Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. október 2019

V Rakúsku konzervatívci vyhrali voľby, slovenskí kresťania útočia na KDH

V Rakúsku sa v dôsledku korupčnej kauzy, omnoho menšej než naše slovenské, konali 29. 9. predčasné voľby. S 38,4 % v nich zvíťazili konzervatívni ľudovci ÖVP. Na „kresťanskom“ Slovensku v r. 2016 kresťanskí demokrati vypadli z parlamentu, čo uľahčilo vznik 3. vlády Ficovho SMERu a rast korupcie. Teraz je KDH hlavným cieľom útokov „autentickejších“ kresťanov, Kotlebovcov, Kuffovcov, niektorých pro-liferov, Hlavných správ aj neobyčajného Matoviča.

V Rakúsku, podobne ako v celej demokratickej Západnej Európe je omnoho väčšia citlivosť občanov na korupciu, a menšia korupcia než na postkomunistickom Slovensku. Preto sa tam 29. septembra 2019 konali predčasné voľby v dôsledku kauzy, pri ktorej vlastne zo štátnej kauzy neunikol ani cent. Išlo o videonahrávku, podstatne menej závažnú než nahrávky kauzy Gorila s hlasom podobným premiérovi Ficovi, alebo Kočnerove Threemy. https://www.postoj.sk/43524/rakusku-vladu-zasiahol-korupcny-skandal-krajinu-cakaju-nove-volby Na Slovensku sme predčasné voľby nedosiahli ani protestnými manifestáciami desiatok tisíc občanov po tom, ako korupčný systém tvorený vládnou koalíciou za pomoci justície dospel k vražde novinára Kuciaka so snúbenicou.

Slabý záujem o pozoruhodné výsledky

Tieto voľby v susednom Rakúsku s 38,4 %, vyhrala „tradičná“ konzervatívna strana ÖVP, ktorej predsedom je 33 ročný Sebastian Kurz. Druhí socialisti SPÖ získali 21,5 %, tretí nacionalisti FPÖ 17,3 %, ľavicoví Zelení si polepšili na 12,3  %, a liberáli Neos 7,4 %.

Na Slovensku sa tomu venovala len minimálna pozornosť. Asi to nenadchlo ani liberálov, ani socialistov, ani nacionalistov ani neštandardných politikov štýlu Matoviča či Kollára, alebo nových strán bez jasnej ideovej orientácie. Ani našich „proslovenských“ a „autentických“ kresťanov, ktorí už druhý rok zo všetkých strán útočia na KDH, aby sa znova nedostalo do parlamentu.  

Žiadnu analýzu či komentár som si nevšimol ani u našich konzervatívcov. Aj Postoj uverejnil len správu TASR. https://www.postoj.sk/47543/vo-volbach-v-rakusku-dominovali-podla-prvych-odhadov-kurzovi-ludovci a voči Kurzovi kritický „Rozhovor s Martinom Leidenfrostom“ https://www.postoj.sk/47575/sebastian-kurz-je-ako-trstina-vo-vetre Iný pohľad priniesol český Katolický týdeník, ktorý sa dôležitým a aktuálnym spoločensko-politickým témam venuje omnoho viac a kvalitnejšie než slovenské Katolícke noviny.

Sebastian Kurz - katolík a nekonfrontačný pragmatik

Historik Jaroslav Šebka v KT 41/2016 píše, že rozdiel medzi prvou a druhou stranou bol najväčší v povojnových dejinách Rakúska. Výrazne sa o to zaslúžil S. Kurz, ktorý si „sympatie získava príjemným vystupovaním, ani predvolebnú kampaň neviedol v útočnom duchu. O protivníkoch nehovorí ako o nepriateľoch, ale namiesto konfrontácie hľadá konsenzus.“ To je pravý opak nielen Mečiara a Fica, ale aj Kotlebovcov, Kuffovcov, Harabina a niektorých slovenských pro-liferov útočiacich proti KDH a Čaputovej. Kurz „dokazuje, že vo volebnom súboji môžu uspieť aj nečiernobiele riešenia.“

„Volebnú podporu mu zaistil aj pocit občanov, že chápe ich obavy a chce ich riešiť – nie len populisticky vyťahovať témy ako králikov z klobúka. Svojim programom bodoval najmä medzi staršími voličmi a ľudmi z vidieka, ktorí sú vo viacerých európskych krajinách zásobárňou podpory pre populistov. Voliči ocenili aj to, že sa v čase debát o migračnej kríze dokázal postaviť politike otvorenej náruče, ktorú v r. 2015 hlásala nemecká kancelárka Merkelová.“

„Sebastian Kurz je názorovo pružný politik, ale nemožno ho zaradiť len do rýdzo pragmatickej zásuvky. Je praktizujúcim katolíkom, ktorý sa radí skôr do konzervatívneho prúdu. V rozhovore pre Wiener Kirchenzeitung povedal, že viera hrá v jeho živote dôležitú úlohu a nie je len formalitou. … pravidelne chodí aj na procesiu „Božieho tela“. V r.  2016 sa Kurz zúčastnil „Pochodu pre Ježiša“, zatiaľ čo jeho socialistický oponent šiel demonštratívne na akciu LGBTI.

„Vyslovuje sa často aj pre ochranu prenasledovaných kresťanov vo svete. To je tiež téma, ktorá v európskej politike príliš nerezonuje, čo potom využíva vo svojej kampani proti EÚ napr. ruský prezident.“ (táto téme nerezonuje ani v slovenskej cirkvi, napriek tomu, že je to tiež o obrane života, viery a slobody, aj najlepší spôsob na zníženie počtu utečencov) „Súčasne si líder ľudovcov udržuje zdravý odstup od cirkevnej reprezentácie.“ Drobný „náboženský“ škandál ho zasiahol, keď mu na evangelikálnom zhromaždení dal požehnanie kontroverzný kazateľ, čo spustilo paľbu kritiky. Proti lavíne negatívnych vyjadrení sa ohradilo viedenské arcibiskupstvo, ktorého hovorca prehlásil, že kresťania sú stále vyzývaní k modlitbe za politikov. „Kurz dokázal, že je možné skrotiť nástup populistov.“

Na Slovensku je to tak

Tri štvrtiny obyvateľov Slovenska sa hlási ku kresťanstvu, asi 66 % ku Katolíckej cirkvi. Niektorí hovoria, že Slovensko je omnoho kresťanskejšie než liberalizmom pokazený Západ. Štát, politiku a justíciu tu však aj po 30 slobodných rokoch ovládajú bývalí komunisti, ich príbuzní, dediči a biznispartneri. Tí sú aj najväčšími veľkokapitalistami, a spolu vytvorili a rozvíjajú mafiánsko-korupčný systém, jeden z najhorších v Európe. A väčšina veriacich aj cirkevných predstaviteľov koná, ako by v tom nevidela žiaden problém. https://www.postoj.sk/33030/ako-krestania-pomahaju-komunistom-nacionalistom-extremistom-a-korupcnikom Ako-tak, ale príliš pomaly a stále nie dostatočne sa to začalo meniť až vďaka mnohotisícovým manifestáciám po vražde novinára.

Slovenským ekvivalentom rakúskej ÖVP je KDH. Kresťanskodemokratické hnutie od jeho vzniku kritizovali exkomunisti aj niektorí liberáli, pričom často strašili ľudí „čiernou totalitou“, a spájali KDH s cirkvou. Potom bolo KDH hlavným odporcom Mečiarovmu zlepencu exkomunistov a nacionalistov. Za najväčšieho škodcu označil KDH aj Mečiarov nasledovník Fico. V r. 2016 KDH vypadlo z parlamentu najmä zásluhou Kotlebo-voličov, antipropagandy niektorých exmečiarovcov vrátane duchovných, a aj „pokrokovejšieho“ ex-kádeháka Procházku. Prispela aj propaganda proti KDH na konšpiračných weboch Hlavné správy a AlianciaZaNedeľu, kde sa náboženské a cirkevné texty miešajú s Kotlebovskou, slovenskoštátnou a pro-Putiniovskou propagandou, a kde píšu aj exmečiarovci a V. Oberhauser z KDŽP. (viac tu: https://www.postoj.sk/11650/kdh-vyhodili-aj-miny-polozene-za-carnogurskeho

Kto nahradil KDH

Ján Figeľ, predseda KDH do volieb 2016, podobne ako S. Kurz vystupoval kultivovane, a mal ešte viac politickej praxe. Na Slovensku však aj medzi veriacimi zjavne viac zaberá útočný štýl Mečiara, Slotu, Fica, Kotlebu či Harabina. Z hľadiska vlastností podstatných pre dobrú a najmä kresťanskú politiku – kvalifikácia, charakter, hodnotová orientácia, úsilie o spravodlivosť a zásadné odmietanie násilia a totalitných režimov a ideológií – je lepší než šéfovia všetkých strán, ktoré sa v r.  2016 dostali do parlamentu.

Do NR SR sa namiesto KDH dostali najmä Kotlebova ĽSNS a Sieť ex-KádeHáka R. Procházku. To umožnilo vznik 3. vlády Ficovho SMERu a ďalší rast korupčného systému ktorý ovláda štát. Jeho obludný rozsah ukazujú stále nové odhalenia po Kuciakovej vražde, ku ktorej by za inej vlády pravdepodobne nedošlo.

Nový predseda KDH Alojz Hlina je mladší, a niektorých oslovil asi aj „ľudovejším“ štýlom, a tým že vyšiel medzi ľudí po celom Slovensku. To prispelo k úspechu KDH v komunálnych voľbách 2018. Preferencie KDH vzrástli.

V parlamentných voľbách 2016 dostalo KDH 4,94 % hlasov. V lete 2016 klesli na 4 %, v lete 2017 mali okolo 6 %, vo februári 2018 okolo 7,5 %, čo sú na mimoparlamentnú stranu dobré výsledky. Potom sa k trvalej kritike Kotlebovcov a HS pridala intenzívna kritika od A. Chromika a budúcich zakladateľov KDŽP. (Títo sa na rozdiel od KDH stavali negatívne aj k protikorupčným protestom po Kuciakovej vražde.) Napriek tomu sa v lete 2018 preferencie KDH pohybovali okolo 7 %. https://slovensko.hnonline.sk/1792553-velke-sklamanie-a-snaha-o-navrat-na-stratene-pozicie-pozrite-si-vyvoj-preferencii-kdh Podľa prieskumu agentúry Focus v auguste 2019 malo KDH napriek vyše ročnej antipropagande niektorých kresťanov vyššie preferencie než SaS, SNS, Sme Rodina aj OĽANO, pričom KDŽP malo tak málo, že ich ani neuvádzali. https://domov.sme.sk/c/22186118/prieskum-focus-augustove-preferencie.html Podľa agentúry MVK z augusta bolo 2019 KDH s 9,4 % na 3. mieste za SMERom a PS-Spolu. Spolu s preferenciami ostatných strán to naznačuje reálnu možnosť vytvorenia slušnejšej stredopravej vlády, čo zjavne vadí hlavne súčasným mocipánom a ich korupčným partnerom, aj extrémistom a doterajším nepriateľom KDH https://spravy.pravda.sk/volby-2020/clanok/524715-smer-sd-je-podla-prieskumu-stale-na-prvom-mieste-kdh-je-v-prvej-trojke/

Falošní proroci a konšpirátori?

Od začiatku kampane k prezidentským voľbám niektorí kresťania spochybňovali dôležitosť boja proti korupcii, a robili, a podnes robia propagandu proti Z Čaputovej strašením, že ona nikdy nepodpíše zákon na obmedzenie potratov. Takmer nikdy však nekritizujú šéfa vládnej a najsilnejšej parlamentnej strany Fica, ktorý má na schvaľovanie zákona podstatne väčší vplyv ako prezidentka, a ktorý sa opakovane vyjadril za zachovanie jestvujúceho potratového zákona. Teraz 5 dni po pochode za život v NR SR znova neprešiel ani do 2. čítania žiaden zo 4 ďalších návrhov. To dokazuje, že všetko čo v tomto zmysle strašili v súvislosti so Z. Čaputovou bolo pomýlené strašenie na nesprávnom mieste. (viac aj tu: https://www.postoj.sk/47828/pochod-za-zivot-medzi-liberalmi-a-kotlebovcami )

Teraz viacerí podobným spôsobom útočia na KDH a jeho predsedu A. Hlinu, strašiac tým ako to vraj bude hrozné, keď títo v novej vláde schvália registrované partnerstvá. Využívajú k tomu najmä predvolebnú dohodu KDH so stranou PS-SPOLU, pričom ignorujú podstatné fakty a súvislosti tejto dohody, aj jasné vyjadrenia A. Hlinu, aj to, že koaličné dohody sa robia až po voľbách podľa volebných výsledkov.

Inzercia

A. Hlina to dobre pomenoval, aj vyjadril svoj postoj: „Síce to nie je pravda, ale mohla by byť. Nie je to pravda, ale aj tak o tom napíšem a rozvediem teóriu do monštróznych konštrukcií. Prečo? Preto, lebo mi robí dobre, keď poškodzujem KDH (?). Definíciu manželstva pritom máme v ústave. Ja som už za ňu hlasoval, podporoval som ju výrazne v rozprave k tomuto zákonu.“ https://www.postoj.sk/45964/hovori-sa-tomu-obsesia

Neobyčajný Matovič útočí

K útokom proti Hlinovi a KDH sa pridal aj Igor Matovič. Ten má zásluhy v boji proti korupcii, ale jeho OĽANO je spolok ľudí rozdielnej ideovej a hodnotovej orientácie, od kresťanov po liberálov. Pomohol dostať sa do NRSR viacerým kvalitným poslancom, ale on pôsobí ako neriadená strela a opozíciu viac rozbíja než spája. Aj preto z jeho klubu odišlo niekoľko poslancov.

V deň eurovolieb 2018 vyrobil Matovič cirkevný škandál pri slávnosti prvého Sv. prijímania v Bazilike svätého Mikuláša v Trnave, kde zavádzajúcim obvinením poškodil dobré meno miestneho dekana, a zároveň robil počas volebného moratória reklamu svojmu kandidátovi. https://m.tkkbs.sk/mview.php?cisloclanku=20190527037

Teraz sa zdá, ako keby sa poučil z tohtoročných volieb, keď aj bývalí komunisti, nespravodlivý sudca-mečiarovec, a kandidát SMERu presadzujúci v europarlemente LGBTI agendu dostali podporu niektorých veriacich a cirkevných predstaviteľov za pár predvolebných vyhlásení proti Istanbulskému dohovoru. Tak v mene boja proti registrovaným partnerstvám aj on zaútočil na Hlinu. Tu je Hlinova reakcia https://www.postoj.sk/47593/igor-matovic-drzim-ti-palce Nebudem to bližšie komentovať.

Medzi dlhodobých kritikov KDH patrí na Postoji aj Vanda Rybanská. Jej blog proti Hlinovi zo 14.10. 2019 priniesol najdôležitejšiu zamlčiavanú informáciu v diskusii za ním – jeden z diskutujúcich uviedol, že Rybanská robí asistentku poslancovi Matovičovi. Vsjo jasno...

Zásadné chyby kampane proti KDH

Aj KDH robí chyby, ani Hlina nie je nekritizovateľný. Na tejto kampani proti nemu je najhoršia jej nevyvážená nespravodlivosť, konšpiračné obvinenia ignorujúce fakty, a to že zhoršuje šance, zastúpenia kresťanskej demokracie v slovenskom parlamente. Hlinu kritizujú za niečo, čo sami robia, alebo u iných ospravedlňujú.

Kotlebovcov ex sekretár KBS aj hovorca Pochodu za život pochválili za účasť, a povedali, že s nimi majú spoločné hodnoty - boj proti potratom, a tvária sa že je OK, keď sa dištancujú od ich extrémizmu a nacistických excesov. https://www.postoj.sk/47828/pochod-za-zivot-medzi-liberalmi-a-kotlebovcami Fica, Danka, Harabina, Šefčoviča pochvália niektorí duchovní za odmietnutie ID, a ignorujú ich zodpovednosť za budovanie korupčného systému, alebo to že v europarlamente presadzovali genderizmus. https://www.postoj.sk/47612/slovensky-socialisticky-eurokomisar-a-nepoucitelni-krestania

KDŽP uzavrelo dohodu o spolupráci so SNS, ktorá ako hlavný Mečiarov aj Ficov koaličný partner nesie spoluzodpovednosť aj za náš korupčný systém, aj za to že podnes platí komunsitický potratový zákon. O pár dní väščšna poslancov SNS aj šéf strany a NRSR Danko nehlasovaním prispeli k tomu, že neprešiel žiaden zo 4 návrhov na obmedzenie potratov, ale žiaden z horlivých antipotratárov ich nekritizoval.

Keď však Hlina spraví dohodu s PS „že urobíme všetko preto, aby sme popretŕhali väzby medzi políciou, prokuratúrou, justíciou a ľuďmi, ktorí sú napojení na zločineckú sieť“, https://dennikn.sk/minuta/1556216/ pričom Hlina jasne povedal že hodnotový svet majú rozdielny, a podporil súčasnú ústavnú definíciu rodiny, zrazu treba útočiť, obviňovať a konšpirovať.

Nepoznajú alebo ignorujú učenie Cirkvi o politike

Ignorujú tiež fakt, že to, na čom sa KDH s PSPOLU zhodli, je v súlade aj s náukou Katolíckej Cirkvi. Podľa nej, a zvlášť Benedikta XVI. základnou úlohou politiky a vlády je úsilie o spravodlivosť, podľa pápeža Františka najväčšou neresťou politiky je korupcia, ktorá vedie ku kultúre smrti. https://www.postoj.sk/44277/papez-frantisek-potraty-nie-su-nabozenska-ani-hlavna-politicka-tema

Taliansky profesor morálnej teológie, a konzultor Apoštolskej penitenciárie Svätej stolice Paolo Carlotti, v rozhovore o korupcii v spoločnosti: „Korupcia je zlo. … je to mravné zlo. … je to zlo ako také.“ https://www.ta3.com/clanok/1153986/studio-ta3-p-carlotti-o-korupcii-v-spolocnosti-a-v-cirkvi.html

Alberto Lo Presti, politológ a univerzitný profesor histórie politického myslenia, riaditeľ Centra Igina Giordaniho v Ríme v rozhovore o kresťanskej politike:„Najväčší problém kresťanských politikov? Chýbajúce znalosti“: „Ak hľadíme na štát ako na organizmus, problém LGBTI je v tomto smere iba malým nechtom. Korupcia je však rozrastený tumor. Je potrebné dať si pozor. Boj o ideály sa nesmie stať bojom ideologickým.  https://www.aktuality.sk/clanok/700171/najvacsi-problem-krestanskych-politikov-chybajuce-znalosti-rozhovor/

Hodnotová politika a zdravý rozum

Je to bieda, keď niektorí kresťania vrátane predstaviteľov Cirkvi v mene hodnotovej politiky len na základe predvolebných vyhlásení o genderizme či podpore protipotratovému zákonu, podporujú politikov, ktorí roky vo svojich funkciách konali proti kresťanským hodnotám, spravodlivosti a životu už narodenému. A zo všetkých strán naajviac kritizujú KDH, ktoré tu od pádu komunistickej diktatúry najviac presadzovali kresťanské hodnoty. (Viac tu: https://www.postoj.sk/41795/miklosko-a-caputova-tazky-hriech-a-obrateni-komunisti

A. Chromik vybudoval voči KDH kritický blog z 9.júla na svojich predstavách ako to bude vyzerať keď vznikne vláda, kde bude aj KDH a PS-Spolu. Ja mám omnoho horšiu predstavu: vládu SMER + SNS + ĽSNS + KDŽP, a KDH mimo parlamentu.

Dobre sa vyjadril A. Hlina: „Bojím sa jednej veci. Mám dar viery. Teším sa z neho. Ja skôr diskrétne, intímne, nepotrebujem sa biť do hrude, preklápať oči v stĺpok. Nepohoršujem sa nad tými, ktorí dar viery nemajú. Nemeriam nikomu jeho vieru, Neposudzujem autentičnosť  jeho viery, neviem ani ako sa to robí. Mám rád svoju vieru. Som hrdý katolík. …

 Bojím sa však tejto zmutovanej politickej podoby "kresťanstva" hraničiacej s fanatizmom a obludným farizejstvom, ktoré tu teraz vyrastá a pre ktorú som zlosynom.
Bojím sa toho, že nás budú učiť žehnať Harabin a Kotleba a asistovať im pri tom budú ďalšie archetypy kresťanských cností ako Kollár alebo Danko. Toto nie je tvár mojej viery. 
Prosím Vás, ak sa dá, pribrzdite trochu.   https://www.postoj.sk/46585/zdielam-komentar-pana-palka-musim

Odporúčame

Blog
Pochod za život – medzi liberálmi a Kotlebovcami

Pochod za život – medzi liberálmi a Kotlebovcami

Pochod za život, ktorého sa v Bratislave zúčastnilo vyše 50 tisíc ľudí vzbudil odpor niektorých ľavicových liberálov a priaznivcov voľných potratov. Značná časť ich kritiky spája Cirkev a účastníkov pochodu s Kotlebovou ĽS NS, ktorá pochod spolitizovala. O tri dni NR SR odmietla 4 návrhy zákona na obmedzenie potratov. Prispeli k tomu aj chyby niektorých duchovných pastierov a pro-life aktivistov, a ich neochota kritizovať SMER, SNS a Kotlebovcov.

Blog
Niekoľko otázok

Niekoľko otázok

Keď som ako dieťa býval na prázdninách u starých rodičov a v rádiu začali dávať správy, pamätám si ako sa dedko vždy nahneval, pristúpil k rádiu a vypol ho so slovami: „Nebudeme počúvať ich klamstvá.“ Keď som bol na strednej, raz sa dvaja starší učitelia medzi sebou rozprávali: „Videl si už správy?“ „Ešte nie, ale pozriem si ich, nech viem čo nás zase klamú.“

Blog
Stavať mosty

Stavať mosty

Americký jezuitský kňaz James Martin napísal v roku 2018 knihu s názvom Building a Bridge s podtitulom Ako môžu Katolícka cirkev a LGBTI komunita vstúpiť do vzťahu rešpektu, empatie a citlivosti?