Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. október 2019

Stratený čas, na spravodlivejšie Slovensko časť I.

Po spoločenských zmenách, ktoré sa udiali 17.11.1989 a s nimi spojené úsilie vytvoriť zo socialistickej republiky civilizovaný demokratický a právny štát, sa zmeny dotkli takmer každého orgánu verejnej moci. Nanešťastie len takmer - ako sa zdá, tak neželané prepojenie medzi politickou mocou a justíciou stále pretrváva.

V kontexte posledných udalostí sa zdá, že Náš justičný systém, a nebojím sa povedať, že aj celý štát,  je prehnitý skrz na skrz. Súdy, prokuratúra a aj polícia dlhé roky stíhajú iba menšie „ryby“, no tie politicky citlivé kauzy ostávajú nie len nepotrestané, ale aj nestíhané. Pojem „skutok sa nestal“ už zľudovel. Je tomu tak preto, že súčasný politicko-justičný systém doslova a do písmena vytvára ucelený rámec na ochranu oligarchického režimu.

Politici od prelomových volieb 1998, v ktorých občania jasne vyjadrili vôľu po toľko sľubovanej zmene, neboli celkom schopní presadiť zmeny vo fungovaní justičných orgánov, nezabezpečili ich nezávislosť, nestrannosť a apolitickosť. Iste, z ulíc zmizli hrubé spôsoby mafie 90-tych rokov, kriminalita začala klesať a aj súdy začali fungovať lepšie.

Bohužiaľ korupciu, defraudáciu, nepotizmus vo vysokej politike, ale aj v ústredných štátnych orgánoch sa nielen nepodarilo odstrániť, no nebola na to v konečnom dôsledku ani vôľa.
Skorumpovaní politici, oligarchovia a justiční mafiáni jednoducho vymysleli dokonalý systém, ako si spraviť zo štátu svoje zlaté prasiatko. A aby si zabezpečili beztrestnosť, tak okolo tohto systému vymysleli „železobetónový val“ ktorý, zdá sa, nikto nechce odstrániť.

Ladislav Mňačko napísal fantastickú knihu – Ako chutí moc. Zjavne moc korumpuje. A čím je tá moc väčšia, tým korumpuje viac. Na začiatku boli skvelé a romantické myšlienky, na konci sme 30 rokov našej mladej krajiny odovzdali mafii.

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.