Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. október 2019

Niekoľko otázok

Keď som ako dieťa býval na prázdninách u starých rodičov a v rádiu začali dávať správy, pamätám si ako sa dedko vždy nahneval, pristúpil k rádiu a vypol ho so slovami: „Nebudeme počúvať ich klamstvá.“ Keď som bol na strednej, raz sa dvaja starší učitelia medzi sebou rozprávali: „Videl si už správy?“ „Ešte nie, ale pozriem si ich, nech viem čo nás zase klamú.“
Niekoľko otázok

Tento týždeň sa v správach objavila nasledovná informácia: Žiadna vláda v histórii SR neurobila pre ľudí viac ako vláda pod taktovkou Smeru-SD. "My budujeme na Slovensku sociálny štát, my sme zdvihli minimálnu mzdu na historicky najvyššiu úroveň, za nás rastie ekonomika, rastú príjmy a zároveň rastie starostlivosť o mladé rodiny, dôchodcov a ľudí s bežnými príjmami. Veľa sme urobili, ale, samozrejme, veľa vecí ešte urobiť musíme".

V poriadku, každý môže mať svoj názor.

Ale pre pripomenutie by bolo dobré pýtať sa:

či nejde o tú stranu, ktorej významní predstavitelia komunikovali so skupinami organizovaného zločinu, či sa za ich vládnutia nestala politicky motivovaná vražda, alebo či sa za ich vládnutia nerozdelili ľudia do dvoch kategórií, na tých čo musia zákony dodržiavať a tých čo nemusia? Či nepomohli zvoliť generálneho prokurátora, na ktorého si dovoľujú podvodníci, alebo či svojim prístupom nedoviedli súdnictvo do stavu, že mu nikto neverí? Či určitými nariadeniami nesťažujú život podnikateľom, či im nerobia výdavky navyše, či zdvihnutím minimálnej mzdy pomohli zamestnancom aj zamestnávateľom, alebo či napriek perfektnému ekonomickému rastu nedokázali dosiahnuť vyrovnaný rozpočet? Mohli by sme sa pýtať, či nebola táto strana pri tom, keď samosprávy prídu o podielové dane, či neoddialili dokončenie diaľnice okolo Žiliny, či neboli pri tom keď sa peniaze na vedu a výskum minuli, ale v tejto oblasti najviac zaostávame za ostatnými krajinami? Či nemohli zmeniť to, aby už ľudia nemuseli čakať u lekára od skorých ranných hodín, aby sa aspoň poobede dostali na rad, či sa nedalo lepšie podporovať rodiny, aby bolo finančne výhodnejšie žiť v manželstve ako mimo neho? Alebo môžeme sa pýtať či sa nedalo za celé to obdobie znížiť rozdiely medzi regiónmi, alebo či sa stimulmi nedalo podporiť vytvorenie pracovných miest tam, kde je to skutočne treba? Či symbolické zvýšenie dôchodkov je to, čo starší ľudia skutočne potrebovali, a či stámiliónové rezervy v rozpočte budú skutočne použité efektívne? Či  práve v tomto období nevznikol úzus spochybňovať všetko čo sa nehodí?

Otázok by bolo aj viac. Za 10 rokov sa toho nakopí... Pre spravodlivosť treba uviesť, že boli aj záblesky dobrého. Ale na to, aké mali možnosti, je to žalostne málo.

Budovať sociálny štát sa nedá s predstavou, aby boli všetci odkázaní na sociálnu podporu.

Vyššie spomenutá správa bola zakončená slovami: „Uprednostňujem konštruktívny politický dialóg, pretože som stále presvedčený, že táto vláda je realistickou alternatívou pre úspešné Slovensko."

Viesť konštruktívny dialóg je múdre, ale tvrdenie, že práve táto vláda je tou správnou alternatívou pre úspešné Slovensko sa mi zdá otázne.

Inzercia

Odporúčame

Blog
K prameňom Váhu

K prameňom Váhu

Všímam si, že na tomto internetovom portáli sa veľmi často diskutuje o politike. Články z náznakom politiky sú najčítanejšie. Pravdepodobne kvôli tomu, že vzbudzujú emócie. Preto s veľkým rešpektom píšem tento blog. Nie je o politike. Je o tipe na rodinné putovanie po našom Slovensku. Absolvovali sme ho a bol tak krásny, že sa chcem o ňom podeliť. Lebo spája a utužuje rodinu.

Blog
Stavať mosty

Stavať mosty

Americký jezuitský kňaz James Martin napísal v roku 2018 knihu s názvom Building a Bridge s podtitulom Ako môžu Katolícka cirkev a LGBTI komunita vstúpiť do vzťahu rešpektu, empatie a citlivosti?