Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. október 2019

Liberálni politici sú voči sebe navzájom predvídavejší ako tí kresťanskí

Učeníkom povedal: "Bol istý bohatý človek, ktorý mal správcu, a toho obžalovali u neho, že mu rozhadzuje majetok. Zavolal si ho a povedal mu: "Čo to počúvam o tebe? Vydaj počet zo svojho šafárenia, lebo už nemôžeš ďalej šafáriť." Správca si povedal: "Čo budem robiť, keď ma môj pán zbavuje správcovstva? Kopať nevládzem, žobrať sa hanbím. Viem, čo urobím, aby ma niekde prijali do domu, keď ma zbavia správcovstva." Zavolal si po jednom dlžníkov svojho pána a vravel prvému: "Koľko dlhuješ môjmu pánovi?" On povedal: "Sto kadí oleja." Vravel mu: Tu máš svoj úpis, rýchlo si sadni a napíš päťdesiat. Potom povedal inému: "A ty koľko dlhuješ? On vravel: "Sto meríc pšenice." Vravel mu: "Tu máš svoj úpis a napíš osemdesiat." A pán pochválil nepoctivého správcu, že si opatrne počínal. Lebo synovia tohto sveta sú voči sebe navzájom predvídavejší ako synovia svetla. Lk 16, 1-8
Liberálni politici sú voči sebe navzájom predvídavejší ako tí kresťanskí

Začnem asi tou vetou, ktorá je v poslednej dobe tak často omieľaná kresťanskými blogermi, komentátormi, politikmi. „O našich hodnotách sa nevyjednáva!“ To je veľmi pekný postoj. Dobre to znie, hodnotovo, nástojčivo, neústupne. Pozrime sa, čo sa nám teda ohľadom dvoch hlavných hodnotových tém – registrovaných partnerstiev a potratov, podarilo počas našej novodobej histórie ako Slovenskej Republiky.

  1. Definícia manželstva ako zväzku muža a ženy v ústave SR
  2. .... ?...... ?????

Márne premýšľam, čo ešte by sa dalo napísať. Áno, sú tam také tie maličké úspechy, že môžeme pochovávať potratené deti a máme aj tie brožúrky, aké iné možnosti žena má, zastavenie niektorých nezmyslov z európskej únie a aj niektoré ďalšie maličkosti. No realita našej pozície nevyjednávania o hodnotách je taká, že v silno kresťanskej krajine máme stále platný zákon o interrupciách z čias komunizmu a 1,5 milióna mŕtvych detí. Realita našej pozície ohľadom registrovaných partnerstiev je taká, že rok čo rok rastú na podpore, pretože sa odmietame baviť aj o takých elementárnych veciach, ako je nahliadanie do zdravotnej dokumentácie a dedenie. A zatiaľ, liberáli vyjednávajú, robia ústupky, tam presadia nejakú správu, tam presadia nejaké opatrenie a vďaka svojej predvídavosti to tu vyzerá, že budú mať šancu na predloženie zákona o RP aj napriek tomu, že sú v silno kresťansky založenej krajine. Prečo to tak je? Lebo nevyjednávame. Postavili sme si pevnosť, chceme byť principiálni, mať rázne postoje, páčiť sa ľuďom. Trošku ako v tej pesničke Karla Kryla „Demokracie“, ktorá je aj dnes veľmi silno aktuálna.

„Zaujímáme postoje, místo abychom stáli.“

Čo urobil Pán s nepoctivým správcom? Nechal ho azda zbičovať? Uvrhnúť do žalára? Nie. Pochválil ho. Že bol šikovný a dosiahol výsledok. Čo keby sme to skúsili aj my? Čo myslíte, ak by sme prijali úpravu, na základe ktorej by si mohli (nielen) homosexuáli nazerať do zdravotnej dokumentácie, dediť po sebe majetok, čo by sa zmenilo? Žili by viac v hriechu ako predtým? Alebo nie?

Katechizmus Katolíckej Cirkvi v bode 2358 jasne hovorí: „Nemalý počet mužov a žien má hlboko zakorenené homosexuálne sklony. Táto objektívne nezriadená náklonnosť je pre väčšinu z nich skúškou. Treba ich prijímať s úctou, súcitom a jemnocitom a vyhýbať sa akémukoľvek náznaku nespravodlivej diskriminácie voči nim. Aj tieto osoby sú povolané plniť vo svojom živote Božiu vôľu a, ak sú kresťanmi, spájať s Pánovou obetou na kríži ťažkosti, s ktorými sa môžu stretnúť v dôsledku svojho stavu.“

Inzercia

Aj oni sú povolaní plniť Božiu vôľu. Či sú kresťania, alebo nie. A máme k ním pristupovať s úctou, súcitom a jemnocitom, bez diskriminácie. Ako čítam niekedy komentáre na FB, na postoji, aj vyjadrenia niektorých kňazov, musím sa opýtať: naozaj to robíme?

A teraz si predstavme to, že sa schváli právna úprava, ktorá umožní vyššie uvedené, nebudú to registrované partnerstvá, ale homosexuálne žijúcim ľuďom to uľahčí život. Nebudeme pri tom hysterčiť a tváriť sa, že príde koniec sveta a zhoríme ako Sodoma a Gomora, nebudeme sa ostentatívne vyhrážať, že povalíme vládu. A vďaka tomu dostaneme šancu obmedziť interrupcie. Tak máme, alebo nemáme o tom vyjednávať? Nepoctivého správcu pochválil. A dal ho za príklad poctivým.

Na to, že sme kresťanská a silno konzervatívna krajina sú výsledky v politike priam žalostné. Nie pre to, že by boli kresťanskí politici doteraz zlí, odsúdenia hodní. Ale pre to, že sú neústupní. Poďme byť predvídaví. Poďme to zmeniť. Poďme sa za nenarodené deti naozaj postaviť, prestaňme len zaujímať postoje. Pre mňa sú životy tých 1,5 milióna detičiek, ktoré zomreli a životy tých, ktoré ešte iba zomrú, lebo sme tomu nezabránili, dôležitejšie ako to, že človek, ktorý už v hriechu žije, sa bude môcť pozrieť svojmu partnerovi do zdravotnej dokumentácie, keď ho zrazí auto. V parlamente totiž liberáli rok od roka silnejú, zatiaľ čo my slabneme. Ak to takto pôjde dalej, nebudeme vyjednávať, nebudeme sa snažiť robiť rozumné ústupky, za niekoľko rokov nás liberálna agenda prevalcuje väčšinou. Potom nám nepomôže žiadny rázny postoj, ako nevyjednávať. Ani keď sa na hlavu postavíme. Proste nás prehlasujú. Skúsme sa nad tým zamyslieť, kým nás ešte neprevažujú väčšinou.

Keď som vstupoval do KDH, išiel som tam pre to, aby som niečo zmenil. Som maličký, neviem, aký dosah na veci mám. Vidím, že aj na komunálnu politiku mám len minimálny dosah, napriek nárastu a lokálnemu úspechu KDH v Banskej Štiavnici. No išiel som do politiky hlavne pre to, lebo vidím nespravodlivosť, vidím, ako nám kradnú našu krajinu pred očami a ako strácame jednu pozíciu za druhou, lebo odmietame vyjednávať. Mojou hlavnou motiváciou, prečo tu píšem blogy, prečo diskutujem aj s nepríjemnými ľuďmi a trolmi, prečo to nevzdávam, je to, že sa chcem dožiť dňa, kedy potraty budú postavené mimo zákon. To je pre mňa dôležitejšia téma ako RP. Nielen na Slovensku, na celom svete. Verím, že sa to stane, lebo stojíme na správnej strane histórie. Otázka je skôr ako rýchlo sa nám to podarí. A ja sa nevzdám, budem sa podieľať na odstránení zla potratov až do posledného dychu a neprestanem, až kým nebudú minulosťou, alebo až si ma Pán nepovolá. 

Odporúčame

Blog
Rakúsko-Uhorský úradnícky systém na Slovensku

Rakúsko-Uhorský úradnícky systém na Slovensku

Život v monarchii bol iný. Neboli internety, neboli sociálne médiá, pošta bola približne rovnako rýchla ako dnes (vtip) a dostupnosť a vymožiteľnosť práva bola závislá na úradníkoch. Paradoxne, tá dostupnosť a vymožiteľnosť práva bola omnoho rýchlejšia a efektívnejšia ako dnes. Jedna z vymožeností monarchistického úradníckeho modelu. Ktorá však nezodpovedá dnešnej realite. Keďže nebolo ako komunikovať zákony a spory o to, kto komu ukradol sliepku, kto komu zabral kus pozemku alebo prečo si sused umiestnil chliev hneď pod oknom mojej spálne nemohol riešiť kráľ, ani nikto z dvora. Ten bol na to príliž ďaleko. Tak boli ustanovení rôzni zemepáni, grófovia, notári, farári a ďalší, ktorí sa starali o veci úradné a právne. Dostali pečať a mali v rukách autoritu.

Blog
Pochod za život – medzi liberálmi a Kotlebovcami

Pochod za život – medzi liberálmi a Kotlebovcami

Pochod za život, ktorého sa v Bratislave zúčastnilo vyše 50 tisíc ľudí vzbudil odpor niektorých ľavicových liberálov a priaznivcov voľných potratov. Značná časť ich kritiky spája Cirkev a účastníkov pochodu s Kotlebovou ĽS NS, ktorá pochod spolitizovala. O tri dni NR SR odmietla 4 návrhy zákona na obmedzenie potratov. Prispeli k tomu aj chyby niektorých duchovných pastierov a pro-life aktivistov, a ich neochota kritizovať SMER, SNS a Kotlebovcov.