Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. október 2019

Moja skúsenosť s rakúskym pochodom za život

O ťažkom boji na Západe a čakaní na spásu z Východu
Moja skúsenosť s rakúskym pochodom za život

Moja spolužiačka na pápežskom inštitúte v Rakúsku mi poslala pred pár dňami email, aby som sa modlil za jej kamarátku v USA, ktorú jej priateľ núti ísť na potrat. Deň pred potratom poslala ďalší email s rovnakou prosbou. V piatok večer poslala email, že dieťatko zomrelo: jej kamoška išla na potrat. Možno takto alebo pre iný dôvod v Rakúsku zomrie ročne kvôli umelému potratu 35 000 nenarodených detí.

Dve sobotné udalosti

V sobotu doobeda bol vo Viedni dosiahnutý nový svetový rekord. Eliud Kipchoge z Kene zabehol maratón(42km) 1 hodinu 59 minút a 40 sekúnd. Mal veľký dôvod na radosť a usmieval sa. No ešte viac sa mohol usmievať kvôli tomu, že mu bol daný dar života a vďaka tomu, že vôbec žil, sa mohol dlhé roky pripravovať a teraz zdolať svetový rekord.

O pár hodín neskôr na poludnie začal prvý oficiálny bod programu Pochodu za život: slávnostná pontifikálna svätá omša v Dóme sv. Štefana slávená viedenským pomocným biskupom Stephanom Turnovszkym. Hoci sa pomerne veľký Dóm naplnil, boli to takmer všetci účastníci pochodu, čo nebolo veľa.

O 13.30 už začínali príhovory na malom pódiu hneď pri Dóme. Pomedzi bolo počuť skupiny pro-death (alebo pro-choice ako sa oni nazývajú) aktivistov, ktorí svojou hlučnosťou jemne rušili. Avšak všade boli prítomní policajti a nedošlo k žiadnemu konfliktu, či jednostrannému útoku.

Atmosféra bola celkom rodinná vzhľadom k tomu, že tam bolo asi iba 3000 ľudí. Zdalo sa mi, že mnohí sa medzi sebou poznajú. Niet sa čomu diviť: ak sa zaujímate o tému ochrany života v krajine, kde sú potraty dovolené, homosexuálne manželstvá tiež, rodovo-neutrálne toalety na univerzitách normálne a jazyk je gendrovo znásilnený, potom vás nebude až tak veľa a budete sa prirodzene poznať. Z politikov som tam okrem Kuglerovcov (OVP) nevidel nikoho. Keďže išlo o pomerne malé zhromaždenie, pokušenie politických strán zneužiť túto pokojnú udalosť bolo minimálne. Hoci keby sa tu politici o tému ochrany života zaujímali viac, určite by to pomohlo.

Priebeh pochodu

Inzercia

Samotný pochod bol omnoho tichší. Nie nutne iba kvôli počtu. V Bratislave sa spievalo, kričalo, tancovalo, či bubnovalo. Atmosféra bola skvelá, priam pulzujúca. Vo Viedni si človek občas zaskandoval, no popritom sa mohol pokojne porozprávať so známymi (stretol som tam napr. pavlínov zo Šaštína alebo Slovákov žijúcich vo Viedni) a prezrieť si krásy mesta kráčajúc v sprievode.

„Rodina je miestom lásky a života. Miestom, kde láska rodí života,“ Zdieľať

Chýbala mi tu hudba, bubny, vlajky, kríže, možno socha Sedembolestnej. Avšak musím povedať, že keď sa skandovalo, zazneli pokriky: „Za život!, Za deti!, Za matky!, Za otcov! Za rodiny!“ V týchto slovách sa ukrýva hlboká pravda: potrat sa týka všetkých (sociálny charakter skutku) a škodí všetkým, nielen deťom, ale aj matkám, otcom, rodine a celej spoločnosti. Sv. Ján Pavol II. múdro učil, že: „Rodina je miestom lásky a života. Miestom, kde láska rodí život,“ a „spoločnosť, v ktorej je zasiahnutá rodina, nemá budúcnosť.“

"Spoločnosť, v ktorej je zasiahnutá rodina, nemá budúcnosť.“ Zdieľať

Koniec pochodu bol na námestí pred krásnou budovou Národnej knižnice. Tam sa konečne začalo spievať, konkrétne Halleluja po španielsky. Následne vystúpil jeden rečník z USA, ktorý hovoril svoj osobný príbeh. Jeho matka otehotnela a jeho otec nechcel, aby mali dieťa. Posielal ju na potrat. Ona to odmietla. Aká bola jeho reakcia? Zmlátil ju. Ona napriek všetkému porodila zdravého syna. Jej syn dnes chodí po svete, bojuje za nenarodené deti, ďakuje Bohu a chváli Ho celým svojim životom, že mu dal dar života.

Spása príde z Východu

Na Slovensku je účasť na pochodoch za život medzi 50 000 až 100 000 ľudí. Rakúsko má 8,8 mil. obyvateľov a udalosť s 3000 ľudí až tak nezaujme. Zvádza sa tu omnoho ťažší boj ako na Slovensku. Hoci je Rakúsko bohatšie ako Slovensko a Viedeň sa neraz zaradzuje v rebríčkoch kvality života na prvé miesto, treba dodať, že „spoločnosť nemôže žiť v mieri a prosperite, nemôže dosiahnuť pravý pokrok bez toho, aby nechránila dôstojnosť ľudskej osoby, nerozlučnosť manželstva a úctu k životu.“(sv. Ján Pavol II.)

„Slovensko má veľkú úlohu pri budovaní Európy tretieho tisícročia. Dobre si to uvedomte! Je povolané ponúknuť svoj veľmi významný príspevok k pravému pokroku európskeho kontinentu svojimi tradíciami, kultúrou, svojimi mučeníkmi a vyznávačmi, ako aj živými silami svojich nových generácií." Zdieľať

Preto mám nádej, že Slovensko (spolu s Poľskom) bude svetlom pre Európu  a splnia sa slová sv. pápeža Jána Pavla II: „Slovensko má veľkú úlohu pri budovaní Európy tretieho tisícročia. Dobre si to uvedomte! Je povolané ponúknuť svoj veľmi významný príspevok k pravému pokroku európskeho kontinentu svojimi tradíciami, kultúrou, svojimi mučeníkmi a vyznávačmi, ako aj živými silami svojich nových generácií.“   


Zdroje:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/57/JohannesPaulusSimonis1985.2_%28cropped%29.jpg/1200px-JohannesPaulusSimonis1985.2_%28cropped%29.jpghttps://cdn.cnn.com/cnnnext/dam/assets/191012102621-04-eliud-kipchoge-marathon-attempt-1012-exlarge-169.jpg   

Campaign Director CitizenGO Slovensko, sekretár KDMS, študent katolíckej teológie na ITI Catholic University v Rakúsku, absolvent Kolégia Antona Neuwirtha, člen SLH.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.