Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. novembec 2019

Tri sitá

Túto milú poviedku poznáte? Volá sa Sokratesove tri sitá – je stručná, poučná a stále aktuálna.
Tri sitá

Jedného dňa prišiel k Sokratesovi akýsi rozčúlený chlapík: “Počul si už, Sokrates, čo urobil tvoj priateľ? Musím ti to ihneď povedať.”
“Moment,” prerušil ho mudrc. “Preosial si to, čo mi chceš povedať, cez tri sitá?”
“Cez tri sitá?” prekvapene sa opýtal ten človek.
“Áno, áno, cez tri sitá. Prvým sitom je pravda. Preskúmal si, či všetko, čo mi chceš povedať, je naozaj pravda?”
“Nie, len som to počul a…”
“Tak teda si to zaiste preosial cez druhé sito, ktorým je dobro. Je to, čo mi chceš povedať, keď už nemôžeš dokázať, že je to pravda, je to aspoň dobré?”
Ten druhý váhavo odpovedal: “Vôbec nie, práve naopak…”
“Aha!” prerušil ho Sokrates. “Tak použime ešte tretie sito – je to potrebné ? Pozrime sa, či to, čo mi chceš povedať a čo ťa tak rozrušilo, je potrebné!”
“Potrebné to veru nie je…”
“Teda,” usmial sa mudrc, 

“keď to nie je ani pravdivé, ani dobré, ani potrebné, radšej na to zabudni a nezaťažuj tým ani seba, ani mňa!” Zdieľať

Kiež by sme v každodennom živote častejšie používali Sokratesove 3 sitá v našej komunikácii. Bolo by viac ticha a pokoja. Bolo by menej konfliktov, svárov, hádok a sporov.  

Téme komunikácie patrí samostatná kapitola v mojej knižke "Kľúč od konfliktu" - je to tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme, je o zvládaní konfliktov. Komunikácia je veľká potvora = je hlavným zdrojom konfliktov a súčasne dôležitým spôsobom riešenia konfliktov.  Hovoriť nás v detstve naučili, ale hovoriť nie je to isté ako komunikovať.

www.dodkadanova.sk

Inzercia

Inzercia

Som mediátor + kresťanský kouč. Pomáham ľuďom pomôcť si. Je nemožné žiť bez konfliktov - je rozumné naučiť sa ich zvládať. Som autorkou populárno-náučných kníh o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme = o zvládaní konfliktov je moja kniha "KĽÚČ OD KONFLIKTU" a o odpustení je moja knižka "VIEM ODPUSTIŤ?". Niečo aj zo súkromia? Manželka, matka, babka. Viac info na mojom webe www.dodkadanova.sk.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Adorácia rodín za rodiny

Adorácia rodín za rodiny

Aj naša RODINA sa dnes zapojila do štafetovej adorácie, do štafetovej adorácie RODÍN, do tohtoročnej štafetovej adorácie rodín za RODINY. Dnes, vo štvrtok 3. októbra štafetu prevzala naša farnosť Nitra - Kalvária.

Blog
O odbornosti vyjadrenia doktora Záhumenského

O odbornosti vyjadrenia doktora Záhumenského

Ako si tak čítam diskusie k odbornému názoru doktora Záhumenského v prípade navrhovaného sprísnenia zákona o umelom ukončení tehotenstva, nechápem jedno: prečo sa nikto, dokonca ani na Postoji, nevenuje tomu, k čomu sa to odborné vyjadrenie vzťahuje?