Potrebujeme zmenu volebného systému

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Potrebujeme zmenu volebného systému

Už ma unavuje sledovať tie každodenné zmeny na politickej scéne. Nepoctivé prezliekanie kabátov, nepoctivé profilovanie sa, hranie sa na niekoho iného ako sme v skutočnosti. Kam vietor, tam plášť. Keď treba, som liberál, keď treba, som kresťan. A Keď treba, založím si stranu, alebo kúpim, alebo prestúpim. V tomto sa už ani vyznať nedá. Potrebujeme zmeniť systém. Pretože súčasťou, ba dokonca pilierom tohto skorumpovaného oligarchicko-mafiánskeho systému, je volebný systém.

Pri súčasnom straníckom nastavení a počte strán je jasné, že veľa hlasov ľudí bude prepadať. 5% hranica na parlament pri aktuálnom počte strán je priam krkolomná. Navyše sa v tej ponuke už nedá vyznať. Do toho nám tu pribudla ďalšia hybridná strana, už tu nemáme len OĽaNO, ktoré trhá rekordy s počtom rôznych subjektov a názorov na kandidátke, pribúda nám tu aj strana ZA ĽUDÍ, kde sú na jednej kandidátke silné konzervatívne osobnosti aj liberálne.

Ak chceme naozaj dostávať do parlamentu kvalitných ľudí, nielen na základe straníckej príslušnosti, musíme začať hovoriť o zmene. Myslím si, že je poctivé, aby volič vedel, koho a čo volí. Keď chce dostať liberálov, volí liberálov. Keď chce konzervatívcov, volí konzervatívcov. Keď chce stredových politikov, volí stredových politikov. Volí osobnosti. Myslím si, že je férové, aby sme si obliekli dresy, ako v tej pesničke od elánu. Aby bolo jasné, kto za koho kope.

Hovorme o novom volebnom systéme. Systéme, kde máte na výber 3 bloky: Konzervatívny, stredový a liberálny. Každý politický subjekt si môže vybrať jeden blok, ktorý bude reprezentovať. Tam postaví svoju kandidátku. A volič si bude môcť vybrať osobnosti naprieč všetkými stranami v tomto spektre. Napríklad 10 krúžkami. A 150 ľudí s najviac krúžkami sa dostane do parlamentu. Žiadne hranice 5%,  žiadna obmedzená možnosť. Je to korektné voči kresťanom, liberálom, národnostným, etnickým aj iným menšinám, ktorí si môžu vybrať v rámci svojich politických preferencii.

Nepotrebovali by sme žiadne koalície ani zlepence. Napríklad v konzervatívnom bloku by podľa aktuálnej situácie boli strany KDH, KU, SMK, KOTLEBA, HARABIN. V stredovom bloku by bolo OĽaNO, SPOLU, Za Ľudí, SMER, Socialisti. V liberálnom SaS, PS, DS a MOST.

To je poctivý výber. Každý si v svojom bloku môže zakrúžkovať ktoré osobnosti chce. Je to naozaj o osobnostiach, nie o stranách. Strany založené na jednom-dvoch-troch osobnostiach potom prekrúžkujú len jednu-dve-tri osobnosti. Nie 12. Keď ma napríklad v konzervatívnom bloku zaujme 5 kandidátov KDH, traja KU a dvaja SMK, tak si ich zakrúžkujem. A nemusím sa stresovať, či môj hlas prepadne, či sa ten alebo onen subjekt dostane do parlamentu. Bude to o sile osobností a ich programe.  To je demokratické. To je dobré pre spoločnosť a zlé pre extrém a pre mafiu.

Ak si myslíte, že by to malo byť inak, tak pozývam do diskusie. Pretože o tom diskutovať treba. Pretože súčasný model nefunguje. Poďme ho zlepšiť. Prestaňme o zmene len rečniť. Vykonajme ju.

Budem rád, ak sa tento blog pretaví do skutočnej diskusie o zmene volebného systému. Alebo aj do iniciatívy o zmenu volebného systému.

Diskusiu pod článkom vítam. Ale prosím, bez invektív a dehonestácie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo