Tanzánia: malária a špagety

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tanzánia: malária a špagety

Ráno som sa opäť zobudil na silnejúci hlas z nekvalitného megafónu, ktorý zvolával moslimov na ranné modlitby. S prvým nádychom som si pretrel oči a poodhrnul moskytiéru, ktorá pokrývala celú posteľ.

 Môj prebúdzajúci sa zrak ako prvú rozoznal črtajúcu sa postavu Martina, kanadského spolubývajúceho v mojom veku, ktorý si práve balil notebook a nasadzoval helmu do roboty, kam zásadne chodil svojim skútrom. Monikina posteľ však bola prázdna. V prekvapení, pretože moja nemecká kamarátka je veru hrdá sedmospáčka, som sa ponáhľal do hostelovej kúpeľne, kde som ju aj našiel. Ležala na zemi pri záchode v spoločnosti švábov a sotva sa hýbala...

V hlave mi prebehli všetky možné scenáre,vrátane fantázii hodných sfilmovania, no napokon som sa dopátral skutočnosti. Monika celú noc vracala, mala žaludočné kŕče, teplotu a cítila sa neskutočne slabá. Reflexívne som vybral svoj mobil a až pri otvorení telefónneho zoznamu som si začal uvedomovať, koho číslo hľadám. Bol to telefón nášho miestneho priateľa, ktorého sme spoznali počas zdolávania Kilimanjára, majiteľa začínajúcej safari agentúry. O pár minút už trúbil pred našou bránou na staručkej Toyote. Monika sa pomaličky usadila na vŕzgajúcom sedadle spolujazdca (chcel som napísať, že sme jej do auta pomohli, lebo by sa to na jej stav aj patrilo. No Moni je veľmi hrdé dievča, ktoré náznaky gentlemanského chovania posudzuje ako zbytočný prežitok tradičného fungovania spoločnosti, ktorému dva krát neholduje).

Nemocnice v Tanzánií nie som na tom o nič lepšie, ako v iných krajinách východnej Afriky. I preto sme preistotu uprednostnili súkromnú indskú nemocnicu, pred tou verejnou. Po otvorení dverí nemocnice, do ktorej sme vkladali naše nádeje, ma ovanul zápach ľudských výkalov. I napriek tomu sa mi nemocnica pozdávala v schopnejšom stave ako tie, na ktoré som vo východnej Afrike zvyknutý. 8 ročné indské dievčatko za okienkom si odomňa notorickým hlasom vypýtalo 2000 shillingov (cca 1,5 eur), no po krátkej debate so staršou sestrou (12 rokov) a konštatovaní, že asi nie som miestny, sa opravila a žiadala ma o 30 dolárov. Hoci som mal po tejto scénke sto chutí niečo pekné, také od srdiečka povedať, musel som sa zdržať. Pri pohľade na preplnenú čakáreň a Moniku, bledú a skrúcajúcu sa od bolesti, som tie peniaze napokon položil na stôl a dostalo sa nám prednostného prijatia k doktorovi. Podstúpili sme sériu nie lacných testov, aby sme nakoniec vylúčili, že to mimo iných chorôb nebude malária, hoci sa tak doktorovi javilo (čím viac testov, tým väčší zárobok). Našťastie išlo len o brušnú infekciu, avšak s dobou trvania liečby 2-3 týždne. Po krátkej debate, hľadajúc príčinu vzniku tejto nemilej zdravotnej situácie, sme dospeli k záveru, že pravdepodobne nie som ten najlepší kuchár:) Pravdepodobne boli na vine moje špagety, ktoré som hrdo pripravil na večeru (ako jediné jedlo, ktoré som bol schopný pripravit), resp. suroviny, ktoré som dostatočne "tepelne neupravil".

Nasledujúce dni som strávil pri posteli mojej chorej kamarátky. Bol som však veľmi spokojný, pretože po hodinách hľadania som našiel obchodík, kde som mohol kúpiť kamilkový čaj, balenie suchárov a niečo z arabskej pekárničky, čo sa aspoň tvarom, keď už nie chuťou, podobalo na našu vianočku. No ako sa blížila nedeľa a Monikin odlet z Nairobi domov, do Nemecka, bolo sa treba postarať o transport.

 Transport pacientky

(transport pacientky)

 

Keďže sa slečna ešte necítila na to, aby 8 hodín strávila v preplnenom mikrobuse s jedinou zastávkou, na hraniciach Tanzánie a Kene, musel som vymyslieť alternatívny plán. Myseľ mi automaticky zablúdila na jedinú miestnu oporu, nášho priateľa, ktorí nám pomohol pri prevoze do nemocnice. Prenajal som si jeho dodávku aj s vodičom, a zadné sedadlá som prisposobil tak, aby bola moja chorá kamarátka schopná ležať.

Na záver len dodám, že Monika v nedeľu šťastlivo odcestovala domov a ja "nešťastlivo" bojujem s úradmi o nové víza, inak budem musieť do 10 dní predčasne odcestovať na projekt do Etiópie.

 

(článok som pôvodne publikoval na inom webovom portáli v apríli 2014)

fotky sú dostupné na : http://sladkovicphoto.blogspot.com/2014/05/tanzania.html

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora