Zder komunálna demagógia nám ide zvyšovať dane

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zder komunálna demagógia nám ide zvyšovať dane

Nedávno prebehla médiami správa, že skupina K 8, teda primátori všetkých krajských miest nám idú o 30 percent zvyšovať dane a o 10 percent zvyšovať poplatok za odvoz smetí.

Drvivá väčšina obyvateľov Slovenska bohužiaľ sleduje len to, ako nás tu okrádajú vlády, ale nesleduje, ako naše dane rozkráda skrytý megazlodej a tým je samospráva.Teraz prišla s novým počinom: svoje zlodejiny a neschopnosť zakryť zvyšovaním daní.

Môžem poskynúť len informácie z Bratislavy a to na príklade bratislavského magistrátu.

Čo robí, čo má robiť, ako hospodári a na čo mína vaše dane. Príjem magistrátu pozostáva s podielových daní: čo vám strhávajú z výplaty, dane z nehnuteľnosti, predaja pozemkov a iných nehnuteľností (našich!!!) dane z ubytovania, dane za užívanie verejných priestorov, dane za výherné automaty, dane za psa a podobne. Platíte ďaľšie rôzne poplatky súvisiace s pozemkami, ak chcete vo svojej záhrade vyrúbať strom, niekoľko poplatkov ak chcete stavať. Bratislavská samospráva poberá milióny eur z ISRMO z Európskeho fondu regionálneho rozvoja pod názvom Integrovaná stratégia rozvoja mestských častí. Kohézny fond Európskej únie nám dal 285 miliónov na nákup nekvalitných autobusov a trolejbusov, len aby bola uspokojená finančná skupina JaT, elekričkovú trať do Petrzalky a výstavbu mostu cez Dunaj-pôvodného Starého Mosta nám tiež zaplatila Európska únia. Mohol by som pokračovať.

Zvýšenie daní odôvodňujú tým, že sa im zvýšili náklady na údržu chodníkov. Haha. Pravdou je, že o tie sa v zime aj v lete starajú obyvatelia, aktivisti a majitelia firiem. V Bratislave pôsobia stovky aktivistov, ktorí na svoje náklady upratujú, natierajú zábradlia, opravujú verejné budovy a zanedbané verejné priestory, ich počet rastie a to je jasným dôkazom totálneho zlyhávania bratislavského magistrátu. Vyhovárajú sa na obedy zadarmo, no tento Kapitánov krok bol veľmi zlý nápad, ale musím povedať, že školstvo, stavebné úrady a oblasť životného prostredia je prenesený výkon štátnej správy na obce a štát ich dotuje. A zvýšené polatku za odvoz smetia dlhoročnou megazlodejskou firmou OLO, pri dvotýždňovom cykle vynášok Bratislavčan ročne zaplatí 129,48 eur a to máme spaľovňu, ktorá dodáva do elekrickej sústavy megawatty elekriny, vytriedený odpad predáva a na týchto položkách zarába milióny eur. Tí ktorí chcú separovať nie sú motivovaní žiadnymi úľavami. V obci v západnej časti Slovenska, kde nemajú ani skádku ani spaľovňu, takže náklady na uskladnenie a odvoz komunálneho odpadu sú vyššie, platia obyvatelia pri dvotýždňovom cykle vynášok 14,98 eur ročne. Mesto Nitra chce teraz zvýšiť ročný poplatok za odvoz komunálneho odpadu z 25 na 30 eur ročne. Znovu narazíme na stále opakovanú skutočnosť-mestské akciové spoločnosti zlodejina, korupcia navyššej možnej miery, pokiaľ v Bratislave budú, nemá zmysel o akomkoľvek rozvoji diskutovať. Boli by ste prekvapení, ale tieto spoločnosti sa akýmsi podivným prerozdelením dostali k tým najlukratívejším pozemkom nielen v Bratislave, ale aj na Slovensku, napríklad v okolí Slavína, pod bratislavskou Kolibou a podobne. Čo myslíte, že sa s nimi stalo, boli predané kamarátom developerom z ktorých viacerí boli svojho času komunálnymi funkcionármi demokratickej pravice, však pán Sulík. Takže v mestských akciových spoločnostiach sa kradlo, kradne sa v nich a kradnúť sa bude a nezastavila to v minulosti ani silná skupina mestských nesporumpovaných poslancov. A toto vyhovuje aj novému vedeniu magistrátu.

Okrem magistrátu tu máme ešte mestské časti, tie sa ako-tak, či už úspešnejšie alebo aj nie, veľmi príkladne starajú o svoju štvrť a na ich pleciach je možno viac ako 80 percent starostlivosti o verejné plochy, zeleň a cesty.

Takže ideme zvyšovať dane? Povedzme si, čo za rok nového vedenia urobil bratislavský magistrát. Výsledok je nula. Ale pekne popriadku.

Za rok činnosti dokázal: zvýšil počet zamestnancov o viac ako 300 - počítam aj tých zamestnaných "na dohodu", teda vlastne nekontrolovateľných. Neopravil a nevybudoval ani jeden meter ciest, nevysadil stromy ani tam, kde sľúbil, teda tam, kde ich vyrúbal (napríklad Pionierska, však?!), celý rok mesto prerastalo burinou, ktorej výška doshovala často 1,5 metra, trávnaté verejné plochy sa v lete sfarbili do žlta, ranné polievanie v horúčavách asi nepoznajú?! Mesto je tak znečistené, ako nebolo počas posledných tridsať rokov. Ale vlastne áno, pribudli nám oranžové body na Námestí SNP a niekoľko kochlíkov, z plechu či z plastu v ktorých rasie - opäť - burina. Pár červených stolov a stoličiek, čo nie je žiadna novinka, ale hit v každom európskom meste.

Prečo je to tak? Primátor Vallo pravdepodobne musel pozamestnávať všetkych svojich kamarátov a z tých desiatok nájdete môžno piatich, ktorí sú ochotní pracovať pre obyvateľov. Na druhej strane tým, že jeho predvolebnú kampaň do veľkej miery platili a on sám je úzko prepojený na developerov, teda vlastne na finančné skupiny - a to tak, ako žiadny iný primátor doteraz - jeho hlavnou činnosťou je vychádzať v ústrety im. Choďte sa pozrieť, ako sa odkopáva hradný kopec. S tým sme súhlasili? Toto sme chceli? Musia ho zosilniť betónovými platňami, aby sa na nás nezosypal aj s hradom.

To, že je tu taký stav, akým máme je príčinou toho, že tú máme dlhoročné tunelovanie mestských akciových spoločností v desiatkach miliónov eur ročne - Dopravný podnik mesta Bratislavy, Odvoz a likvidácia odpadu a Bratislavská vodárenská spoločnosť. S veľkou hanbou musel v predminulom volebnom období odísť riaditeľ smetiarov, nominant strany SaS a v minulosti spolupodnikateľ Richarda Sulíka a s ešte väčšou a s preukázanou korupciou v minulom volebnom období odísť od smetiarov aj bývalý štátny tajomník počas Radičovej vlády.

Konzultoval som s viacerými komunálnymi funkcionármi koľko peňazí sa za posledných tridsať rokov rozkradlo v bratislavskom komunále: Tunelovenie mestských akciových spoločností, predaje mestských bytov za korunu (približne 4000, tomu, kto ich získal za akú sumu ešte budem venovať ďalší veľmi obsiahly článok), predaje pozemkov - v drvivej väčšine kamarátom, predaje najvzácnejších historických budov, napríklad na Hlavnom námestí, o predraženom upratovaní. Celkovo vyšla táto zlodejina na sumu viac ako 3 miliardy eur. Pritom sa rokmi rapídne znižuje kvalita života obyvateľov. Skvelo napísal jeden autor blogov: Bratislava je chudobné mesto bohatých ľudí, len z tých bohatých nájdeme možno 5 percent Bratislavčanov, ostaní sú tí, ktorí vám rozkrádajú v regiónoch eurofondy, rozkradli fabriky, lesy a pôdu.

U nás vidím tento krok bratislavského Zderu komunálnej demagógie aj v tom, že marketingová postavička primátora nafúkol rozpočet o viac ako 100 miliónov eur, asi mu to poradili, tí jeho "špičkoví odborníci" z knihy Plán B a teraz zisťuje, že zhorel.

A možno je to dobre, že komunálne voľby boli viac ako rok pred parlamentnými, terajšie tragikomické a absolútne neschopné vedenie magistrátu - to je tá nová politická kultúra, ktorá sa tu chystá vládnuť od marca - nielenže nedokázalo mohutné rozkrádanie zastaviť, ale v najlepšom prípade mu len smutne miništrovala. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo