Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. október 2019

M. Petriska: Nízke mzdy musia začať rapídne rásť, takto to však nepôjde 

Pred pár dňami sme sa dozvedeli, že od budúceho roka bude minimálna mzda na úrovni 580 eur, čo je o 60 eur viac, ako dnešných 520 eur. Na prvý pohľad to vyzerá super. Skúsim ale vysvetliť, prečo cestou dvíhania minimálnej mzdy (bez nadväzných opatrení) vôbec nepomáhame tam, kde pomoc najviac potrebujú.
M. Petriska: Nízke mzdy musia začať rapídne rásť, takto to však nepôjde 

„Rast minimálnej mzdy tlačí aj na rast ostatných miezd,“ tvrdí Fico.

Ak by ekonomika fungovala takto jednoducho pán Fico, potom by som prvý žiadal zakotvenie minimálnej mzdy na 5000 eur, tým pádom by mzdy tých, ktorí nepoberajú minimálnu mzdu vzrástli na 5500, 7000, či 9000 eur. Vybudovali by sme raj na zemi a Švajčiari by sa k nám chodili vyučovať základy ekonómie. 
Asi tušíme, že to takto jednoduché nebude, čo len podčiarkuje fakt, že spomenuté Švajčiarsko, krajina s jednými z najväčších priemerných platov na svete, nemá minimálnu mzdu a dokonca v referende hlasovala veľmi výrazne proti jej zavedeniu (Nemecko ju donedávna takisto nemalo). A to v rebríčku životnej úrovne na nich ani "nedovidíme".

Veľkým problémom nášho hospodárstva je to, že na tak malom území máme obrovské rozdiely. Zatiaľ čo sa na Západnom Slovensku drží nezamestnanosť na minime, na Strednom, či Východnom Slovensku máme aj dnes okresy, kde na jedno pracovné miesto čakajú desiatky ľudí. 
Zdravý rozum káže pomáhať napríklad tam, kde je nezamestnanosť na úrovni 15%, to sú presne tie okresy na východe a v strede našej republiky. A na to ako jeden z najobľúbenejších politických nástrojov slúži zvyšovanie minimálnej mzdy. 
Pri jej dnešnom nastavení sú len náklady spojené so mzdou zamestnanca zhruba 700 eur. Za tohto stavu máme stále okresy s 15% nezamestnanosťou (asi sa v nich nestíhajú diviť, keď počúvaju o našlapanej ekonomike). To znamená, že sa v miestnej ekonomike za súčasného stavu nedokáže vytvoriť dostatočná pridaná hodnota, aby si nejaká firma mohla dovoliť zaplatiť cez 700 eur na zamestnanca. 
Čo sa ale stane, keď v takejto situácii zdvihnete minimálnu mzdu? Nezamestnanosť bude 15% + sa pridajú tí, ktorých mzdy zamestnávatelia nezvládli zdvihnúť na novú úroveň minimálnej mzdy (ak neprídu čachre-machre s číslami na ministerstve). 

Je psou povinnosťou vlády, aby nastavila také podmienky, ktoré umožnia prirodzený a najmä vyšší rast platov slovenských zamestnancov a nie si každý rok vyložiť nohy, že veď predsa zdvihli minimálku, čo ešte od nich chceme. Tieto ich "opatrenia" ľuďom dostatočne nepomáhajú. 

Prečo potom robia každý rok to isté? 
Základné dôvody sú dva. Prvým je ten, že chcú pred ľuďmi vyzerať ako tí starostliví, ktorí bojujú za ich vyššiu životnú úroveň, pritom robia presný opak. Ale na to sme si u nich už zvykli. 
Druhým, pre nich možno ešte podstatnejším je ten, že na zvýšení minimálnej mzdy najviac zarobí štát. Keď si pozriete na číslach, o koľko % sa za posledné roky navýšil príjem do štátnej kasy tým, že sa minimálna mzda skokovo zvyšuje, možno ostanete prekvapení. Ak by im išlo skutočne o ľudí, tak by zamestnávateľom nezvýšili náklad na minimálnu mzdu, len by ju na jednej strane zvýšili a na druhej by znížili daňovo odvodové zaťaženie. Takto by sa zamestnávatelia nemohli vyhovárať, že ich vláda núti prepúštať keďže nemajú na vyššie mzdy, pretože im by sa náklady medziročne nezvýšili, len by sa zmenil pomer medzi tým, čo ide štátu a čo ostane ľuďom. 
V čom je teda problém, keď by zamestnanci dostali viac a to všetko bez zvyšovania záťaže na pleciach zamestnávateľov? Veď sa páni vládni politici tvária, že presne o to im ide. No problém je v tom, že keď takto potešíme zamestnávateľa aj zamestnanca, tak do štátu pritečie menej peňazí, čo pijavice nacucané na štátny rozpočet asi nepoteší.
Ja rozumiem, že je jednoduchšie od stola hodiť na ľudí ďalšie a ďalšie bremená, ako sa zamyslieť, kde sa nám strácajú peniaze, či vyberáme DPH ako máme a podobne ale skúsme s tým už prestať, ľudia nemajú byť dojnou kravou tohto štátu ale štát im má slúžiť a pomáhať, tak sa podľa toho začnime konečne správať. Tu aspoň presne vidíme koho záujem táto garnitúra presadzuje a záujem bežných ľudí to určite nie je. 
Verím, že po februárových voľbách posilnia politici, ktorí sa pozerajú na ľudí cez srdce a nie cez peňaženku.
 

 

Inzercia

Rád si prečítam Váš názor k tejto alebo k akejkoľvek inej téme na tomto mojom facebook-ovom profile.

Martin Petriska
Člen predsedníctva Sme Rodina, predseda Mladí pomáhajú

(zdroj obrázka SITA)

 

 

Odporúčame

Blog
O živote a rodine kresťan nevyjednáva. Nikdy!

O živote a rodine kresťan nevyjednáva. Nikdy!

Svet sa mení. Pred pár rokmi sme si nemysleli, že je potrebné tak naliehavo pracovať na zastavení rôznych politík, ktoré sa snažia podkopať kresťanské hodnoty a inštitúcie ako je život, rodina a manželstvo. Dnes je toto jedno z hlavných poslaní kresťanov v politike.