Island - Áno, ale...

Island  -  Áno, ale...

Ak sa v blízkej dobe chystáte navštíviť tento magnet pre fotografov, určite si plánujete k Islandu niečo "pogoogliť". Tak som to spravil aj ja, ale počas môjho dobrodružstva, na Ring road okolo Islandu, vyskočilo pár otáznikov i výkričníkov, o ktoré by som sa s vami rád podelil

1. Cena potravín

Zaiste natrafíte na články, ktoré budú popisovať aké drahé sú na Islande reštaurácie. Poviete si, že občas tam zájdete, ale dáte prednosť potravinám zo supermarketu, ktorých cena je údajne porovnateľná s našimi. A to je omyl. Okrem pár základných potravín typu cestoviny a rajčinový pretlak si za potraviny priplatíte 2-4 násobne. Luxusnými položkami tak sú syry, produkty z mäska, či čerstvé ovocie.

2. Viac kilometrov

Ak počítate, že Ring road (cesta okolo ostrova) činí niečo vyše 1300 km a pridáte pár stovák pre istotu naviac, skúste to číslo minimálne zdvojnásobiť. Aj keby ste sa špeciálne nepripravovali na cestu,  natrafíte na nej na lákavé odbočky, ktoré vám bude ľúto ignorovať. Ak sa  porozprávate s ľuďmi, prípadne slovenskými kapucínmi na misii na tomto ostrove;), určite vám odporučia nejaké zaujímavé zachádzky. Ako už asi tušíte, tie najlepšie sa nenachádzajú 5 km pri hlavnom ťahu Ring road. Hovorí sa, že pre krásu treba trpieť. Na Islande to bude znamenať množstvo kilometrov po kamenistých cestách, ale odmena sa vám bude zaručene páčiť.

na ceste za horúcim vodopádom

(na ceste za horúcim vodopádom do vnútrozemia)

3. Kemp či hotel

Pred tým, než sa na najfotogenickejšiu krajinu severnej pologuli vydáte, je vhodné si odpovedať na otázku, koľko ste ochotní zaplatiť za komfort. Počas nášho výletu sme strávili 2 noci v hoteli, zvyšok vonku v kempoch, ako je tu pomerne bežné. Nebolo by to však pre každého.

Noci na Islande, najmä koncom leta, sú chladnejšie a budete radi aj za zimný spacák. Ja som to riskol s jesenným a risk sa nevyplatil. Hlavne na pobreží je nutné rátať s nepríjemným a prudkým vetrom. Ak mávate plytký spánok, treba prehodnotiť hotel, alebo často používané dodávky.

 

3. Výber auta

V podstate máte tri najpopulárnejšie možnosti:

3.1 Renault Kangoo a obdobne autá (happy campers...)

Tieto sú v podstate prispôsobené pre cestovanie vo dvojici. Sedí sa pekne vpredu a zadná časť je prispôsobená na spanie, niektoré typy tam majú zabudovanú aj "vysúvaciu" kuchynku. V podstate najlepší prienik lacného spania bez ohlušujúceho vetra, podľa možnosti lacného stravovania a možnosti presunu. Jediná nevýhoda je, žeby som sa s takýmto vozidlom bál vydať na cesty triedy "F", ktoré sú určené pre náhon 4X4 (teda ak nenájdete nejakú mega verziu Renaulta 4x4 Kangoo ;)

3.2 4x4

Najpoužívanejšia tu je Dacia Duster 4x4, k nej môžete pridať stan a máte vyriešené. Nevýhodou však bude spanie v stane počas búrok, či nepríjemného vetra. Ak máte odpor voči rumunskej automobilke (staré príslovie hovorí: " ak sa ti zatvoria jedny dvere, otvoria sa ti ďalšie - viem to, mám Daciu") tak tento odpor rýchlo prekonajte, pretože v prípade kolízie sú náhradné diely do Dacie istotne lacnejšie ako do VW. Výhoda je teda, že môžete bez problémov jazdiť po "F" roads, a tí ktorí si na to trúfnu, aj po menej označených (neoznačených) cestách - toto je však na uváženie, keďže po takýchto neoznačených cestách by ste vlastne vôbec ísť nemali ;)

3.3 Off road

Ak si chcete užiť Island naplno, Off road je vaším jediným lístkom do divokej a prekrásnej islandskej prírody. Určite sa oplatí požičať, ak chcete na ostrove stráviť viac ako 7-10 dní. Samozrejme každá sranda niečo stojí a je tomu tak aj pri off roade na Islande. Napriek tomu si dovolím povedať, že ak zvolíte predošlé dve možnosti, aj tak si doma v obývačke po výlete poviete, že nabudúce beriete off road. Tieto mávajú často krát za príplatok možnú nadstavbu nad strechu v podobe "strešného spania."

 

4. Poistenie auta

A teraz srandy bokom. Dôležitou vecou je, že na Islande vám žiadna poisťovňa nepoistí spodnú časť auta. Kamene kade tade a chlap za volantom auta so silným motorom je ťažko zvládnuteľná situácia.

Môžete si vozidlo akokoľvek pripoistiť, s týmto môžete mať problém a v konečnom dôsledku vás jednoduchá oprava bude stáť aj 10 násobok bežnej ceny u nás doma. Na Island sa všetko dováža, takže akokoľvek by sa jednalo o škrabanec, či drobnosť, požičovne v tom bývajú neúprosné. Aj preto si nezabudnite auto pred podpísaním papierov poriadne pozrieť a pofotiť všetky škrabance, či nedokonalosti, aby ste nezaplatili tisíce eur za chybu niekoho pred vami. 

 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo