Pravdepodobná realita pekla, len pre silné povahy

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pravdepodobná realita pekla, len pre silné povahy

Aby sme nikoho neuviedli do omylu – v kresťanskom ponímaní Boh nijakého človeka nevhodí do pekla. Paradoxne. Iba človek vedomým súhlasom sám seba pošle na miesto bez Boha. Toto miestečko je poriadne divoké a prešpekulované. Zažijete tu všetko, čo v nebi neokúsite. Kameňom úrazu je pýcha. Problém tejto neresti spočíva v tom, že znižuje pravdepodobnosť, že sa po smrti rozhodnete pre Boha. Aj pri malej dávke pýchy hrozí, že si vyberiete peklo – pozor – dobrovoľne. Človek, ktorý si o sebe myslí priveľa, je naozaj taký slepý, že odmietne nebo. A ešte sa mu to vidí ako múdre riešenie. Večné zatratenie je v poriadku? Hm, pre namyslených ľudí... asi áno.

Bez hierarchie sa neobídeme ani v pekle, keďže Lucifer si rád potrpí na efektivitu. Nie je to len tým. On je naozaj jeden z najmocnejších anjelov, hoci padlých. Menší diabli sa bijú o svoje menšie miesta. Sú voči nemu podriadení a aj keď strašne nadávajú, sťažujú sa a frflú, túto hierarchiu nezmenia. Znamenalo by to rozklad Kráľovstva zla, a to by predsa nikto nechcel, nie?

Všetky stupne detailne popísal Dante Alighieri v Božskej komédii. Napodiv sa trafil. Jeho predpoklady súhlasia aj so svedectvami ľudí, ktorí sa ocitli na prahu smrti. Peklo je miesto, kde vás budú opakovane trhať na kusy, miesto, kde budete hniť zaživa, kým nezačnete hniť odznovu. V pekle si užijete zombie na každý spôsob.

Na vyhradenom mieste bez Boha je jedna poriadne veľká zóna, kde sa davy ľudí navzájom mlátia, bijú, šklbajú, trhajú a hryzú. Robia tak stále. Naveky. Poriadne ich do toho povzbudzujú démoni.

Nie je žiadnym tajomstvom, že v pekle nájdete veľa ohňa. To patrí už do vžitej ľudovej múdrosti, vedia to aj malé deti. Samozrejme, ľudová múdrosť sa často rovná sedliackemu rozumu, ktorý niekedy vidí realitu jasnejšie ako exaktná veda a materializmus. Človek nie je len hmota. Kto o tom pochybuje, musí milovať plastelínu.

Vaše nové "duchovné telo" má znásobené zmysly, takže je isté, že v pekle budete prežívať trhanie na kusy stokrát bolestivejšie, než keby vás trhali na kusy za vášho života na Zemi. Ten, kto by zažil lámanie na kolese v pekle, by si na Zemi pri rovnakom lámaní čítal rozprávky a usmieval by sa! (V nebi na podobnom princípe prežívate väčšiu radosť.)

Znásilnenia, vraždy a horšie veci získavajú v pekle inú úroveň. Vyššiu. Ani zďaleka si nerobia navzájom zle len ľudia. V pekle vás diabli opakovane znásilnia, zabijú a roztrhajú. Na to, čo tam čaká na duše, nestačia ani súčasné horory. Všadeprítomný oheň vás počas toho trhania na kusy pečie odspodu, keby vás to trhanie trápilo trochu menej.

Pozeráte sa na vlastné telo, na mäso, ako sa vám šúpe z kostí. Ako hnije. Niekto vám odtrhne nohu a bije vás ňou po hlave. Iný démon vám odhryzne kus ruky, teší sa a prežúva ju. Okrem ohňa sú všade výkaly. Hýbete sa v nich a v hĺbke duše viete, ža tak na tom budete stále. V pekle vás nezachráni ani volanie k Bohu či modlitba. To je súčasťou Božieho mystéria a na otázky neexistujú presné odpovede.

Zážitkov na prahu smrti a svedectiev, ktoré opisujú peklo, je pomenej. Častejšie títo ľudia navštevujú nebo.

Sem-tam sa stane, že niekto uvidí realitu pekla a onemie. Ľudia, ktorí zažili miesto bez Boha a vrátili sa na Zem, zväčša o pekle nemôžu hovoriť. Ich spomienky sú ukryté kdesi v podvedomí. Odborníci sa zhodujú, že tie najsilnejšie traumy si náš organizmus schováva sám pred sebou v rámci sebaobrany.

Odomknutie týchto spomienok by totiž mohlo viesť k psychickému i fyzickému kolapsu človeka. Ľahko sa môžeme dovtípiť, že prechádzka peklom je práve takýto zážitok.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo