Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. október 2019

PS pošliapalo po dohode o neútočení a rozpútava kultúrnu vojnu

O útoku p. Prostredníka na Katolícku cirkev a KDH
PS pošliapalo po dohode o neútočení a rozpútava kultúrnu vojnu

Keď p. Prostredník (PS) uverejnil 23.10. na Facebooku status s nadpisom „FUNDAMENTALISTICKÁ TEOLÓGIA DO UČEBNÍC MODERNEJ KRAJINY NEPATRÍ,“ bol som hlboko pobúrený. Keď som nad tým pár dní premýšľal, došiel som k záveru, že dohoda o neútočení pre PS asi nič neznamená a niektorí členovia PS asi chcú kultúrnu vojnu.

Krátke resumé

Ondrej Prostredník sa rozhorčoval, ako je možné, že deti sa na náboženstve učia o „kultúre smrti“ z učebníc, ktoré platí Ministerstvo školstva. Tiež mu prekáža, že štátna inšpekcia nemôže kontrolovať hodiny náboženstva, ako aj momentálny právny stav medzi cirkvou a štátom. Doslova napísal: „Toto je nezdravý vzťah štátu a cirkvi, ktorý umožňuje, aby cirkvi zneužívali právo výučby na verejných školách na šírenie fundamentalistickej teológie a démonizovali existujúce ľudskoprávne štandardy v našej spoločnosti.“ Veľmi dobre celú problematiku vysvetlil vo svojom článku Lukáš Obšitník.

Útok na Katolícku cirkev a kresťanstvo samotné

V učebniciach katolíckeho náboženstva (ktoré navštevujú len deti, ktorých rodičia sa tak slobodne rozhodli ) sa učí to, čo hlása Katolícka cirkev. Logické. Termín „kultúra smrti“ pochádza od pápeža Jána Pavla II., ktorý v encyklike Evangelium vitae odsúdil kultúru, ktorá presadzuje potraty (násilie na najmenších), eutanáziu (násilie na starých a chorých), vraždu a trest smrti. Keďže táto kultúra porušuje ľudské práva, neuznáva posvätnosť ľudského života a vedie k smrti, nazval ju „kultúra smrti.“

Keď teraz p. Prostredník nazýva toto učenie fundamentalistickým, útočí na Jána Pavla II. a katolíkov. Ergo, 65%  Slovákov sú fundamentalisti, lebo sú členovia Katolíckej cirkvi. K tomu aj pridal, že politici obhajujúci túto „fundamentalistickú teológiu“ sú extrémisti a populisti.

Okrem toho skutky patriace pod kultúru smrti odsudzuje nielen Katolícka cirkev, ale aj Evanjelická cirkev ausburgského vyznania, kam patrí (alebo patril?) p. Prostredník. To „patril?“ je tam kvôli tomu, že on sám propaguje tzv. progresívne kresťanstvo a vedie platformu Progresívni veriaci v rámci Progresívneho Slovenska. ECAV mu v 2017 pre jeho liberálne názory a podporu LGBTI komunity odobrala kanonickú misiu učiť na Evanjelickej bohosloveckej fakulte.

Vyhlásenia P. Prostredníka sa zásadne vzdialili od kresťanstva, ak usudzujeme z toho, čo je verejne známe. To vzdialenie sa stalo teraz až tak značné, že jeho názory a presvedčenie sú až antikresťanské, čo je veľmi nebezpečné. Komunisti mali rovnaké antikresťanské presvedčenie, len z iných dôvodov, a prinieslo to brutálne porušovanie ľudských práv. Ak je v PS viac ľudí s progresívno-ľavicovým nastavením v štýle p. Prostredníka, predstavuje to zásadnú hrozbu pre slobodu svedomia a vyznania.

Keď PS právom kritizuje korupciu (úplatkárstvo, zneužívanie moci verejného činiteľa) v Smere, tak by si malo dať pozor, pretože forma ideovej korupcie (z lat. corrumpere = ničiť, kaziť) je u nich silne prítomná, hoci si to možno sami neuvedomujú.

Opovrhnutie KDH

Drvivú väčšinu voličov KDH tvoria kresťania. Keď p. Prostredník opovrhuje kresťanmi, opovrhuje aj KDH.

Podzemná cirkev viedla ťažké zápasy s ateistickým komunistickým režimom za slobodu (najmä Cirkvi, myslenia, svedomia a vyznania) a demokraciu. Po páde komunizmu sa kresťanom začalo omnoho ľahšie dýchať, no zápas za slobodu bol a je neustály. KDH sa zasadzovalo za slobodné pôsobenie Cirkvi v školských, zdravotných a sociálnych zariadeniach, v armáde, vo väzniciach, za slobodné menovanie biskupov, za ochranu spovedného tajomstva, či sa samotné slobodné vyznávanie, hlásanie a praktizovanie katolíckej viery bez prenasledovania. To nie je vôbec málo.

Míľnikom sa stal rok 2000, kedy bola uzavretá Zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. Nedá mi nespomenúť nesmierny prínos Antona Neuwirtha, ktorý je stále čestným predsedom KDH.

Pre KDH je táto zmluva jedným z najdôležitejších víťazstiev.

Pre KDH je táto zmluva jedným z najdôležitejších víťazstiev. Zdieľať

P. Prostredník teraz navrhuje, aby sa obmedzili práva cirkvi slobodne učiť a aby štát kontroloval, prípadne cenzuroval všetky osnovy pre hodiny katolíckeho náboženstva, čo je výsmech voči KDH. Paradoxom je, že sa to deje práve na 30. výročie Nežnej revolúcie, kedy sa bojovalo za slobodu (aj svedomia, myslenia a vyznania) a demokraciu.

Okrem toho je pozoruhodné ako poukázal predseda KDH na svojom facebooku, že kritizovaná učebnica je v obehu 9 rokov a p. Prostredník s p. Grohlingom (SaS) si to všimli až teraz, pred voľbami.

(ne)dohoda o neutočení

Keď KDH v júli podpísalo dohodu o neútočení, dávalo to celkom zmysel. Túžba poraziť mafiánsku stranu Smer-SD bola a je stále veľká. Zároveň tu je snaha vyhnúť sa pseudokresťanským zástupcom typu Harabin a Kotleba.

Inzercia

Koalícia PS/Spolu vyhrala prezidentské voľby (marec) aj voľby do Europarlamentu (máj). Žiadny iný relevantný partner na scéne nebol a s niekým spolupracovať treba. Alojz Hlina mal záujem viesť slušný a konštruktívny dialóg so zástupcami PS/Spolu.

Alojz Hlina mal záujem viesť slušný a konštruktívny dialóg so zástupcami PS/Spolu. Zdieľať

Nechcel, aby pre kultúrno-etické nezhody vznikla kultúrna vojna a nebolo by možné vytvoriť alternatívu voči skorumpovanej národno-socialistickej vláde.

V samotnej dohode sa píše: „Budeme vzájomne rešpektovať hodnoty, s ktorými sa naše strany identifikujú. Politiku založenú na hodnotách, kultúrno-etickom či náboženskom presvedčení považujeme za jeden z pilierov demokratickej spoločnosti, za prirodzenú a potrebnú súčasť verejnej diskusie. Budeme hľadať slovník a spôsob, ako dospieť' v kultúrno-etických otázkach k dohode. Demokratickí politici musia byť lídrami tohto dialógu. Tak, aby ich nemohli účelovo zneužívať extrémisti a protidemokratické sily.“

Preto sa spoločne zaväzujeme: „A/ v predvolebnej kampani pred parlamentnými voľbami 2020 nebudeme na seba útočiť - ani verejnými vyhláseniami predstaviteľov našich strán, ani žiadnou inou formou politickej komunikácie. V prípade pochybností vždy oslovíme druhú stranu a požiadame ju o vysvetlenie.“

Šanca na novú politickú kultúru. Avšak čo sa deje? Videli sme už pri pochode za život ako jednotlivci z liberálneho spektra (majúci aj blízko k PS) nazvali kresťanov na pochode „pedofilmi, či úchylákmi.“ Teraz útok na slobodu Cirkvi a výsmech kresťanom za ich náuku a dlhoročný zápas. Dohoda o neútočení je v odpadkovom koši.

Začiatok kultúrnej vojny?

Kresťania dokážu odpúšťať. Avšak KDH nemôže mlčať, keď členovia PS znevažujú Katolícku cirkev a dohody, za ktoré Kresťansko-demokratické hnutie ťažko bojovalo.

PS si musí dôkladne – s ohľadom na dôsledky - zodpovedať na otázku, či chce poraziť vládu Róberta Fica, momentálne Petra Pelegriniho, a ponúknuť reálnu alternatívu. A ak áno, tak s kým takú vládu vytvoriť. Ak s KDH,  mali by prestať s útokmi na kresťanov, na Katolícku cirkev a na KDH, inak bude Alojz Hlina donútený odstúpiť z dohody o neútočení, a akákoľvek spolupráca s PS bude neudržateľná a neobhájiteľná.

Dôsledkom toho však môže byť aj kultúrna vojna, ktorá iba rozvíri animozity v spoločnosti, samotným kultúrno-etickým témam nepomôže a Smer bude vládnuť v nejakej zostave aj po voľbách do NR SR vo februári 2020.

K tomu dodávam, že mnohí už volajú po vypovedaní dohody o neútočení zo strany KDH pre ideologickú agresivitu zo strany PS. Aj to bolo dôvodom, prečo Kresťanskodemokratická mládež Slovenska prestala, aspoň dočasne, spolupracovať s Mladými progresívcami, hoci slušná diskusia je vždy možná.

Čo teraz?

KDH zatiaľ nevypovedalo dohodu a snaží sa o zhovievavosť pre dobro Slovenska po 2020. Avšak Alojz Hlina neraz povedal, že zatiaľ nie je žiadna dohoda v otázke ochrany života, či registrovaných partnerstiev, pretože pozície oboch strán sú veľmi vyhranené. KDH jednoducho neustúpi. Igor Janckulík (poslanec NR SR za KDH) nedávno povedal, že KDH nevstúpi do žiadnej vlády, ktorá by otvárala tému registrovaných partnerstiev.

Takže buď PS začne rešpektovať dohodu o neútočení a začne hľadať konštruktívne riešenie, alebo nebude vláda. Je to binárne. Zdieľať

Takže buď PS začne rešpektovať dohodu o neútočení a začne hľadať konštruktívne riešenie, alebo nebude vláda. Je to binárne.


Tento blog je súkromným vyjadrením autora, nie oficiálnym stanoviskom KDMS.

 

Zdroje: 
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/70122984_1126621450872234_1477721388390285312_o.png?_nc_cat=110&_nc_oc=AQkxZumWGyvl8GPUIjUAMweuCKdKrlFTFenaiUdPw1cgBVZxyXdCH0HZhJ6fxwMNkGk&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=bdddbba3cb60bab0e03a65b94a9152dd&oe=5E5CCB47
https://www.ta3.com/public/data/Article/1160301/title-image/ac1100ae-535c-a0ca.jpg
https://glob.zoznam.sk/wp-content/uploads/2019/09/KDH-snem-KDH-0012.jpg

Odporúčame

Blog
Nový zákon o ochrane života z dielne SNS demaskoval vlkov medzi ovečkami

Nový zákon o ochrane života z dielne SNS demaskoval vlkov medzi ovečkami

Medzi paradoxy Slovenskej politickej scény určite bude patriť aj to, že historicky prvá šanca na úspešné zlepšenie ochrany života vychádza z dielne SNS, ktorá sa podľa viacerých názorov a skutočností aktívne podieľa na deštrukcii Slovenska ako právneho štátu a ktorá spolupracuje (rozumej KOLABORUJE) s mafiou, ktorá ovládla Slovensko. Táto iniciatíva, za ktorou je možné vidieť hlavne snahu o nahranie politických bodov pred voľbami a obhajobu spojenia SNS-KDŽP však pomohla aj k tomu, že niektoré kresťanské masky popadali.

Blog
Ex katolíkom, ktorí uverili v Boha – tyrana.

Ex katolíkom, ktorí uverili v Boha – tyrana.

Možno si bol v detstve tak citlivý ako ja. Naučil si sa modliť a chodiť do kostola. Počúvať pána farára a plniť Božie prikázania. Ale keď ti povedali, že Boh dobrých odmeňuje a zlých tresce, vtedy sa niečo stalo. Veľmi si sa vyľakal a Boží hnev sa stal tvojím strašiakom vo dne aj v noci.