Miliardári bez miliardy

Miliardári bez miliardy

To si vždy pomyslím, keď čítam tie skvelé novinárske články v slovenských médiach, ktoré sú vlastnené oligarchami, finančnými skupinami a privatizérmi.

A pomôžem si článkom z jedného českého časopisu o "skvelom" a "šikovnom" podnikateľovi zo Slovenska, o ktorom sa síce hovorí ako o miliardárovi, ale jeho miliardu nikto, nidy nevidel. Keďže účtovné uzávierky nie sú tajomstvom, ich výsledkom je, že spomínaný pán má dlhy 273 miliónov 228 tisíc 593 eur. Nie je sám. Ten najbohatší český Slovák má len na Slovensku dlhy v stovkách miliónov eur, najbohatší slovenský Slovák má dlh 350,83 milióna eur, známe finančné skupiny - ak ich spojíme - generujú dlh viac ako 1,5 miliardy eur. Samozrejme sú to dlhy firiem, ktoré vlastia a to je ten majetok, ktorý uvádzajú novinári. Konkrétne sú to krátkodobé pohľadávky, dlhodobé dohľadávky, bankové úvery a finančné výpomoci.

Každý, trochu skúsenejší bankár, vám povie jedno pravidlo: "Ak máš dlh stotisíc eur, máš problém ty, ak máš dlh 100 miliónov eur, problém má banka."

Popravde však treba priznať, že všetci títo spomínaní ľudia nie sú chudáci. Na svojich súkromných účtoch majú státisíce (ak nie milióny) eur, ale to je len zlomok toho, ako uvádzajú média. Kde ich však vzali, keď ich firmy vykazujú stratu a zadĺžené sú často až nad 100 percent?

Keďže je tu realitný boom, robí sa to takto: Požičajú si z banky napríklad 100 miliónov eur na výstavbu veľkého projektu a hľadajú subdodávateľov, ktorý im celý projekt spravia za 80 miliónov, Chceš alebo nechceš zákazku? A kedže menšie firmy a ich ľudia potrebujú prácu, zoberú ju. Na kvalite spravidla pritom vôbec nezáleži a tak aj tie projekty vyzerajú. Ale takéto podnikanie sa veľmi oplatí. Výstavba jedného troizbového 80 metrov štvorcových bytu -novostavby v Bratislave, totiž vyjde na 80 000 eur, no, pozrite si, za čo sa predávajú a v akej kvalite. To sa potom podniká.

Pozor ešte na dve veci: musíte byť dobrým kamarátom a sponzorom primátora, starostu alebo nejakého vysoko postaveného komunálneho úradníka, lebo bank dnes dávajú úvery už pri záväznom stanovisku mesta k investičnej činnosti. Peknými sa urobíte, keď sľúbite, že zveľadíte nejaký ten verejný priestor za pár tisíc eur, najlepšie, ak to za vás urobia dobrovoľníci. To ste potom hviezdou pre tých neskúsených voličov.

Takže sme bohatá krajina, máme miliardárov, síce s miliardovými dlhmi. Ale sú to naši, slovenskí, ľudia.

Foto: Robert Puk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo