Rakúsko-Uhorský úradnícky systém na Slovensku

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rakúsko-Uhorský úradnícky systém na Slovensku

Život v monarchii bol iný. Neboli internety, neboli sociálne médiá, pošta bola približne rovnako rýchla ako dnes (vtip) a dostupnosť a vymožiteľnosť práva bola závislá na úradníkoch. Paradoxne, tá dostupnosť a vymožiteľnosť práva bola omnoho rýchlejšia a efektívnejšia ako dnes. Jedna z vymožeností monarchistického úradníckeho modelu. Ktorá však nezodpovedá dnešnej realite. Keďže nebolo ako komunikovať zákony a spory o to, kto komu ukradol sliepku, kto komu zabral kus pozemku alebo prečo si sused umiestnil chliev hneď pod oknom mojej spálne nemohol riešiť kráľ, ani nikto z dvora. Ten bol na to príliž ďaleko. Tak boli ustanovení rôzni zemepáni, grófovia, notári, farári a ďalší, ktorí sa starali o veci úradné a právne. Dostali pečať a mali v rukách autoritu.

Tento model tu, žiaľ, prežíva dodnes. Ja mám „pečátku“, ja som pán. A aby toho nebolo málo, už to nie je len o svojvôli úradníka. Už je to aj o nezmyselne dlhých lehotách, hlúpych a zbytočných nariadeniach, hlúpych a zbytočných úradoch, pretože rodinných príslušníkov už ozaj nie je kde zamestnávať. A to platí aj v bruseli. Tak sa vymýšľajú nové smernice, v akej výške musia byť kachličky, koľko umývadiel musíte mať, koľko chladničiek a s akou teplotou, koľko záchodov sa zmestí do kaviarne o rozlohe 50m2 – no minimálne 4 tam musia byť.

Do toho prišiel socializmus. Celé to „vylepšil“. Predsa nebudú ľudia platení od výkonu. Každý má predsa zarábať rovnako. A čím dlhšie pracuješ, tým viac musíš dostávať. Ladies and gentlemen, predstavujeme vám smrť efektivity, tabuľkové platy. Presuňme sa ale do dnešnej doby.

Stojím vo fronte na sociálnej poisťovni. Pre podnikateľov je tu vyhradené jedno okienko. Pre „dávkárov“ 3. Pri tom „našom“ okienku pre podnikateľov sedí pani so škuľavým pohľadom a ťuká do klávesnice písmenko.... ďalšie písmenko.... tretie písmenko.... po čase, ktorý som považoval za večnosť sa dostávam na radu. Zahlásenie zamestnanca. Organizačná zložka zahraničnej osoby. Pani na to pozerá. Teda, nie som si istý, kam sa presne pozerá, kvôli tomu oku sa to dá ťažko určiť. „Toto som ešte nikdy nevidela“ prehlási pani, zodvihne sa, odíde bez slova preč a vráti sa až po 47 minútach. A naťukáva to tam ďalších 20 minút. Neviem, či tí podnikatelia, čo stoja za mnou, na mňa pozerajú s nenávisťou, alebo empatiou spolutrpiteľov....

A medzitým, na úrad príde nová úradníčka. Motivovaná. Chce pomáhať ľuďom. Je milá, vybaví pri okienku 40 ľudí za deň, niektorých aj nepríjemných, stále s úsmevom na tvári. Dostáva tabuľkový nástupný plat. A vedľa sedí tá kolegyňa, ktorá tu už robí asi 12 rokov. Je to neter jedného papaláša, ktorú by v normálnom svete nezobrali ani strážiť parkovisko. Tak ju upratal sem, za okienko. Dostáva o 220 eur viac, lebo tu robí už 12 rokov. Je nevrlá a za deň vybaví asi 10 ľudí..... Koľko si myslíte, že našej novej úradníčke vydrží jej elán, než vyhorí a než začne riešiť len 10 ľudí denne a brať ich ako otravný hmyz? Tri mesiace? Rok? Dva?

A pritom riešenie je také jednoduché. Motivačné hodnotenie úradníkov. Hodnotenie, ktoré samozrejme treba starostlivo nastaviť, aby bolo spravodlivé, ako vo veľkých mestách, tak malých. Hodnotenie, ktoré samo vyfiltruje neschopných a nevrlých ľudí a pracovitých odmení nadštandardným príjmom. Ktoré samo určí, koľko úradníkov treba na úrade a koľkí sú prebytoční.

A bonus pre podnikateľa – netreba stanovovať lehoty. Úradník motivovaný dokončením svojho procesu a ohodnotením prístupu zo strany klienta je motivovaný pomáhať a robiť veci rýchlo a bez zbytočných prieťahov. Je to win-win situácia. Doteraz sa neriešila, lebo hlavnou motiváciou politikov bolo kradnúť. A kde sa kradne, tam musí byť zložitý systém s lehotami a veľa pečiatkami od rôznych úradníkov, lebo tam sa tá zlodejina stratí v papieroch.

Ja už som z toho unavený. Budem presadzovať motivačný a moderný úradnícky model. A poteším sa každému, kto sa pridá.

Autor blogu je členom KDH.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo