Čo sa stalo s integritou autentických kresťanov?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo sa stalo s integritou autentických kresťanov?

Tragikomické ohlásenie spolupráce medzi Oľano a KÚ

Dnes sa Igor Matovič, Anna Záborská, Marek Krajčí, Edo Heger a Richard Vašečka postavili spoločne pred kamery a slávnostne vyhlásili, že budú na spoločnej kandidátke vo voľbách do NR SR.Nie že by to bolo až také prekvapivé. Predstavitelia KÚ si zrátali, že sa potrebujú s niekým spojiť, aby sa dostali do NR SR. Jozef Majchrák to pomerne jasne pomenoval.

Igor Matovič počas tlačovky povedal: „V politike by sme mali vždy hovoriť pravdu bez ohľadu na následky.“ Hoci si osobne myslím, že na následky by sme mali prihliadať, no skutočne, pravda oslobodzuje.

Čo je teda tou pravdou o spolupráci medzi hnutím Oľano a Kresťanskou úniou?

Podľa mňa je to prejav hlbokej neintegrity z oboch strán. Aby sme porozumeli prečo, musíme si trochu zaspomínať.

Vašečka – kandidát na predsedu KDH

Približne pred dvoma rokmi sa Richard Vašečka rozhodol, že odíde z Oľano, kde bol predseda poslaneckého klubu, vstúpi do KDH a vyzve Alojza Hlinu o predsednícke kreslo. Povedal, že aj keby sa nestal predsedom, neodíde z KDH. Igor Matovič sa o ňom vtedy vyjadril nasledovne: „Anektovať predsedu mimo vlastnej strany na poslednú chvíľu a podraziť nohy tomu, čo urobil kus práce naozaj podľa mňa nie je ľudské, nie je správne a nie je kresťanské.“
Vieme ako to dopadlo. Richard Vašečka prehral (prispelo k tomu aj to, že vyhlásil súťaž o autentickejšieho kresťana), odmietol post podpredsedu KDH a o rok vystúpil z KDH, lebo išiel zakladať Kresťanskú úniu.
Igorovi Matovičovi to dnes nevadí. Vašečkovi nevadí, že jeho blízky priateľ, Branislav Škripek, pre závažný spor s Matovičom odišiel z Oľano za nie pekných okolností.

Keby Vašečka prijal ponuku stať sa podpredsedom, mohol byť dnes na kandidátke KDH v top 10 a nominovať si vlastných ľudí. Zdieľať

Keby Vašečka prijal ponuku stať sa podpredsedom, mohol byť dnes na kandidátke KDH v top 10 a nominovať si vlastných ľudí.

 

 

 

Matovič ako cirkusant

Anna Záborská sa pred voľbami do EP, keď stváral Matovič svoje saltá mortale, vyjadrila  nasledovne: "Politik, ktorý podriadi všetko tomu, aby sa o ňom písalo na prvých stránkach novín, je nezodpovedný hazardér. To, čo Igor Matovič predvádza v súvislosti s eurovoľbami, nie je politika, ale cirkus.“ Plne s ňou súhlasím. Teraz jej nevadí kandidovať s týmto človekom na jednej kandidátke a robiť mu kampaň? P. Záborská predviedla apológiu (obhajobu) na Oľano v priamom prenose TA3. Vážim si ju, no toto vystúpenie bolo hlboko pod jej úroveň.

Keby sa p. Záborská rozhodla zotrvať v KDH, mohla byť nielen na top miestach kandidátky, ale niesla by úctu a rešpekt za jej 30-ročný zápas v KDH za lepšie Slovensko. Teraz ju mnohí vnímajú, bohužiaľ, tak, že zradila KDH v krízovom momente kvôli vlastnému miestu v Európskom parlamente, do ktorého sa nakoniec ani nedostala. K tomu sa ešte pridá aj fakt, že KDH mohlo mať ďalší mandát, niet štiepenia. Celé renomé p. Záborskej u časti voličov preto úplne padá.

Autentickí kresťania v nie kresťansko-demokratickej strane

Nedávno som napísal blog, v ktorom som sa snažil poukázať na zásadné skutočnosti: Oľano nie je kresťansko-demokratická strana, je to antikorupčná strana. Igor Matovič dotiahol cez Oľano do NR SR liberálne presvedčených, ktorí hlasujú proti sprísneniu potratového zákona a bez problémov by zaregistrovali za životné/registrované partnerstvá. Ako si to má človek vysvetliť, že proliferi ako Vašečka a Záborská uprednostnia Matoviča pred KDH, ktoré dlhodobo, konzistentne a jednotne bojuje za život a rodinu? KDH má explicitne v programe, že PREDLOŽÍ zákon o ochrane života.

KDH má explicitne v programe, že PREDLOŽÍ zákon o ochrane života. Zdieľať

Žiadny poslanec za KDH by nehlasoval proti pri sprísnení potratového zákona. Okrem toho, je vyslovene čudné, že sa predstavitelia KÚ teraz tvária ako veľkí bojovníci s mafiou a korupciou, keď to nie je ich ťažisková téma a nezdajú sa byť presvedčiví – autentickí.

Tiež ma udivuje fakt, že po odchode Veroniky Remišovej, Anny Verešovej, Soni Gáborčákovej, Eleny Červeňákovej, či Jozefa Lukáča (kresťanské krídlo Oľano), p. Záborskej a p. Vašečkovi nevadí kritika zmienených osobností voči Oľanu. Oľano nemá regionálne štruktúry, je to Matovičov súkromný, nedemokratický projekt, ktorý zatiaľ nemá ani zákonom stanovených 45 členov. Takto vyzerá zasnúbená zem autentických kresťanov?

Integrita Branislava Škripeka

Branislav Škripek sa rozhodol nepripojiť ku ostatným predstaviteľom KÚ. Je to pochopiteľné vzhľadom na ostrý konflikt na začiatku tohto roka. O čo šlo? V eurovoľbách 2014 získal mandát za Oľano konzervatívny poslanec, Braňo Škripek. Igor Matovič v eurovoľbách 2019 chcel, aby teraz dal priestor liberálnemu kandidátovi, aj keby zvíťazil predstaviteľ kresťanských hodnôt.

Igor Matovič v eurovoľbách 2019 chcel, aby teraz dal priestor liberálnemu kandidátovi, aj keby zvíťazil predstaviteľ kresťanských hodnôt. Zdieľať

Škripek sa mal teda vzdať v prospech liberála, ak by vyhral. To, samozrejme, Braňo Škripek nemohol akceptovať. Mimochodom, takto sa správa „politický zástupca kresťanov“ voči kresťanskému kandidátovi. Autenticky kresťanské od Igora Matoviča, že?
Aspoň takto by som chcel oceniť Braňa Škripeka, že sa rozhodol zachovať si tvár. Bolo by skutočne vtipné, keby KDH v mene bratskej pomoci Oľanu vzalo teraz na kandidátku práve Braňa Škripeka, keďže Oľano tak veľmi pomohlo KDH tým, že ho kanibalizuje a vzalo  predstaviteľov KÚ na kandidátku.

Spor o integritu

Keď o hovorím o integrite, očakávam ju od všetkých politikov, no najmä od kresťanských politikov. Určite sa neuspokojím, keď mi niekto povie: „Nejaké preskoky sem a tam sú v pohode, najmä keď sa treba spojiť v boji proti mafii.“ Veď predsa „Kto nie je verný v malom, nebude ani vo veľkom.“ Som veľmi zvedavý, či voliči KÚ budú schopní stráviť tieto čudné preskoky.

Čo dodať?

Budem sa tešiť, keď bude v NR SR čo najviac kresťanov po voľbách 2020. No tváriť sa, že chcem spolupracovať a popritom druhému hádzať mesiace polená pod nohy s kresťanmi za chrbtom, naozaj nie je cesta. Pritom sa ešte stavať do pozície, že tu jediný interpretujem vôľu Božiu.


Zdroje:
https://www.postoj.sk/vendor/laravel-filemanager/images/januar-19/skripek-0079.jpg
http://ipravda.sk/res/2019/05/27/thumbs/eurovolby-prvy-romsky-europoslanec-olano-matovic-peter-pollak-clanokW.jpg

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo