Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. novembec 2019

Nedalo by sa o tých interupciách bez kultúrnej vojny?

Chceme spolu bojovať alebo naopak, spolu budovať lepšiu spoločnosť?

Problémom kultúrnych vojen je, že spoločnosť príliš rozdeľujú. To vojny robia. Sú to hry s nulovým súčtom. Buď v nich vyhráme alebo prehráme. Niekedy môžu dokonca prehrať obe strany. Ale určite nikdy vojny nekončia víťazstvom oboch strán.

Ak sa debata pri potratoch zužuje len na to, že či ponechať slobodnú voľbu alebo ich zakázať, tak táto debata v rovine kultúrnej vojny aj zostane a bude spoločnosť rozdeľovať naďalej. Ak sme takí krátkozrakí a hlúpi a vyhovuje nám tento vojnový stav, ktorý našej spoločnosti nijako neprospieva, tak potom v poriadku. Asi si to potom zaslúžime.

Skúsiť myslieť inak

Čo ak by sa to dalo riešiť aj inak, civilizovanejšie? Tak, aby nás riešenie problému potratov nerozdeľovalo, ale naopak spájalo. Aby sme sa nesnažili jeden druhého „poraziť a vyhrať“, ale aby sme našli cestu ako konštruktívne spolupracovať a nájsť riešenia, ktoré urobia víťazov z oboch strán.

Na to, aby sme to mohli urobiť, potrebujeme v prvom rade, aby sa obe strany snažili navzájom sa lepšie pochopiť a prestať sa navzájom démonizovať a obviňovať sa z najhorších úmyslov.

Od záujmov k skutočným potrebám

Náčrt riešenia by mohol byť nasledovný. Záujmom na jednej strany je slobodu voľby ponechať a chrániť, kým záujmom druhej strany je túto slobodu voľby zrušiť a potraty zakázať. Čo ale stojí za týmito záujmami? Aké sú skutočné potreby?

Skúsme teda prejsť od záujmov ku skutočným potrebám. Skutočnou potrebou pre zástancov potratov predsa nie je, aby mohli len tak zabíjať nenarodené deti. Skutočnou potrebou je sloboda, sloboda voľby pre tie ženy, ktoré sa z nejakého dôvodu rozhodli, že dieťa nemôžu alebo nechcú porodiť. (A len mimochodom, tá sloboda vôbec nie je absolútna, keďže žena má túto možnosť len počas prvej tretiny tehotenstva. Počas ďalších dvoch tretín už je dieťa chránené. Čiže v podstate už tento zákon je kompromisom medzi absolútnou slobodou ženy a absolútnou ochranou dieťaťa.)

A naopak, skutočnou potrebou zástancov zákazu potratov predsa nie je samotný zákaz potratov, ale ochrana nenarodených detí, aby dostali a mali šancu sa narodiť. Môže sa to zdať niektorým odporcom potratov ako kontraintuitívne, ale samotný zákaz potratov túto potrebu nenapĺňa. Veď pozrime sa na príklad Poľska, ktorý sa u nás dáva za konzervatívny vzor v tejto téme.

Inzercia

V Poľsku síce majú prísny zákon, ale tiež aj veľa potratov. Čiže, majú aj zákon, ktorý nedosiahol to, že potraty nie sú, a k tomu ako bonus majú aj kultúrnu vojnu, ktorá spoločnosť rozdeľuje. A okrem toho nemajú ako vedieť, aké je skutočné množstvo potratov a ani dôvody, pre ktoré ženy potraty podstupujú (či už ilegálne alebo v zahraničí). Takže im ešte aj chýba zdroj informácií, ktorý by mohol byť nápomocný pri zisťovaní, ktoré opatrenia a prostriedky fungujú alebo nefungujú pri snahe o znižovanie potratov.

Ako inak?

Prečo teda neskúsiť ísť na riešenie z iného konca, ako len zakazovanie alebo obmedzovanie slobody voľby? Zákaz je len prostriedok. Pre potreby spoločenského mieru a konštruktívnej spolupráce by sme mohli skúsiť využiť aj iné prostriedky, ktoré by naplnili potrebu oboch strán. Škála takýchto riešení je pestrá a netreba sa báť o nej rozmýšľať a rozprávať.

Veď aj mnohí z tábora zástancov potratov sa vyjadrili, že by podporili také návrhy, ktoré by ženám pomáhali a podporovali ich v tom, aby si dieťa boli schopné a ochotné nechať alebo ho aspoň porodiť. Prečo teda neísť touto mierovou cestou podporných návrhov riešení pre ženy, pri ktorých by obe strany spolu hľadali kreatívne riešenia, ktoré by ich spájali a ktoré by sa snažili hľadať účinné spôsoby, ako naozaj prispievať k znižovaniu potratov?

Mohli by sme na to teda skúsiť ísť opačnou cestou ako doteraz. Veď ktorý zo 4 septembrových návrhov zákonov získal najväčšiu podporu aj z liberálneho spektra? Takže čo vy na to?

Skutočná otázka

Otázka teda podľa mňa stojí tak, či chceme spolu bojovať alebo naopak, spolu budovať lepšiu spoločnosť, ktorá bude stáť na hodnotách vzájomného rešpektu, úcty, porozumenia a kreatívnej spolupráce pri hľadaní riešení.

Odporúčame

Blog
Je smrť náš definitívny koniec?

Je smrť náš definitívny koniec?

Jedna z prvých spomienok z môjho detstva je tá s mojim dedkom. Rád som sa okolo neho krútil a vystrájal a on sa na mňa vždy dobrosrdečne usmieval. No keď som mal päť rokov, dedko náhle zomrel. Pamätám si len to, ako som na pohrebe bezmocne stál pred jeho hrobom. To bol môj prvý kontakt so smrťou. Vtedy som celkom nerozumel, čo sa to vlastne stalo, no dnes som presvedčený, že vo mne podvedome vírili otázky: „Odišiel navždy? Stretnem sa s ním ešte niekedy? “