Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. novembec 2019

Program Sme Rodina 2020 alebo Alica v krajine zázrakov

„Nikto Vám nemôže dať toľko, koľko Vám ja môžem sľúbiť“ sa stalo pravdepodobne hlavným hnacím motorom volebného programu strany Sme Rodina do týchto volieb. Niet sa asi čomu čudovať, keď ich hlavný ideologický spojenec je populista Matteo Salvini, ktorý išiel do volieb so sloganom „1000 euro al mese per tutti:“ (1000 eur za mesiac pre každého). Očakával som, že volebný program tohto netradičného hnutia bude populistický, ale realita ďaleko prekročila moje očakávania.
Program Sme Rodina 2020 alebo Alica v krajine zázrakov

Pozrime sa teda podrobnejšie na volebný program Sme Rodina 2020:

 • 1. Právo na dôstojný príjem – plus 200 eur mesačne do každého
  rodinného rozpočtu
 • 2. Verejná doprava zadarmo pre žiakov stredných škôl
 • 3. Právo na štátny nájomný byt – napr. garantovaný 2-izbový byt
  od 119,- eur mesačne
 • 4. Zrušenie doplatkov na lieky pre deti a dôchodcov
 • 5. Exekučná amnestia
 • 6. 30 eur k dôchodku pre ženy za každé dieťa
 • 7. Právo na prenájom auta od štátu za 100 eur mesačne
  pre každú rodinu
 • 8. 100 eur ročne pre všetkých žiakov základných škôl na pomôcky
 • 9. Dorovnanie príjmu pre ženy na materskej dovolenke

S niektorými bodmi by sa dalo súhlasiť. Zámerne preskočím dva najvýraznejšie body, ktorým sa budem venovať na záver

Bod č. 1: Plus 200 eur mesačne do každého rodinného rozpočtu. – Ak to bude formou zníženia odvodov pre pracujúcich rodičov, nevidím to ako zásadný problém, mám tendenciu skôr súhlasiť.

Bod č. 2: Verejná doprava zadarmo pre žiakov stredných škôl. Myslím si, že vlaky zadarmo sú samotné o sebe nezmyslom. Keď však sú vlaky zadarmo, Hnutie sme rodina správne pomenúva diskrimináciu tých, ktorí musia jazdiť autobusom. Nesúhlasím s opatreniami „zadarmo“, pretože každé „zadarmo“ musí niekto zaplatiť. Dá sa ale súhlasiť s tým, že rozdiel dotácií medzi autobusovou a vlakovou dopravou je potrebné vyriešiť.

Bod č. 4: Zrušenie doplatkov na lieky pre deti a dôchodcov. Aj to sa dá spraviť, tiež to však bude znamenať navýšenie nákladov v už aj tak značne poddimenzovanom zdravotníctve. Tu ma zaujal skôr návrh Eduarda Chmelára (socialisti.sk) na priame platby do zdravotníctva bez zdravotných poisťovní. Pri dobrom nastavení kontrolných mechanizmov a platieb by sa mohlo jednať o veľmi pozitívnu zmenu.

Bod č. 5: Exekučná amnestia – z môjho pohľadu jeden z najdôležitejších bodov, pre ktoré má hnutie Sme Rodina úspech – pretože navrhuje riešenie pre alarmujúci stav, keď na Slovensku máme: cca 3,5 mil. exekúcii u viac než 1,1 milióna ľudí. Toto číslo je alarmujúce a akútne vyžaduje riešenie. Je skôr hanbou ostatných subjektov, že túto tému dostatočne nepokrývajú. Za toto si podľa mňa zaslúžia pochvalu.

Bod č. 6: 30 eur k dôchodku pre ženy za každé dieťa. Návrh znie sociálne dobre, ale neznie sociálne spravodlivo. Nemôžeme rozlišovať deti podľa kvantity, ale aj podľa kvality ich vzdelania a výchovy. Ak by sa pridalo 30 € k dôchodku pre ženy za každé DOBRE VYCHOVANÉ dieťa, nevidím v tom problém. Podobné opatrenie navrhuje KDH, nepopulistickým spôsobom.

Bod č. 8: 100 eur ročne pre žiakov na pomôcky. Opäť rozdávame „zadarmo“ – lepšie sú podľa mňa znížené odvody pre viacčlenné rodiny, zníženie daní než prerozdeľovanie pre všetkých.

Inzercia

Bod č. 9: Dorovnanie príjmu pre ženy na materskej dovolenke: opatrenie, ktoré značne zaťaží sociálny systém. Ťažká téma, pretože všetky sociálne opatrenia, na ktoré sa skladajú pracujúci, sú náročné. Nižšie odvody sa nedajú dosiahnuť vyššími sociálnymi výdajmi. Treba tu hľadať rozumné riešenie, nie však populistické. Systém má byť nastavený tak, aby mamičky na materskej mohli dôstojne žiť, ale aby pracujúci nemali zbytočne vysoké odvody. Nedá sa to riešiť dotovaním 100% platu v situácii, keď nám kolabuje dôchodkový systém. To je jednoducho nemožné.

A teraz najviac uletené body, ktoré sa mi zdali naozaj ako z krajiny zázrakov:

Bod č. 3: Právo na štátny nájomný byt – napr. garantovaný 2 izbový byt od 119 eur mesačne. Tu mi doslova a do písmena spadla sánka. „Naším cieľom je vybudovať 25 tisíc nájomných bytov ročne“ – ako pri tomto objeme chce Sme Rodina garantovať takýto byt, je mi záhadou. Ak by si totiž každý, kto má na takýto byt nárok, o tento byt požiadal, čakacia lehota by bola dlhšia ako za socializmu na prémiové autá. Niektorí by sa možno toho bytu nedožili. Ja osobne by som si podal žiadosť určite. Kto by nechcel dvojizbák z 119 eur mesačne. Tie byty však musí niekto postaviť. 25 tisíc bytov ročne pri priemernej cene 50.000 eur za bytovú jednotku (a to hovorím o poriadne nízkej cene) sa dostávame na závratných 1,25 miliardy ročne. A hovoríme tu hlavne o chudobnejších regiónoch, kde takéto nájomné pokryje takmer výlučne náklady na energie a správu. Ďalej sa v programe jeho tvorcovia v tomto bode rozpisujú: „Príspevok 100 eur na bývanie. Prispejeme na bývanie rodinám s deťmi do troch rokov, ak majú hypotéku“

Bod č. 7: Právo  na prenájom auta od štátu za 100 eur mesačne. Najväčší úlet programu. Dočítate sa v ňom nasledovné: Individuálna cestná doprava: vytvorili sme a zavedieme do praxe finančný mechanizmus, ktorý zvýši dostupnosť nových a v Slovenskej republike vyrábaných vozidiel pre bežných občanov a podniky, ktoré podnikajú na Slovensku. Formou dlhodobého prenájmu zabezpečíme to, aby každý občan Slovenskej republiky a spoločnosť, so sídlom v Slovenskej republike mali k dispozícii nasledovné vozidlá, za uvedených podmienok:

....nechám to chvíľu v ľuďoch pôsobiť. Spomenul som si, keď Oprah vo svojej relácii rozdávala autá všetkým v sále. Eufória, ošiaľ, slzy, krik. Land Rover Discovery v hodnote 71.380 € za 195 eur mesačne na 36 mesiacov. 1.2.3 predané. Beriem. Hneď. Vrátane havaríjneho poistenia, povinného ručenia a e-známky. S nulovou akontáciou. Poďme sa nad týmito číslami trochu zamyslieť. Táto ponuka platí ako pre fyzické osoby, tak pre firmy. Povinné ručenie v kombinácii s KASkom na podobné vozidlo vychádza v priemernej sume cca 1.500 € ročne. Štát teda kúpi vozidlo v hodnote 71.380 €. Odpočítame DPH, ktoré štát zaplatí sám sebe: Ostaneme na sume 59.483 eur. Dajme tomu, že štát dostane hromadnú zľavu 20% na nákup týchto vozidiel (aj keď odborník od Sme Rodina Dávid Pariľák, asistent poslanca Jozefa Lukáča v internetovej diskusií hovorí o tom, že obchodníci majú maržu na vozidlá v rozmedzí 45-60%)  Po tejto zľave sa dostaneme k sume 47.587 €. Štát ďalej uhradí dialničnú známku, PZP a Havaríjne poistenie v sume spolu cca 1.500 eur ročne (125 eur mesačne). Za 36 mesiacov sú náklady štátu po zľave a po úhrade poistného vo výške cca 52.000 €. Zatiaľ čo nájomca za 36 mesiacov zaplatil na nájme štátu 7020 eur. Za vozidlo teda štát v konečnom dôsledku zaplatí 45.000 eur. Jedná sa tu pri tom o najdrahšiu verziu. Povedzme, že nie každý zatúži po Land Roveri za cenu poistenia od štátu zadarmo a vyberie si kvôli ekonomickej situácii lacnejšie vozidlo. Povedzme, že priemerný náklad na takéto vozidlo bude 25.000 € pre štát, nie 45.000 eur ako pri tomto Land Roveri. Na Slovensku sa predá ročne cca 100.000 nových automobilov. Myslím si, že toto opatrenie by túto sumu MINIMÁLNE zdvojnásobilo, aj keď si myslím, že by sa jednalo o omnoho vyššie násobky vzhľadom na atraktivitu tejto ponuky auta za cenu poistky. Hovoríme tu teda o 250.000 vozidlách ročne s nákladom štátu vo výške 25.000 eur na jedno vozidlo. 6 miliárd a 250 miliónov ročne. A to som v tomto odhade skutočne rezervovaný a konzervatívny. Kde na to chce strana zobrať peniaze? "Na tomto opatrení pracovalo veľa odborárov" vysvetľuje Pariľák. "Ak to nechápeš, si obmedzený" pokračuje. Toto opatrenie je úplne mimo akéhokoľvek racionálneho limitu, myslím, že by mu neuverila ani Alica, ani klobučník, ani marcový zajac, nehovoriac o stonožke a mačke škľabke.

Pri spočítaní toho, koľko by stáli návrhy strany Sme Rodina štátny rozpočet sa bavíme o sume prevyšujúcej 10 miliárd ročne. Takýto bezbrehý populizmus je nebezpečný nesystémový a posilňuje nedôveru občanov v politiku a v demokraciu. Boris Kollár síce o sebe tvrdí, že nie je politik (aj keď toto tvrdenie od predsedu politickej strany hraničí opäť s už spomenutou rozprávkou), no jeho politický populizmus prekračuje hranice racionálneho zmýšľania. Takto ďaleko vo svojich sľuboch nezašiel ani Fico, ani Mečiar, ani Dzurinda.

Odporúčame

Blog
Reakcia na blog „Ako som (ne)kúpila stranu“. V pravde.

Reakcia na blog „Ako som (ne)kúpila stranu“. V pravde.

Reakciu som uverejnil ako príspevok v diskusii pod článkom. Keďže ostala bez odpovede, no viacerí ľudia ma oslovili s tým, že by som ju mal zverejniť aj ako výzvu, rozhodol som sa ju upraviť, doplniť a zverejniť prostredníctvom tohto blogu. Ak niekto očakáva senzačné odhalenia alebo klasické vedro špiny, žiaľ, v tejto reakcii nenájde ani jedno z uvedeného.

Blog
Progresívny zdrogovaný jednorožec a iné potratové absudrity

Progresívny zdrogovaný jednorožec a iné potratové absudrity

Rozprúdila sa nám tu debata o kapitánovom zákone o potratoch. Keď počujem z úst progresívcov a liberálov rôzne absurdné argumenty, tak mám pocit, že rozdiel medzi Trubanom a ostatnými je len v jednom: Truban sa k užívaniu drog verejne priznal. Pozrime sa na niektoré z týchto absurdít podrobnejšie.