Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. november 2019

Progresívna strela do vlastnej nohy

Nie je to tak dávno, čo na Facebooku vznikla stránka ,,Progresívne bez výhovoriek“, ktorá kritizuje PS za to, že je málo progresívne. Podľa nej PS ,,ustupuje zo svojich liberálnych, ľudskoprávnych a demokratických hodnôt" (rozumej obhajoby LGBT+, genderu, interupcií... ). Je zaujímavé vidieť, že aj PS je pre niekoho príliš konzervatívne… 
Progresívna strela do vlastnej nohy

Odozva na túto kritiku na seba zjavne nenechala dlho čakať a po kontroverznom príspevku p. Prostredníka tu máme strelu do nohy od progresívneho mládežníka, Milana Ftoreka.

Tento sebadeklarovaný ,,progresívny Európan“ vo svojom príspevku začína otázkou ,,čo robíme pre to, aby neumierali nevinné deti?“. Táto otázka znie od neho naozaj až sarkasticky, pretože najlepšou odpoveďom na ňu by bolo ,,nerobíte nič“, resp. ,,robíte žalostne málo“ resp. ,,niekedy tomu ešte aj napomáhate“. Nemám záujem na progresívcov útočiť, no budem na takéto vyjadrenia reagovať. Chcem sa zastať tých, ktorí pre ochranu života niečo skutočne robia, pretože vo svojom príspevku ďalej píše, že je ,,desivé sledovať, ako sa takzvaní "pro-life" politici a aktivisti angažujú za obmedzovanie práv žien rozhodovať o svojej maternici, no na druhej strane ignorujú až démonizujú (aj) deti, ktoré každý deň umierajú pri pokuse újsť od vojnovej/hmotnej mizérie“. Považuje to za pokrytectvo a zneužívanie najslabších na politické body. 

FB stránka Milana Ftoreka

Milan Ftorek sa rozhodol využiť pro-liferov na svoje politické body.

Pokrytectvom je totiž podľa mňa jeho status.

Medzi politikmi a aktivistami, ktorí sa označujú za pro-life, sú naozaj aj takí, ktorí v skutočnosti pro-life nie sú. Myslím, že sa v tom s Milanom zhodnem. Na túto tému som už napísal blog o kotlebovcoch na Pochode za život a myslím si, že život je hodný ochrany nie len od počatia po narodenie, ale aj po ňom a to bez ohľadu na to, o koho život sa jedná. 

Drvivá väčšina pro-life aktivistov a politikov si však je toho dobre vedomá a dokazuje to aj svojimi skutkami. Bola to pro-life politička, Anna Verešová, ktorá v NR SR povedala: ,,že Slovenky a Slováci historicky vždy pomohli človeku v núdzi … že ako Slovensko a hlavne teda farnosti, napríklad kresťanské farnosti, katolícke farnosti sme schopní prijať utečencov.“ Neboli to progresívci, ale boli to práve pro-life aktivisti z katolíckeho prostredia, kto sa postaral o prijatie 150 utečencov z Iraku a ich integráciu. Boli to pro-life pracovníci z Diecéznej charity v Žiline, ktorí v roku 2017, keď polícia zadržala kamión s 78 utečencami okamžite vyslali dodávku plnú hmotnej pomoci. Bola to Evanjelická cirkev a.v., hlásiaca sa k Manifestu Pochodu za život, ktorá pomohla stovkám utečencov v táboroch na hraniciach Maďarska a Srbska, či vyhlásila mimoriadne zbierky na pomoc utečencom. Sú to pro-life ľudia a aktivisti zo Slovenskej katolíckej charity, ktorí pracujú na mnohých projektoch za státisíce eur priamo v krajinách ako Irak, Sýria, Jordánsko, či Libanon. 

Inzercia

Neviem, či niekto na Slovensku vyzbieral na pomoc utečencom v Európe, aj v ich domovských krajinách viac peňazí, než obyčajní pro-life kresťania počas nedeľných kostolných zbierok. Zdieľať

Neviem, či niekto na Slovensku vyzbieral na pomoc utečencom v Európe, aj v ich domovských krajinách viac peňazí, než obyčajní pro-life kresťania počas nedeľných kostolných zbierok. Neviem, či niekto pomáha utečencom a ľuďom ohrozeným vojnou viac, než tie cirkvi, ktoré chcú podľa p. Ftoreka ,,obmedzovať práva žien“.

Mohol by som pokračovať ďalej a nestačili by mi celé strany, keby som chcel vymenovať pro-life politikov, aktivistov a organizácie, ktoré ochrane dôstojnosti utečencov pomáhali nie len slovami, ale aj činmi. 

Milý Milan Ftorek, nechcem sa s vami hádať.

Iste sa medzi aj progresívcami nájdu ľudia, ktorí utečencom pomáhajú. Namiesto generalizovania, osočovania a vybíjania lacných politických bodov hádzaním do jedného vreca by ste sa však radšej mohli od tých pro-liferov inšpirovať. Svoju prácu, vedúcu k ochrane každého života, si robia konzistentne a horlivo. Majú vybudovaný systém, osvedčené spôsoby pomoci a namiesto rečí sú za nimi hmatateľné výsledky, aké má málokto iný. Sú totižto ochotní nasadiť sa za ochranu života nie len po moment narodenia, ale aj po ňom. 

Obrázok pod statusom na stránke Milana Ftoreka

Som síce rád, že váš príspevok implicitne naznačuje, že aj na obrázku naľavo je človek, o čom je vás niekedy tak náročné presvedčiť, zarmucuje ma však, že zároveň uráža mnohých ľudí, ktorých osobne poznám a ktorých dávate do jedného vreca so zriedkavými prípadmi, ktoré aj oni sami odsudzujú.

Odporúčame

Blog
Ľudia, ktorí ma ovplyvnili

Ľudia, ktorí ma ovplyvnili

Keď som bol mladý, chcel som mať účes ako spevák Jason Donovan. K holičke som išiel s predsavzatím, že ju poprosím, aby ma ostrihala podľa neho. Sadol som si do kresla a bez opýtania ma začala strihať. Na jazyku som mal moju požiadavku. V pustenom rádiu práve hrali jeho pesničku. Nakoniec z účesu nič nebolo, ale viem, že chvíľu som chcel byť ako on.