Liečiť zlo láskou...

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Liečiť zlo láskou...

Životné motto slovenského mysliteľa Antona Neuwirtha je aj po rokoch mimoriadne aktuálne. Študenti Kolégia Antona Neuwirtha si ho pripomenuli pri príležitosti 15. výročia jeho smrti.

V súčasnosti môžeme pozorovať rastúce rozdelenie spoločnosti, frustráciu z politickej situácie, hnev prerastajúci do extrémizmu. Popis dnešnej doby značne pripomína popis prostredia, do ktorého sa narodil Anton Neuwirth.

Jeho životným heslom sa stalo: “Liečiť zlo láskou”. Ako člen židovsko-kresťanskej rodiny od svojho detstva vedel, čo znamená rozdelenie a nenávisť, ale aj vzájomný rešpekt a zmierenie. Už v mladom veku pochopil, že zlo nemožno zničiť násilim, iba premeniť láskou.

Táto veta môže vyznievať trochu sladko. No Anton Neuwirth skutočne vedel, čo hovorí. Polovica rodiny mu zahynula v koncentračnom tábore. Sám strávil šesť rokov vo väzení. Jeho vedeckú aj lekársku kariéru ničili neustále intrigy a neprajnosť. Napriek všetkému dokázal odpustiť a skutočne milovať aj tých, ktorí ho nenávideli.

Aby sme neupadli do omylu, je nutné poznamenať, že pre pochopenie Antona Neuwirtha musíme najprv pochopiť, čo znamená odpustenie. Nejde o popretie toho, čo sa stalo, ale o “obnovenie láskyplného vzťahu."

Druhým pilierom jeho života bolo hľadanie pravdy. Už ako malý bol hladný po poznaní, veľa čítal a poznatky z kníh overoval v konfrontácii so svetom okolo seba. Po skončení medicíny pokračoval ako vedecký asistent v laboratóriu v Zürichu, odkiaľ sa kvôli láske k vlasti vrátil napriek nastupujúcemu socializmu.

Pravdu obhajoval aj ako vedúci Ústavu lekárskej chémie a prednášajúci na Lekárskej fakulte v Košiciach. Odmietol miešať vedu s propagandou a klamstvami, za čo bol zatknutý. Hľadania pravdy sa nevzdal ani vo väzení, kde skladal učebnicu biochémie.

Po prepustení pôsobil na Kysuciach, kde vo voľnom čase zmapoval druhý najväčší výskyt alkaptonúrie, dedičnej poruchy metabolizmu, a vymyslel niekoľko diagnostických prístrojov. Zásluhy za tieto objavy mu nikdy neboli uznané.

Svojich dvoch pilierov sa nevzdal ani po prevrate, už ako politik. Nikdy svoj názor neprispôsobil prieskumom verejnej mienky, ale držal sa pravdy, ako ju najlepšie poznal..

Kolégium Antona Neuwirtha je pokračovaním jeho životného odkazu. Podobne ako on, tu študenti hľadajú pravdu vo Veľkých dielach a učia sa budovať živé a prospešné spoločenstvo postavené na vzájomnom rešpekte a láske. V krátkom videu z otvorenia nového akademického roka Kolégia uvidíte aj niekoľko záberov z umeleckého pásma o Antonovi Neuwirthovi.

VIDEO

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo