Bol som na KDO, čo tam odznelo z úst politikov?

Bol som na KDO, čo tam odznelo z úst politikov?

Karpatsko-duklianska operácia bola jednou z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny a bola to útočná operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň roku 1944, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami. Od 8. septembra do 27. októbra 1944 tu zahynulo cca 21 tisíc sovietskych a cca 1 800 československých bojovníkov (Čechov, Slovákov, Rusínov a iných národností).

Kto sa ho zúčastnil

Tento rok to bolo už 75. výročie tohto hrdinského činu našich predkov, aj vďaka ktorému sa podarilo poraziť fašizmus (čo nasledovalo potom, je už iná téma). Na ich preliatu krv nesmieme nikdy zabudnúť a je našou povinnosťou brániť ťažko vydobytú slobodu.

Slávnostného pietneho aktu sa zúčastnili všetci traja najvyšší ústavní činitelia Slovenskej republiky, ministri, diplomati, zahraniční hostia, župan Majerský, primátorka mesta Svidník, ostatní poslanci a iní – i táto hodná účasť svedčí o dôležitosti tohto podujatia.

Čo sa povedalo

Všetci traja najvyšší ústavní činitelia vo svojich príhovoroch pripomínali hrdinstvo a statočnosť našich predkov ako i nezastupiteľné miesto tejto udalosti v našich dejinách. Okrem toho však často spomínali (najmä A. Danko a P. Pellegrini) nárast a oživovanie fašizmu na Slovensku prevažne v podobe ĽSNS, radikalizáciu spoločnosti atď. Podľa nich je potrebné proti tomuto negatívnemu trendu bojovať aj v nadväznosti na hrdinov z bojov spod Dukly a že oni sú pripravení v tomto boji pomôcť. Niektoré príhovory skôr pripomínali politický míting, ale zvykajme si, je to slovenská realita.

Čo z toho vyplýva

Určite majú pravdu, avšak pánom politikom by bolo dobré pripomenúť staré známe porekadlo, že „ryba smrdí od hlavy“. Ak zlyhajú tradičné, etablované vládne strany; keď v spoločnosti nebude možná vymáhateľnosť práva; keď štátu bude vládnuť mafia; keď budú zomierať nevinní ľudia; keď bude vládnuť korupcia a klientelizmus; keď slušní ľudia budú trpieť; keď kresťanskí politici - ktorí by mali byť vzorom ostatným - nedokážu spolupracovať, ale si budú dokazovať kto je lepší kresťan atď., sa nemôžme čudovať, že ľudia z akého si trucu i frustrácie siahnu práve po týchto stranách. Nie preto, aby sa s danou politikou alebo hlásanými heslami týchto nedemokratických strán stotožňovali, ale preto, že ich strany, ktorým dôverovali klamali, klamú a čo je horšie, nedokážu ochrániť a zabezpečiť základné istoty. Pre ilustráciu uvediem zaujímavú štatistiku. Kým ešte v marci roku 2012 mala ĽSNS 1,58% v roku 2016 to už bolo 8,04 a aktuálne prieskumy jej merajú cca 10 %. A kto vládne počas tohto obdobia Slovensku? Predstavitelia akých strán? V čom môže byť problém?

Dobrá rada nad zlato

Páni politici, proti fašizmu (zatiaľ chvála Bohu) netreba bojovať zbraňami, ale iba jednoducho vrátiť ľuďom dôveru v slušný a spravodlivý štát, ktorý bude bojovať proti mafii, korupcii a bezpráviu. Štát, ktorý bude občanom oporou a bude ich chrániť a zabezpečovať základné potreby. Fašisti sa na Slovensku nevyskytli z ničoho nič, to my sme ich vytvorili našou neschopnou politikou, sprivatizovaním si štátu i kašľaním na slušných ľudí.

Som však optimista

Ja verím novej prichádzajúcej generácií politikov, ktorí to myslia úprimne a zodpovedne. O cca 5 mesiacov tu máme parlamentné voľby, preto majme oči otvorené, čítajme programy, sledujme politické dianie. Rozlišujme a voľme zodpovedne. Demokratických strán máme v ponuke neúrekom. Ja svoj hlas určite dám hnutiu, ktoré je etablované, prešlo generačnou výmenou, myslí to úprimne, bude stáť na strane slušných ľudí a zachová dedičstvo otcov.

Držme si prsty, sme blízko.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo