Birmovka - viac ako formalita

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Birmovka - viac ako formalita

Čo v skutočnosti znamená byť pobirmovaný?

Pred pár dňami som sa zúčastnil slávnosti udeľovania sviatosti birmovania. K birmovke pristupovala moja známa a tak som jej šiel popriať nielen veľa dobrého do života kresťanskej dospelosti, ale aj sám načerpať a vyzbrojiť sa Duchom Svätým. 

Ak mám byť celkom úprimný, pred vstupom do kostola ma však tak trošku premohla zvedavosť a chcel som vedieť, čo za ľudkovia pristupujú k sviatosti. Sadol som si na strategické miesto dozadu a „čekoval“ terén. Čakanie na omšu sa trochu predlžilo - viacerí sa nervózne mrvili, istá žena upravovala jednému birmovancovi vlasy. Verím, že to boli matka a syn.

A samozrejme, popritom všetkom som sa v prvom rade duchovne pripravoval na omšu ... 

Po skončení slávnosti som vychádzal z kostola s nádejou, že ten Duch Svätý sa predsa len uchytil u tých mladých. Moja radostná bublina však čoskoro spľasla. Prebíjal som sa v hlúčiku ľudí k svojim známym, keď som zrazu stretol svojho čerstvo pobirmovaného kamaráta. Srdečne som sa mu prihovoril: „Čau, no ako?“ Odpoveď: „Konečne už nebudem musieť chodiť na stretká v piatok. “ Prichytil som sa pri smiechu, no táto tragikomická poznámka vo mne podnietila hlbšie otázky. Je birmovka len peknou rodinnou udalosťou? Povinnou jazdou, po ktorej budem mať z krku naliehanie rodičov a zopár euríkov a darčekov na viac? A možno najdôležitejšia otázka znie- dokážeme my kresťania týmto mladým ľuďom príťažlivým spôsobom sprostredkovať Krista? Kristus totiž bol príťažlivý.

Vrátim sa späť k svojej birmovke, z ktorej si pamätám jedine dve veci - že jeden spolubirmovanec si zvolil birmovné meno Gerard a že mi spolužiačky pochválili vyber obleku. Z odstupom času však musím skonštatovať, že práve z tejto sviatosti žijem dodnes. 

Ľudský život ma svoje fázy a prechody. Narodíme sa, prechádzame si pubertou, dospelosťou atď. Podobne je to v duchovnom živote. Krstom sa duchovne narodíme, stávame sa Božím dieťaťom. Sviatosťou birmovania prekračujeme prah kresťanskej dospelosti a dostávame do života posilu Ducha Svätého, tretej božskej osoby.

Prečo je dnes Duch Svätý taký dôležitý? Z jednoduchého dôvodu – moderný človek sa stráca v zradnej hmle rôznych názorov a ponúk a preto potrebuje neomylný kompas. Toto GPS (alebo ináč Ducha Svätého) potrebuje dnešní mladí ako soľ – od rozhodovania pre budúce životné povolanie cez správne usporiadanie rebríčka hodnôt až po rozlišovanie dobra od zla, normálneho od nenormálneho. Mladí nepotrebujú k birmovke do daru najnovšiu techniku, ale dar rozlišovania – podľa mňa najpotrebnejší dar do súčasnej zmätenej doby. 

Aj z mojej, na prvý pohľad neslávnej birmovky urobil Boh niečo výnimočné. Preto nelámem nad žiadnym čerstvo pobirmovaným človiečikom palicu. Duch Svätý urobí svoju robotu neviditeľne, trpezlivo a pritom tak skvele.

Titulný obrázokhttps://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Spirit

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo