Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. október 2019

Liečiť zlo láskou...

Životné motto slovenského mysliteľa Antona Neuwirtha je aj po rokoch mimoriadne aktuálne. Študenti Kolégia Antona Neuwirtha si ho pripomenuli pri príležitosti 15. výročia jeho smrti.
Liečiť zlo láskou...

V súčasnosti môžeme pozorovať rastúce rozdelenie spoločnosti, frustráciu z politickej situácie, hnev prerastajúci do extrémizmu. Popis dnešnej doby značne pripomína popis prostredia, do ktorého sa narodil Anton Neuwirth.

Jeho životným heslom sa stalo: “Liečiť zlo láskou”. Ako člen židovsko-kresťanskej rodiny od svojho detstva vedel, čo znamená rozdelenie a nenávisť, ale aj vzájomný rešpekt a zmierenie. Už v mladom veku pochopil, že zlo nemožno zničiť násilim, iba premeniť láskou.

Táto veta môže vyznievať trochu sladko. No Anton Neuwirth skutočne vedel, čo hovorí. Polovica rodiny mu zahynula v koncentračnom tábore. Sám strávil šesť rokov vo väzení. Jeho vedeckú aj lekársku kariéru ničili neustále intrigy a neprajnosť. Napriek všetkému dokázal odpustiť a skutočne milovať aj tých, ktorí ho nenávideli.

Aby sme neupadli do omylu, je nutné poznamenať, že pre pochopenie Antona Neuwirtha musíme najprv pochopiť, čo znamená odpustenie. Nejde o popretie toho, čo sa stalo, ale o “obnovenie láskyplného vzťahu."

Druhým pilierom jeho života bolo hľadanie pravdy. Už ako malý bol hladný po poznaní, veľa čítal a poznatky z kníh overoval v konfrontácii so svetom okolo seba. Po skončení medicíny pokračoval ako vedecký asistent v laboratóriu v Zürichu, odkiaľ sa kvôli láske k vlasti vrátil napriek nastupujúcemu socializmu.

Pravdu obhajoval aj ako vedúci Ústavu lekárskej chémie a prednášajúci na Lekárskej fakulte v Košiciach. Odmietol miešať vedu s propagandou a klamstvami, za čo bol zatknutý. Hľadania pravdy sa nevzdal ani vo väzení, kde skladal učebnicu biochémie.

Inzercia

Po prepustení pôsobil na Kysuciach, kde vo voľnom čase zmapoval druhý najväčší výskyt alkaptonúrie, dedičnej poruchy metabolizmu, a vymyslel niekoľko diagnostických prístrojov. Zásluhy za tieto objavy mu nikdy neboli uznané.

Svojich dvoch pilierov sa nevzdal ani po prevrate, už ako politik. Nikdy svoj názor neprispôsobil prieskumom verejnej mienky, ale držal sa pravdy, ako ju najlepšie poznal..

Kolégium Antona Neuwirtha je pokračovaním jeho životného odkazu. Podobne ako on, tu študenti hľadajú pravdu vo Veľkých dielach a učia sa budovať živé a prospešné spoločenstvo postavené na vzájomnom rešpekte a láske. V krátkom videu z otvorenia nového akademického roka Kolégia uvidíte aj niekoľko záberov z umeleckého pásma o Antonovi Neuwirthovi.

VIDEO

Inzercia

Kolégium Antona Neuwirtha je vzdelávacia inštitúcia, kde sa mladí ľudia učia kriticky myslieť, študujú diela velikánov západnej civilizácie, budujú priateľstvá a prehlbujú svoj duchovný život. Víziou Kolégia je, aby jeho absolventi - čokoľvek budú robiť, na akýchkoľvek miestach v spoločnosti - žili a pracovali čestne, spravodlivo a s ohľadom na spoločné dobro. Aby tak robili Slovensko lepšou krajinou pre všetkých nás. (Názory na tomto blogu sú osobnými názormi autorov jednotlivých článkov.) Viac informácii o Kolégiu nájdete na www.kolegium.org.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Nesúďte, aby ste neboli súdení

Nesúďte, aby ste neboli súdení

Ak všetci stúpame na kopce, ktorých vrchol nevidno, už viac nemáme dôvod porovnávať sa, ľutovať sa a odsudzovať sa. Z nepriateľov sa stávajú priatelia a zo zbabelcov odvážlivci. Tí o ktorých sme si mysleli, že nám stoja v ceste, sa stávajú jej súčasťou. Obrovská zmena. A to iba vďaka tomu, že sme prestali odsudzovať nás samých.

Blog
Ako nastoliť vládu práva na Slovensku

Ako nastoliť vládu práva na Slovensku

Príčiny sú založené už v ponovembrovej kolaborácii. Problémy majú systémový charakter. Ľudia s pružnou morálkou žiaden zlom prinášajúci zmenu k lepšiemu nezrealizujú. Zmenu zabezpečia iba zásadné a netradičné riešenia, ktoré sú schopní zrealizovať kresťania.