikatelia, ktorí produkujú pre domáci trh pre zvýšenie potravinovej sebestačnosti.
  2. Zmeniť zákony a smernice súvisiace s prenájmom poľnohospodárskej pôdy tak, aby každý kto chce hospodáriť na pôde sa k nej dostal.
  3. Plne podporiť predaj z dvora a vytvorenie systému lokálneho zásobovania potravinami, ktorých pôvod, spôsob výroby a kvalita bude pod plnou kontrolou tých, ktorí tie výrobky budú konzumovať.

Viliam Oberhauser, člen iniciatívy Kresťan na vidieku

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo