Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. október 2019

Otázka pre Európanov

Prečo Európska únia sa nejde biť za svoje hodnoty? Naozaj necháme padnúť domáci pokus o demokraciu na Blízkom Východe? Potom sa nečudujme, že si Turci myslia, že nás môžu kedykoľvk vydierať tým, že nám pošlu utečencov

Potom ako americký prezident Donald Trump ohlásil stiahnutie amerických síl z Rojavy, tak Turecko to pochopilo ako zelenú na inváziu do severnej Sýrie. Erdogan hovorí o "bezpečnej zóne", kam by mohol presídliť sýrskych utečencov. Turecko v regióne vidí teroristov z ISIS a teroristov z PKK. V skutočnosti v "bezpečnej zóne" nijakí teroristi z ISIS nepobehovali, ale boli internovaní v táboroch. Samozrejme, po Tureckej invázii kurdskí policajti prestanú strážiť tábory, ale budú brániť svoje dediny pred tureckými vojskami. Výsledkom bude, že internovaní džihádisti sa opäť dostanú na slobodu a budú robiť neplechu.

Ak Turecko hovorí o "bezpečnej zóne", kam chce presídliť utečencov, tak sa nesmie zabúdať že po ovládnutí Afrínu nasledoval masový exodus miestneho väčšinovo kurdského obyvateľstva. V prípade ovládnutia provincie Hasake v severovýchodnej Sýrii, známej ako kantón Džazíra, kde popri sebe žijú väčšinoví Kurdi, Arabi, Asýrčania a Arméni, vieme predpokladať ďalšiu vlnu vysťahovalectva (3). Z týchto spomenutých náordností, okrem Arabov všetky ostatné nemajú najmenšiu chuť sa dostať pod tureckú nadvládu. U Kurdov je to záležitosť skôr súčasná, u Arménov a Asýrčanov sa stačí pozrieť 104 rokov dozadu, aby sme vedeli o čo ide.

Samozrejme, nie všetkým Asýrčanom je režim panujúci v Rojave po chuti (1)(2), a je pravda že YPG (milície sýrskych Kurdov) pálili na turecké sily z kresťanských štvrtí, aby potom Turci kanonádu vrátili a zacielili na kresťanské štvrte. Je pravda, že samospráve v Rojave je čo vytknúť. A tiež je pravda že mnohí Asýrčania dúfajú, aby ich územie sa opäť dostalo pod kontrolu sýrskej vlády.

Donald Trump si plní svoje predvolebné sľuby. Jedným z nich bolo stiahnutie amerických síl z Blízkeho Východu. A možno má pravdu. Ten región je od USA geograficky veľmi vzdialený, dôsledky tamojšieho chaosu sa Amreičanov nijako týkať nebudú, pokiaľ si budú USA vedieť zabezpečiť prísun ropy.

Na druhej strane Európska únia cíti dôsledky vojny v Sýrii veľmi citeľne. Akákoľvek ďalšia migračná vlna, ktorú vyvolá Turecko, ak obsadí provinciu Hasake, pocíti Európska únia znova. Pokiaľ nám naozaj ide o šírenie našich hodnôt na Blízkom Východe, pokiaľ Európska únia nerezignovala na myšlienky vzájomnej tolerancie a budovanie pluralitnej spoločnosti, tak prečo sa zmohla len na bezmocné protesty?!

Inzercia

Prečo európske sily nevystriedali odchádzajúcich Američanov v Rojave, aby chránili myšlienky decentralizácie,rovnosti mužov a žien, náboženskej plurality a rodiacej sa demokracie?!  Ak naozaj sa zmôžeme len na bezmocné protesty, tak sa nečudujme, že tieto hodnoty budú na ústupe po celom svete. Nečudujme sa, že nikto náš model nebude chcieť prevziať, že opäť tu budeme mať jedného diktátora za druhým. Veď čo nič nestojí, za nič nestojí.

 

 

Zdroje:

  1. YPG Forces Assyrians to Fight Against Turkey : http://www.aina.org/news/20191011184503.htm
  2. Christian Communities in Northeast Syria Are the Target of a Turkish Attack :http://www.aina.org/news/20191011192208.htm
  3. Fresh Conflict Threatens New Exodus of Christians http://www.aina.org/news/20191011171557.htm

Odporúčame