Kresťanstvo sivých žien a čiernych mužov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kresťanstvo sivých žien a čiernych mužov

Každé náboženstvo má svoje nástrahy, pretože jeho príslušníkmi sú ľudia. Ani Cirkev sa im nevyhla za posledných 2000 rokov jej pôsobenia. No už len fakt, že stále funguje v nejakej podobe, považujem za zázrak. Predstavte si firmu s dvetisícročnou tradíciou. Samozrejme, taká firma môže mať nejaké nevýhody, ale výhody sú rozhodne väčšie. Ak sa v nej zamestnáte, nemusíte sa báť, že firma skrachuje a vy si musíte zase rozposielať svoj životopis.

Cirkev tu pravdepodobne bude ďalších tisíc rokov. Vraj by tu s nami mala byť až do konca sveta. Tomu hovorím poriadny pracovný benefit. Pozor, koniec sveta a posledný bankrot môže prísť už o minútu! Cirkev je dobrodružná firma so zmyslom pre humor, a hoci je to neuveriteľné, stále sa snaží zrkadliť hodnoty jej pôvodného zamestnávateľa.

Poďme sa pozrieť na päť problémov, ktoré vznikajú, ak svoju vieru myslíte vážne, ale triafate predsa len vedľa.

1) Hlas Boží. Taký človek je presvedčený, že sa stal zrkadlom Božích prianí a túžob. V mene tejto spravodlivosti, ktorú zastupuje tu na Zemi, vás musí neraz poriadne ohovárať. Ani vo vašej prítomnosti sa nehanbí pourážať vás pred priateľmi. On je predsa na správnej ceste a mnohí sú pomýlení. On je pravý kresťan!  Musí preto jasne povedať, kto je nad vecou a kto je úbožiak. V mene tejto Božej spravodlivosti je preňho dovolené všetko. Ak sa mu nepodriadite, keďže je váš priamy nadriadený, koledujete si o vážne problémy. Takýto typ človeka vás môže aj zabiť, ale len ak usúdi, že smrť bude pre vás tá najlepšia alternatíva na ceste k Bohu a Pravde. Inak ste v suchu (možno).

2) Kostolná myš. Predstavte si asketickú ženu, ktorá prijme vieru a z viacerých strán je povzbudená, aby žila v silnejšej askéze a odriekaní. Začne sa obliekať ešte horšie, ako doteraz, aby si ju naozaj nik nevšimol. Od ľudí si pre istotu udržuje obrovský odstup, aby sa jej azda nepošmykol jazyk a nedopustila sa smrteľného hriechu. To najhoršie, čo sa jej môže stať, je ocitnúť sa v konverzácii s mužmi. Má problém s očným kontaktom. Ak sa s takouto ženou ocitnete po mnohých rokoch dvorenia na prvom rande, opatrne vás ubezpečí, že k bozkávaniu dôjde až po treťom dieťati a desiatich rokoch manželstva. Jej obľúbená farba je sivá.

3) Spasiteľ číslo dva. Taký človek žije v presvedčení, že musí myslieť len na druhých. Spravidla dokáže pomôcť všetkým okrem seba. Často zotrváva v ťažkom psychickom rozpoložení, ale o to viac úsilia sa rozhodne venovať pre dobro druhých. Dokonca je schopný hádky, ak mu nedovolíte, aby vám pomohol, hoci jeho pomoc, vlastne, nepotrebujete. Ubezpečí vás, že je veľmi zaneprázdnený a že nikdy nemá čas na seba, no kvôli vám sa obetuje. Kedykoľvek ho zastihnete, je veľmi nervózny, trhane rozhadzuje rukami, a hoci by mal už v ústach penu, namiesto viacnásobnej vraždy "zachráni" niekomu život. Považuje to za ideál kresťanstva a je ťažké presvedčiť ho o opaku.

4) Kráľ formalizmu. Miluje dôsledné prežehnávanie sa, dlhé kľačanie a spojené ruky v modlitbe – každé bruško prsta ľavej ruky sa dotýka bruška prsta na pravej. Je až prehnane milý a obľubuje zdrobneniny. Po troch sekundách strávených s takýmto človekom je jasné, akým oddaným a zbožným je kresťanom. Priam to na vás kričí! Najviac úsilia vkladá do matematicky presných úklonov smerom k bohostánku. Aj preto mu často veľa iných vecí ujde. Napríklad to, že sám seba vníma nadradene nad ostatnými, pretože len málokto sa prežehnáva natoľko precízne a pomaly ako on.

Ak sa zúčastňuje adorácií, pravidelne medituje či číta Bibliu, je to prvou témou rozhovoru. Vždy sa ubezpečí, že všetci vedia, ako zbožne trávi čas. Tiež patrí k zaneprázdneným ľuďom a má veľa aj z človeka typu Hlas Boží. Rozdiel je v tom, že pri Kráľovi formalizmu prehráte už pri prvom nedokonalom prejave vašej vnútornej nábožnosti. Dôležitým znakom je i to, že pôsobí umelo a neľudsky, akoby sa narodil na Neptúne, päť rokov stážoval na Marse a až potom omylom pristál na Zemi.

Ak sa ponáhľa na adoráciu a vy prechádzate cez cestu, nie je vylúčené, že vás zrazí a zabije, len aby príšiel na adoráciu včas. Ak jeho pomoc náhodou veľmi potrebujete, on vás odmietne s presvedčením, že ma oveľa vyššie a svätejšie dôvody pre zaneprázdnenosť ako vy. Musí sa strašne veľa modliť a aj preto nemá na nikoho čas, hlavne nie na tých "pohanov" a "pokrytcov" a "menších kresťanov", ktorí ho sem-tam otravujú. Jeho všímavosť okolia je na úrovni ľadovca, ktorý potopil Titanic. Pravdepodobne sa netrápi výčitkami, pretože nechápe pojmu "mať výčitky". Ide hlavne o neho a jeho komfortnú zónu zbožnosti.

5) Vŕbová duša. Taký človek dosiahol vrchol v poznaní smútku a depresie. Kútiky úst má padnuté nadol aj pri neutrálnom výraze. Uvedomuje si, že je hriešny a že život je poskladaný z nekončiacich sa problémov. Niekedy uprednostní pred spoveďou kľačanie v poslednej lavici. Počas omše sa pchá do tých najtemnejších kútov kostola alebo postáva vonku. Ak prší, je len rád, pretože v daždi si nik nevšimne jeho slzy. Zvykol si chodiť zhrbený. Skoliózu vo všeobecnosti považuje za ťažko dosiahutú cnosť a hlavný poznávací znak pravého kresťana. K ostatným sa správa nevrlo a na nikoho nemá čas, pretože smútenie je náročný myšlienkový proces.

Pri rozhovore s inými bytosťami sa najprv chváli nezvládnutými problémámi. Drobnými usmerneniami sa dialóg s ním posúva k Jánovej Apokalypse. V televízii obľubuje kriminálne spravodajstvo – kto dnes koho zabil a kto môže zomrieť zajtra. Ekologické katastrofy a scenáre má naštudované na  úrovni univerzitného profesora. Ak sa niečo pokazí, vie presne, kam to speje a čo sa stane, keď sa pokazí niečo ďalšie. Má nadanie pre prácu v krízovom manažmente. Obľúbenou farbou vŕbovej duše je čierna. Najlepšie sa cíti na cudzom pohrebe.


Verím tomu, že sme sa s trochou sebareflexie našli (sčasti?) aspoň v jednom z piatich typov "poctivých" kresťanov, ktorí pre stromy nevidia les. Snažme sa viac, lebo toto je málo – pre nás a naše okolie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo