Posledné vzopätie Anny Záborskej

To, že Hlina, napriek čomukoľvek, nezobral partnersky Záborskú a spol. na kandidátku sa dá ospravedlniť iba tým, ak má istotu, že Kresťanská únia by po voľbách podporila Smer, lebo spojenectvo Kresťanskej únie s Matovičom môže byť pre KDH zničujúce.

V súvislosti s dohodou o neútočení medzi PS/Spolu a KDH sa udiala veľká vec. Kresťanská únia sa spojila s Matovičom. Kresťanská únia odôvodňuje, v podaní Anny Záborskej presvedčivo a dôveryhodne, svoj vznik a odštiepenie sa od KDH tým, že sa KDH liberalizuje a na rozdiel od KDŽP, ktoré tvrdí o KDH to isté, nie je ochotná sa spájať s Harabinom, či Dankom.

Kresťanská únia získala v eurovoľbách skoro štyri percentá. Mnohí voliči KDH by volili Annu Záborskú na kandidátke KDH, no volili KDH aj bez nej. Voliči Škripeka nemajú k Matovičovi lojalitu, bolo jasné, že Škripek osloví väčší počet svojich pôvodných voličov ako Anna Záborská. 

Hlina sa spojil pred voľbami s ultraliberálnou stranou. Nechajme bokom, že to nie je žiadne spojenie, ale len dohoda o neútočení. Dôležité je ako to média interpretujú a ako je to vnímané voličmi. Aktérom muselo byť jasné, že to bude brané ako akt úzkej spolupráce. Dá sa predpokladať, že bolo cieľom aby to tak bolo. „Spájame sa s víťazom. Nebudeme sa hádať.  Nie sme až takí staromódni. Zvezieme sa na progresívnej vlne.“

Asi aj bolo očakávané, že prídu nespokojné reakcie v súvislosti s udržaním  pozícii konzervatívnych hodnôt v spoločnosti, ktoré progresívci majú v pláne a programe vytláčať na okraj spoločnosti a nahradiť ich.

Za  to, že je KDH vnímané ako liberalizujúce sa si môže samo. Plus všetci, ktorí mohli aj nemohli, sa toho chytili, a ako zvykne Hlina hovoriť, „počujú aj trávu rásť“.

V eurovoľbách bol biľag liberalizmu na KDH ešte matný, v podobe zvoleného europoslanca, zahmlený mnohými prolajfermi prvej triedy.

V lete prišla otázočka Kovačiča na Hlinu, ohľadom  registrovaných partnerstiev, čoho sa chytil Chromík, a už to išlo, verejná výzva, články. Hlina to zaklincoval dohodou o neútočení s ideologickým protivníkom, z ktorého sa vykľul propagátor drog medzi vysokoškolskou mládežou.

Počas toho sa z Matoviča stávala persona non grata, pre opozičných lídrov nezvaný hosť, ani cynická hra na city mu nevyšla. Tak sa zahral na Harabina a privlastnil si Chromíkovú agendu. Asi to až tak nevadí. Veď na Slovensku sa už stalo zvykom, že je jedno kto, hlavne, že presadzuje tú správnu agendu. Napokon táto teória nemá len tak hocakých tvorcov či zástancov.

Blbé v tom celom je, že po zrelej úvahe, oprostenej od emócii, poučený vývojom na západe, kresťanský volič, musí dať Chromíkovi, chtiac – nechtiac, za pravdu. Otváranie témy registrovaných partnerstiev je cesta do pekla. Sama som napísala v jednej diskusii, že by som liberálom schválila čokoľvek okrem eutanázie, ak by oni zrušili zákon, ktorý umožňuje potraty.

Rozmýšľala som nad tým.

Môj návrh by bol aby sa o zavedení registrovaných či životných partnerstiev hlasovalo demokraticky v referende, ide o usporiadanie vzťahov v spoločnosti. Zrejme by prišla požiadavka z liberálnej strany, aby sa tak isto, v referende, hlasovalo aj o živote nenarodených. Myslím si, že nie je možné hlasovať o práve na život v referende. Toto právo nemá byť nikomu odoberané. Je nevyhnutné zadefinovať nenarodeného človeka ako človeka a priradiť mu všetky ľudské práva. Najmä základné ľudské právo, právo na život. Pochybujem, že by po tom bolo zdôvodniteľné jeho zabíjanie.

Ak pripustime, že na Slovensku žije nezanedbateľná skupina voličov, pre ktorých sú hodnotové témy nadradené nad korupciu natoľko, že sú ochotní voliť so zaťatými zubami radšej akýchkoľvek konzervatívcov, než kohokoľvek, kto je liberál, či tak pôsobí, vrátane KDH, či Kisku, tak im spadol veľký kameň zo srdca a majú možnosť voliť Kresťanskú Úniu, ktorá sa voči liberálom jasne vyhranila. Nehovoriac o tom, že táto strana má potenciál získať i voličov KDH, ktorí by volili KDH, napriek tomu, že sa im dohoda s PS/Spolu nepáči, ale Harabin či Danko sú pre nich absolútne nevoliteľní. Inými slovami má KÚ obrovský potenciál. Igor Matovič má pohodlne istý parlament. Tento projekt bude mať úspech. On už svoje urobil, môže ísť pokojne do volieb na dovolenku.

Hlina si za to môže do veľkej miery sám. Rozmýšľam či mi nezačína pripomínať osud izraelského kráľa Saula, alebo má nádej na osud Jóba. Hovoriť o Vašečkovi s dešpektom ako o človeku, ktorý to všetko robí preto, že sa nechce vrátiť k sedemsto eurovému učiteľskému platu, je nehodné kresťanského politika. Hovorí to viac o Hlinovi než o Vašečkovi. Zosmiešniť Harabina je potrebné, ale zhadzovať Vašečku je nemiestne. A to som Vašečkova kritička.

Anna Záborská je posledná politicky činná veľká slovenská kresťanská osobnosť. Je pre mňa nepochopiteľné, že nemala v KDH podporu, pre svoju kandidatúru do europarlamentu, prípadne predtým do prezidentských volieb. Ak v KDH panuje akási čudná servilnosť voči súčasnému predsedovi, nie je to dobré.

Záborská sa vymedzuje voči Hlinovi dlhodobo, konzistnente, od začiatku. Je jeho kritičkou. Ku cti jej slúži, že na rozdiel od ostatných kritikov u nej nie sú postrehnuteľné podpásové, manipulatívne, útoky. Na boj proti Hlinovému vnímaniu kresťanskej politiky si vybrala Vašečku. Je čudné, že nenašla nikoho v KDH.

Vyzeralo to tak, že KDH má našliapnuté na vynikajúci výsledok, lenže nálepku liberalizujúceho sa hnutia sa mu nedarí odlepiť, a ani sa o to príliš nesnaží. Niečo podobné, ako sa stalo Mikloškovi v prezidentských voľbách, nevyhranil sa voči liberalizmu, nestiahol k sebe konzervatívnych voličov zo všetkých strán. Je človekom spájania, a túto svoju polohou neobetoval ani pre lepší výsledok.

V otázke spolupráce konzervatívcov a liberálov môže byť Kiska niečo ako Dzurinda.  Lenže Hlina nie je ako Čarnogurský. Veľmi pritiahnuté za vlasy je Hlina paradoxne skôr ako spomínaný Mikloško. Skúsme si položiť otázku ako by dopadlo KDH v súvislosti s SDK, ak by Dzurindovi nečelil Čarnogurský ale Mikloško. Asi by sme tu dnes žiadne KDH nemali.

Záborská odišla z KDH. Založila so Škripekom KÚ. KÚ takmer uspela v eurovoľbách. Výrazne oslabila KDH aj Matoviča. Čo svedčí o jej sile.

To, že Hlina, napriek čomukoľvek, nezobral partnersky Záborskú a spol. na kandidátku sa dá ospravedlniť iba tým, ak má istotu, že Kresťanská únia by po voľbách podporila Smer, lebo spojenectvo Kresťanskej únie s Matovičom môže byť pre KDH zničujúce.

Anna Záborská povedala, že vďaka spojeniu Kresťanskej Únie s Igorom Matovičom  budú mať kresťania v parlamente svoje zastúpenie.

V tejto súvislosti, je dôležité položiť si podstatnú otázku, kto okrem Anny Záborskej, Richarda Vašečku a Branislava Škripeka je Kresťanská únia?

Je výrok Anny Záborskej fakt? Alebo mýtus? Naozaj bez Kresťanskej Únie nebudú mať kresťania v parlamente svoje zastúpenie? Ak doplníme do tej vety slovíčko AJ, stáva sa pravdivou. AJ vďaka Kresťanskej únii budú mať kresťania v parlamente svoje zastúpenie.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo