Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. október 2019

Titanic Igora Matoviča

O brvne v oku Igora Matoviča a o tom, prečo Oľano nie je dobrá voľba nielen pre kresťana
Titanic Igora Matoviča

Začnem pozitívne. Igor Matovič bojuje už roky proti mafii a korupcii stelesnenej v strane Smer-SD. Tiež umožnil viacerým dobrým politikom presadiť sa. V tomto má zásluhy.

Čo sa deje dnes?


Hnutie Oľano som považoval za opozičnú stranu, ktorá bojuje najmä proti vládnej koalícii. Avšak posledné mesiace akoby Igor Matovič nebol ani v opozícii, ani v koalícii, ale sám proti všetkým. A to všetko vlastnou vinou. Podľa neho je Štefunko z PS tunelár (štátne zákazky), Truban z PS klamár (drogy), Beblavý zo Spolu je bezcharakterný (bol štátnym tajomníkom v Dzurindovej vláde - kauza Gorila), Hlina klame svojim voličom (dohoda o neútočení), a bývalý prezident Kiska je tiež bezcharakterný (dane a pod.).


Nejdem sa teraz zaoberať, čo je pravdivé a čo si Matovič vymyslel. Prečo to Matovič robí? Oľano ma nízke čísla, potápa sa ako Titanic, a Matovič je nervózny a prispôsobuje si fakty.

Oľano ma nízke čísla, potápa sa ako Titanic, a Matovič je nervózny a prispôsobuje si fakty. Zdieľať


V Biblii sa píše: ,Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš?“ (Mt 7,3) Keď vidím, čo všetko vidí Igor Matovič v očiach všetkých ostatných, tak sa pozrime, či náhodou on sám nemá brvno v oku.

Nedemokratická strana

Hnutie Oľano nie je demokratická strana. Potvrdil to sám Igor Matovič v nedeľnej relácii Na telo. Momentálne nespĺňa ani základnú podmienku najnovšieho zákona: mať aspoň 45 členov. Na Slovensku máme parlamentnú demokraciu. Vidíme, ako je tento systém deformovaný „stranami jedného muža“ (Ficov Smer, Mečiarovo HZDS, Kollárovo Sme rodina, Kotlebova ĽSNS). Oľano je na tom z tohto hľadiska veľmi zle: nemá snemy, kongresy, rady alebo iné demokratické štruktúry na regionálnej, ani národnej úrovni. Do hnutia Oľano ľudia nemôžu vstúpiť. Teda toto hnutie je súkromný projekt Igora Matoviča, v ktorom sa môže realizovať a samovládnuť.

Teda toto hnutie je súkromný projekt Igora Matoviča, v ktorom sa môže realizovať a samovládnuť. Zdieľať

Práve nedemokratickosť a nedostatok štruktúr boli dôvodom odchodu nejedného poslanca. Teda Oľano podkopáva systém parlamentnej demokracie založenej na štandardných politických stranách.

Antikorupčná, nie kresťansko-demokratická strana

Oľano sa dlho profiluje ako strana, ktorá bojuje proti korupcii a vplyvu mafie. Nie je to strana, ktorá by sa riadila katolíckou sociálnou náukou alebo vo svojej podstatne by bola previazaná s kresťanstvom. Vidno to v tom, že časť klubu sú liberáli a časť konzervatívci. Igor Matovič sa správa hlboko pokrytecky, keď sa teraz pred voľbami tvári ako záchranca kresťanských hodnôt, pretože sám má na zodpovednosti fakt, že dostal do NR SR ľudí, ktorí podporujú liberálnu agendu a nerobia nič pre ochranu života, dokonca sú za legálne potraty!!!

Matovič sám má na zodpovednosti fakt, že dostal do NR SR ľudí, ktorí podporujú liberálnu agendu a nerobia nič pre ochranu života, dokonca sú legálne potraty!!! Zdieľať

Detektor lži

Spomeňme si na rok 2011, keď vznikalo Oľano. Štefan Hríb, OKS a KDS pomáhali Igorovi Matovičovi s tvorbou kandidátky. František Mikloško, Vladimír Paľko, Martin Mojžiš a Peter Zajac boli vyzvaní Igorom Matovičom, aby išli na test detektorom lži. Hlboko nedôstojné voči týmto osobnostiam. Ľudia z OKS aj KDS boli nútení odísť z kandidátky kvôli excentrickému nápadu Matoviča.

Eurovoľby 2019

Spomeňme si na saltá mortale, ktoré sme mohli vidieť pred tohtoročnými eurovoľbami. Najskôr Igor Matovič ohlásil, že bude kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu. Medzitým sa z neho stal odborník na obranu a geopolitiku. V rozpore s programom hnutia, kde sa píše o tom, že USA sú garantom bezpečnosti, Matovič vyhlásil, že USA už túto funkciu neplnia a Európa musí mať vlastnú obrannú kapacitu. Samotná idea nie je zlá, ale v kontexte to vyznelo viac než čudne.

 
Samozrejme to nebolo všetko. Cez hlasy v eurovoľbách chcel urobiť referendum o jeho mandáte v NR SR. Ak vraj nezíska 50 000 preferenčných krúžkov, mandátu v NR SR sa vzdá. Ak získa, zvýši sa aspoň účasť v eurovoľbách, no mandát v Európskom parlamente nezačne vykonávať, lebo si samého v EP nevie predstaviť. Dosť šialené a nezodpovedné voči voličom, no pokračujeme.

Keďže Igor Matovič postavil Braňa Škripeka do neakceptovateľnej pozície, Škripek odišiel a s ním aj hlasy kresťanov. Igor Matovič premýšľal, čo by bolo hlasovo výnosné. Postavil teda Petra Polláka, róma, ktorý by snáď mohol priniesť hlasy z rómskej komunity. A ako to teda skončilo? Oľano sa ocitlo na hrane zvoliteľnosti a len tak tak sa do EP Peter Pollák dostal.

Kresťanská platforma Odvážne

Igor Matovič založil platformu Odvážne, pretože mu z poslaneckého klubu odišli piati konzervatívni poslanci a kresťanské hlasy zmizli.. Anna Verešová, Soňa Gaborčáková a Elena Červeňáková sú už v KDH a Veronika Remišová v Kiskovej strane Za ľudí. Liberálni voliči skôr podporia SaS a PS-Spolu, čím Oľanu zásadne miznú hlasy a ocitá sa na hrane zvoliteľnosti. To môžeme vidieť v prieskumoch.

Inzercia

Na tlačovke nebol nikto, kto by túto platformu reprezentoval. Zdieľať

Ohlásenie tejto platformy sa udialo veľmi pofidérnym a nekresťanským spôsobom. Na tlačovke nebol nikto, kto by túto platformu reprezentoval. Popritom Igor Matovič obvinil a osočil všetkých kresťanských demokratov, ktorý 30 rokov úprimne pracovali pre spravodlivejšiu spoločnosť alebo ešte stále pracujú. Okrem toho, keď Matovič hovoril negatívne o kresťanských politikoch, ktorí vraj zakazovali a prikazovali, teda sa stavali do role určitej morálnej autority, značne zbagatelizoval všetky bioetické témy, ktoré sú pre kresťanov kľúčové napr. ochrana života od počatia po prirodzenú smrť. Viac o tom tu.
Zhrnutie: nekonzistentnosť najhrubšieho zrna.

Referendum, ktoré nebude

V marci mal Igor Matovič tlačovku, v ktorej ohlásil, že ide zbierať podpisy na referendum. V poriadku, je to jeho občianske právo. Tlačovka bola plná emócií až mal človek chvíľkami pocit, že Matovič vyrieši všetku sociálnu nespravodlivosť na Slovensku. Čo z toho bolo? Nič. Doslova. Skutek utek. Nikto nerieši žiadne referendum.

Nestabilita

Igor Matovič neraz mení názory. To je jedna príčina nestability. Druhou zásadnou príčinou nestability je zloženie kandidátky Oľano. Najskôr mala vzniknúť koalícia Oľano, SMK a KDH. KDH odmietlo. Okrem toho priamo v relácii Na telo mu Michal Kovačič ukázal, že podľa prieskumov medzi voličmi Oľano a SMK je veľká nevôľa vytvoriť koalíciu. Nevadí. Pre Matoviča ani to nie je dôvod na zastavenie sa v tom, čo si zaumienil: priviesť všetky hlasy, aby vznikla nová vláda. Radšej teda ponúkne rôznym komunitám a ministranám miesta na kandidátke. No čo z toho, keď potom jeho poslanecký klub bude úplne

Jeho poslanecký klub bude úplne heterogénny (budú tam ľudia z mnohých subjektov, ktorí sa do NR SR vyviezli na kandidátke Oľano), pravdepodobne sa rozpadne, a tak Matovič nebude schopný garantovať hlasy v koalícii. Zdieľať

heterogénny (budú tam ľudia z mnohých subjektov, ktorí sa do NR SR vyviezli na kandidátke Oľano), že sa pravdepodobne rozpadne, a tak Matovič nebude schopný garantovať hlasy v koalícii? Pre stabilitu vlády by bolo omnoho lepšie, aby tam Oľano nebolo, ale len nejakou formou pomáhalo.

Hodnotové prázdniny

Igor Matovič svojim prístupom vyhlásil hodnotové prázdniny v otázke ochrany života. Prečo? Matovič vyhlásil 15.9. pred Bonaparte: ,,Nevstúpime do žiadnej koalície, ktorá by chcela akýmkoľvek spôsobom (vládnym či poslaneckým návrhom) zaviesť registrované partnerstvá, adopcie detí homosexuálmi, uvoľnenú drogovú politiku, chcela ľuďom brať sociálne výhody a chcela súhlasiť s kvótami na nelegálnych migrantov.“ Znie to lákavo, ale Matovič tým vydiera liberálov a progresívcov: nebudete nič podávať do NR SR, žiadne návrhy o registrovaných partnerstvách. Čo povedia progresívci? Ok, tak vy, konzervatívci, nepredložíte žiadny návrh na zmenu potratového zákona a ani nemôžete hlasovať za taký návrh, ak niekto iný s ním príde. Ergo, Matovič svojim prístupom

Ergo, Matovič svojim prístupom spôsobí, že sa nič pre ochranu života neudeje. Zdieľať

spôsobí, že sa nič pre ochranu života neudeje. Teda pre Matoviča je status quo v ochrane života prijateľný, zdá sa, a s komunistickým potratovým zákonom neplánuje nič robiť.

Mediálny exhibicionizmus

Igor Matovič, zdá sa, nedokáže viesť normálne rokovania, všade chce kamery, média, novinárov,...Z politiky robí divadlo a priamo prispieva k tomu, že ľudia nečakajú od politikov seriózne riešenia a hľadanie spoločného dobra, ale bulvárnu show. Navyše k citlivým témam sa potom pristupuje bez citu a empatie, pretože jediný cieľ je získať politické body. Čo sa týka samotného mediálneho exhibicionizmu, spomínam si len na ten slávny obed akože iniciovaný p. Kušnírovou, na ktorom sa mali dohodnúť predsedovia opozičných strán. Prišlo mi to hlboko nevkusné zneužívať smrť Jána a Martiny na získanie vlastného politického kapitálu.
Okrem toho tento exhibicionizmus v priamom prenose budeme vidieť počas osláv 30.výročia Nežnej revolúcie: Matovič si rezervoval celé Námestie SNP v Bratislave.  

Čo na to všetko povedať?

S Igorom Matovičom nedokázali vydržať Hlina, František Mikloško, Paľko, Remišová, Škripek,...Jeho štýl politiky je v niečom šialený a spôsobuje chaos.

Oľano určite nie je konzistentná strana nielen pre kresťanského voliča. Zdieľať

Samozrejme pripúšťam, keď mi niekto bude oponovať. No tvrdím, že Oľano určite nie je konzistentná strana nielen pre kresťanského voliča.

 

Zdroje:

https://ipravda.sk/res/2014/03/25/thumbs/igor-matovic-clanokW.jpg
https://www.sbs.com.au/yourlanguage/sites/sbs.com.au.yourlanguage/files/styles/full/public/podcast_images/matovic_fico_parlament_tasr2.jpg?itok=tO9xjltj
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/St%C3%B6wer_Titanic.jpg
https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/0/42/4254400/4254400_1200x.jpeg?rev=3

https://t.aimg.sk/magaziny/M_VFYrQpSindPSIO3PseVQ.jpg?t=&h=6t_Rs0GoIq_kC90m2TSsWQ&e=2145916800&v=1
https://cloudia.hnonline.sk/r750xn/r750xn/03512d1d74a7b73d0472c85db8804f7d.jpg
https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/42/4288269/4288269_1200x.jpeg?rev=3

Odporúčame

Blog
Umenie Ježišovej modlitby I.

Umenie Ježišovej modlitby I.

Ježišova modlitba je už stáročia skvelým prostriedkom k dosiahnutiu pokroku v duchovnom živote. V slovenčine nie je veľa kníh o tejto jednoduchej, ale pri tom účinnej modlitbe. Ide o jednoduché opakovanie slov: Pane Ježišu Kriste, Synu Boží, zmiluj sa nado mnou hriešnym. Preto som sa rozhodol preložiť niektoré kapitoly zo skvelej knihy jeromonacha Makarija Dutku zo Svjatouspenskej Univskej Lavry na Ukrajine: Tajomstvo Ježišovej modlitby.

Blog
Sociálny pracovník z Ugandy: chceme dať deťom niečo ako nový život

Sociálny pracovník z Ugandy: chceme dať deťom niečo ako nový život

Uganďan Julious Manga si prešiel ťažkou cestou ku vzdelaniu, na konci ktorej musel aj tak okopávať pôdu, aby sa uživil. Neskôr ho však prijala Slovenská katolícka charita do projektu Adopcia na diaľku®. Stal sa sociálnym pracovníkom a v deťoch, o ktoré sa stará, vidí sám seba. Vysvetľuje, aký zásadný dopad má pomoc Slovákov na deti v ugandskom okrese Adjumani a čo by sme mali vedieť o vzdelávaní a kultúrnom pozadí v jeho krajine.