Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. október 2019

Zastavme ekohystériu

Používam plátené vrecká namiesto igelitových vrecúšok, a úplne ma ide dopáliť keď vidím jednorazové rukavice na pečivo či ovocie a zeleninu. Avšak myslím si, že súčasná ekologická hystéria, ktorej ikonou sa stala Greta Thunberg, už zašla priďaleko.

Prečo sa mi nepozdáva súčasný klimatický alarmizmus? Za prvé, ide o šírenie poplašnej správy. Aj v minulosti tu boli rôzne hnutia, ktoré rôznakým spôsobom maľovali čerta na stenu, vraj bude koniec sveta. Či už išlo o symbolický rok 1000, kedy mali nastať rôzne apokalyptické scenáre, alebo o rok 2000, kedy mala padnúť svetová ekonomika, keďže pre počítače mal byť rok 2000 tým istým čo rok 1900. Alebo ešte novšieho dáta tu bola panika s mayským kalendárom. Ako vidíme, všetci sme živí a zdraví. Žiaden koniec sveta nenastal. Ani Marxova svetová revolúcia, ani nič ďalšie. Takže čil.

Kedy bolo klimatické optimum?

Alarmisti varujú, že pokračuje globálne otepľovanie! No a ? V rámci ľudských dejín, dokonca v rámci nášho letopočtu prebehli rôzne klimatické variácie. Kto mi neverí, stačí si na anglickej wikipedii pozrieť heslá :

  • Roman Warm Period
  • Late Antique Little Ice Age
  • Medieval Warm Period
  • Little Ice Age

Počas trvania a prekvitania Rímskej ríše bola teplota zhruba podobná alebo rovnaká ako v súčasnosti. Vedci hovoria o klimatickom optime (!). Optimálny stav je podľa slovníka slovenského jazyka „ najlepšie vyhovujúci, najlepší, najpriaznivejší, najvýhodnejší“ . Následne nastalo v šiestom storočí významné ochladenie, ktoré mohlo byť dôsledkom sopečných erupcii, či vyľudneniu v Rímskej ríši spôsobené Justiniánovým morom. Toto ochladenie znamenalo zhoršenie podmienok na mongolskej stepi, čo prinútilo Húnov zamieriť na západ a viedlo ku Sťahovaniu národov. Ochladenie znamenalo okrem iného aj znesiteľnejšie podmienky na Blízkom Východe, čo umožnil vznik raného moslimského kalifátu

Okolo roku 1000 sa začína opäť otepľovať. Zhruba v tom čase vznikajú kráľovstvá v Škandinávii či v strednej Európe. Vikingovia vtedy osídlili Grónsko a podnikali plavby až do Severnej Ameriky. Počas obdobia baroka zasa nastala „Malá doba ľadová“, kedy holandskí maliari často kreslili deti ako sa korčuľujú; scény, ktoré dnes už v krajine ako Holandsko prirodzene v zime neuvidíme.

Vieme teda hovoriť o tom, že klíma sa v priebehu posledných 2000 rokov viackrát zmenila, boli obdobia chladnejšie a obdobia teplejšie, to je holý fakt. Napriek hystérii to boli práve tie teplejšie obdobia, ktoré sú pomenované ako klimatické optimá, a chladnejšie obdobia (aj keď ľudia okolo obratníkov sa určite potešili ochladeniu) takýto atribút nenesú. Mohli by sme naším ekologickým aktivistom odkázať, nech nebláznia, aj v súčasnosti sa nachádzame uprostred klimatického optima, ale to by som tu asi čítal veľa rôznych „vyšperkovaných“ komentárov.

Neuväzujme si ďalšie železné gule na členky

Popri teplotnom aspekte tu však máme aj aspekt znečistenia. To je pravda a je to seriózny problém. Avšak ak by sa aj celá Európska únia podvolila tlaku demonštrantov (aj keď tu nemáme uličnú demokraciu, všakáno), tak problém sa zďaleka nevyrieši. Európska únia  už má toľko ekologických štandardov, že je pravdepodobne zbytočné si uväzovať ďalšiu železnú guľu, obzvlášť pokiaľ krajiny ako Čína, India či Indonézia si znečisťujú veselo ďalej. Predstavte si nadnárodnú priemyselnú firmu, ktorá si môže vybrať: buď má dodržiavať až likvidačné ekologické normy, alebo sa spakuje niekam, kde ekoregulácie nemajú moc, navyše je tam lacná pracovná sila, a môže sa úplne vybabrať na  všetky ekologické predpisy.

Inzercia

Chápete to? Je totálna blbosť zvyšovať už aj tak prísne pravidlá v Európe, a tým si znižovať konkurencieschopnosť, keď niektoré krajiny nemajú ani polovičné štandardy, vedia to vyrobiť za zlomok ceny akú máme u nás a v dnešnom globalizovanom svete je preprava to najmenej.

Namiesto toho, ak chceme niečo spraviť pre planétu, môžeme investovať do ekologického rozvoja v krajinách tretieho sveta. Aby keď sa tam niečo buduje, tak aby to zbytočne neznečisťovalo. Mnoho z tých krajín má vlastných problémov iks plus päť a nemajú dostatok prostriedkov na to, aby pokryli aj tento rozmer.

 

Je pravda, že otázka zmeny klímy tu je. Je na stole, a treba ju politicky uchopiť. Ak sa jej vôbec nechytíme a budú jej obsah diktovať tí, ktorí najviac kričia, dejiny sa môžu zopakovať. Pamätajme, ako robotnícku tému si sprivatizovali komunisti a ako to dopadlo. Hovorme o tom, a buďme hlasom rozumu

Odporúčame

Blog
Otázka pre Európanov

Otázka pre Európanov

Prečo Európska únia sa nejde biť za svoje hodnoty? Naozaj necháme padnúť domáci pokus o demokraciu na Blízkom Východe? Potom sa nečudujme, že si Turci myslia, že nás môžu kedykoľvk vydierať tým, že nám pošlu utečencov